Powiat myślenicki. Policja dziękuje kierowcom za „korytarz...

Powiat myślenicki. Policja dziękuje kierowcom za „korytarz życia”

Zdjęcie autora materiału

Katarzyna Hołuj

Dziennik Polski 24

Aktualizacja:

Dziennik Polski 24

Kierowcy mogą pomóc służbom robiąc tzw. korytarz życia

Kierowcy mogą pomóc służbom robiąc tzw. korytarz życia ©Fot. Piotr Krzyżanowski

Niedawno kierowcy podróżujący zakopianką usuwając się na boczne pasy pomogli służbom szybko i bezpiecznie dotrzeć na miejsce wypadku.
Kierowcy mogą pomóc służbom robiąc tzw. korytarz życia

Kierowcy mogą pomóc służbom robiąc tzw. korytarz życia ©Fot. Piotr Krzyżanowski

Za kierownicą radiowozu siedział st. sierż Dawid Wietrzyk, rzecznik myślenickiej policji, dlatego postanowił to nagranie upublicznić dziękując jednocześnie kierowcom za wzorowe zachowanie. Ostatnio także policjanci z Oświęcimia dziękowali kierowcom, którzy ułatwili im szybkie dotarcie do rannego meżczyzny i tym samym pomogli uratować mu życie.

Policjanci obserwują, że im częściej pokazuje się pozytywne przykłady tym zachowanie kierowców zmienia się na lepsze.
Jak powinno ono wyglądać jeszcze raz przypomina rzecznik: „Jeśli widzisz, że droga zaczyna się korkować - zjedź na bok pasa. Nie czekaj, aż usłyszysz sygnał karetki, zjedź od razu pozostawiając sporo przestrzeni między autami. W przypadku, gdy autostrada ma dwa pasy, kierowcy na lewym zjeżdżają zawsze na lewo, kierowcy na pozostałych pasach - na prawo. Nawet jeśli miałbyś najechać na pas awaryjny. W ten sposób tworzy się szeroki pas, którym służby ratunkowe mogą dojechać do poszkodowanych. Mogą nim jeździć w dwa kierunki.”

- Dawniej zdarzało się nieraz, że zakopianka była tak zakorkowana, że musieliśmy ryzykować i jechać pod prąd zachowując oczywiście środki ostrożności. Teraz coraz częściej kierowcy usuwają się na boki robiąc nam miejsce - mówi asp. sztab. Marian Rokosz, zastępca dowódcy Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Myślenicach. O ile jednak na zakopiance jeździć im jest coraz łatwiej, to już na drogach powiatowych i gminnych niekoniecznie. - Bo o ile na drogach szybkiego ruchu i ekspresowych kierowcy mają gdzie zjechać na boki, to na tych węższych w dobrej wierze zatrzymują auta, ale często nie ułatwiają nam tym przejazdu - mówi mł. bryg. Roman Ajchler, który oprócz tego, że jest strażakiem zawodowym to służy też w OSP Myślenice Śródmieście i nieraz siada za kierownicą jadąc do akcji.Podobne obserwacje ma pielęgniarz i kierowca karetki pogotowia ratunkowego: - Już od czasu Światowych Dni Młodzieży obserwuję, że kierowcy robią korytarze życie, ale dotyczy to dróg takich jak zakopianka lub tych w mieście - mówi Roman Orzechowski. - Na terenach wiejskich i drogach o mniejszym znaczeniu może nie na takiego ruchu, ale kierowcy też powinni wiedzieć jak się zachować. Nagminnie wręcz zdarza się, że widząc czy słysząc karetkę zatrzymują się na łuku drogi i to wcale niekoniecznie na poboczu, bo czasem tego nie ma. W takiej sytuacji już lepiej jest dodać trochę gazu i zatrzymać się trochę dalej, w bezpiecznym miejscu - mówi i apeluje, aby na prostym odcinku jadący przed karetką zjeżdżali jak najbliżej prawej krawędzi a jadący z naprzeciwka jak najszybciej zjechali na pobocze a nie czekali z tym aż karetka się zbliży. - Wtedy o wiele łatwiej jest mi wyprzedzać - mówi i dodaje: - Proszę jeszcze o jedno: nie miejcie pretensji, jeśli nie podziękuję mrugnięciem świateł awaryjnych, ale często po prostu nie ma na to czasu. Zapewniam, że każdy kierowca, który ustąpi pierwszeństwa przejazdu pojazdowi uprzywilejowanemu ma moją wdzięczność.

Ciągle aktualnym problemem i to zwłaszcza na wsiach, gdzie drogi dojazdowe są wąskie, są gapie, którzy zjeżdżają się na miejsce, aby zobaczyć co się stało. I blokują dojazd służbom. - Jeśli się pali, rozwijamy wtedy linię gaśniczą 100 lub 200 metrów od miejsca pożaru tracąc w ten sposób cenne minuty - mówi Roman Ajchler.


Autor: KPP w Myślenicach/st. sierż. Dawid Wietrzyk

ZOBACZ KONIECZNIE:


Komentarze (3)

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Pas awaryjny

Kierowca (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 1

Od tego jest pas awaryjny na autostradzie. ... linii ciągłej na pasie awaryjnym nie wolno przekraczać tak mówią przepisy

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
???

olo (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 2

Rzecznik jechał na sygnale do wypadku? Dziwne rzeczy

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Edukować!

MLP (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 1

Się da? Się da. Polacy swój rozum mają. Proponuję upowszechnić ten filmik w necie.

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Polecamy

NAUCZYCIEL ROKU | Wielki finał wojewódzki

NAUCZYCIEL ROKU | Wielki finał wojewódzki

Krakowskie restauracje wyróżnione w czerwonym Przewodniku Michelin

Krakowskie restauracje wyróżnione w czerwonym Przewodniku Michelin

SPORTOWIEC MAŁOPOLSKI 2018 | Wybieramy najlepszych i najpopularniejszych sportowców

SPORTOWIEC MAŁOPOLSKI 2018 | Wybieramy najlepszych i najpopularniejszych sportowców

Bezdymna rewolucja - czy Polska wykorzysta tę szansę?

Bezdymna rewolucja - czy Polska wykorzysta tę szansę?