Powiat myślenicki. Przed ósmoklasistami czas decyzji. Co szkoły oferują uczniom?

Katarzyna Hołuj
Katarzyna Hołuj
I LO w Myślenicach Fot. Katarzyna Hołuj
Od poniedziałku (17 maja) ósmoklasiści będą mogli wybierać szkoły, w których chcieliby kontynuować naukę. Czas na wskazanie w elektronicznym systemie szkół i klas zgodnych z ich zainteresowaniami, począwszy od tej wymarzonej, będą mieli do 21 czerwca. Do wybory mają szkoły publiczne oraz niepubliczne, a wśród nich licea ogólnokształcące, technika i zawodówki.

FLESZ - Problemy kadrowe gastronomii

W tym roku, podobnie jak i w ubiegłym z powodu pandemii nie odbyły się tradycyjne Targi Edukacyjne Powiatu Myślenickiego, ani „dni otwarte” w szkołach, podczas których uczniowie mogliby poznać ofertę szkół, porozmawiać z uczniami i nauczycielami interesujących ich szkół oraz zobaczyć samą szkołę: pracownie, warsztaty, bazę sportową itd.

Zamiast tego szkoły wspólnie z powiatem przygotowały wideoprezentacje, które są dostępne na stronach internetowych szkół i na facebookowym profilu Starostwa Powiatowego w Myślenicach.
Przygotowano też i rozesłano do szkół Poradniki Ósmoklasisty.

Pandemia a rekrutacja, czyli co z hotelarstwem i gastronomią

Na sam przebieg rekrutacji pandemia nie ma mieć wpływu, ale nie pozostała bez wpływu np. na to ile i jakie oddziały będą otwierane.

I tak np. w popularnym podczas wcześniejszych naborów Zespole Szkół – Małopolskiej Szkole Gościnności w Myślenicach, a dokładnie w jego Technikum Turystyczno-Gastronomicznym będą uruchomione trzy klasy zamiast czterech.

Pandemia spowodowała zastój na rynku w takich obszarach jak hotelarstwo, turystka i gastronomia, i choć on na pewno minie wraz z pandemią to zdajemy sobie sprawę z tego, że może się to w tym roku przełożyć na wybory młodzieży. Z drugiej strony, zależy nam na jakości i chcemy, aby trafiali do nas uczniowie jak najlepiej przygotowani

– mówi Jerzy Niedenthal, dyrektor ZS-MSG.

Humaniści pod patronatem "Znaku"

W należącym do tego samego ZS-MSG II Liceum Ogólnokształcącym profili nie ubędzie, ani nie przybędzie, za to klasę humanistyczną obejmie od września swoim patronatem jedno z największych polskich wydawnictw „Znak”. Partnerem szkoły od ubiegłego roku jest też Wisła Kraków i razem z nią prowadzi tu klasę sportową (piłkarską).

O jeden oddział mniej będzie też w I Liceum Ogólnokształcących im. Tadeusza Kościuszki w Myślenicach. Ale wśród sześciu, które zostaną, jak zapewnia jego dyrektor Jacek Ślósarz każdy znajdzie profil, który przygotuje go do wybranego kierunku studiów, czy to humanistycznych, technicznych lub przyrodniczych.

W ostatnich latach młodzież coraz chętniej wybiera przedmioty ścisłe i przyrodnicze. Widać to też na maturach. Niezależnie jednak co który ósmoklasista preferuje, ważne, aby przed wyborem dobrze się zastanowił. Kiedyś wszystkie pierwsze klasy realizowały ten sam program, a przedmioty rozszerzone zaczynały się od drugiej. Teraz zaczynają się już w pierwszej, dlatego bardziej niż kiedyś ważny jest trafny wybór profilu, bo zmiana klasy nawet po roku może się okazać dużym wyzwaniem

- mówi dyrektor.

W sumie wszystkich oddziałów klas pierwszych ma być w tym roku tyle samo co w ubiegłym, czyli 36, a liczba miejsc przygotowanych w szkołach na terenie powiatu myślenickiego ma umożliwić naukę każdemu spośród absolwentów klas ósmych, których przewidywana liczba to 1369.

Klasy ogólnokształcące znajdziemy jeszcze w ZS im. Średniawskiego w Myślenicach i w ZS w Dobczycach. Ten ostatni, jako jedyny w powiecie, oferuje w LO profile: wojskowy, policyjny, ratowniczy i strażacki.

Jeśli nie ogólniak to co?

W technikach, oprócz wspomnianej już turystyki, hotelarstwa i gastronomii, można wybierać jeszcze np. informatykę, budownictwo, ekonomię, handel, reklamę, logistykę, mechatronikę, obróbkę skrawaniem, a nawet obsługę urządzeń i systemów energii odnawialnej. Takie kierunki mają w swojej ofercie: Zespół Szkół Techniczno-Ekonomicznych w Myślenicach, Zespół Szkół im. A. Średniawskiego w Myślenicach, Zespół Szkół w Dobczycach, Zespół Szkół zawodowych i Ogólnokształcących w Sułkowicach i Zespół Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Lubniu.

Ponadto do wyboru są szkoły zawodowe (branżowe). W tych (i we wszystkich typach szkół w powiecie) jedyna nowością, jeśli chodzi o nowe profile w jakich będzie się można kształcić od 1 września, będzie zawód elektronik w Szkole Branżowej I stopnia w ZS w Dobczycach.

Jak mówi dyrektor ZS Bogusław Lichoń, na brak wykwalifikowanych elektroników zwrócili uwagę sami pracodawcy, dlatego po uzyskaniu pozytywnej opinii Wojewódzkiej Rady Rynku Pracy zdecydowano się utworzyć taki kierunek.

Oprócz szkół prowadzonych przez powiat (lub województwo) małopolskie (ZS-MSG) w Myślenicach znajdziemy też szkoły niepubliczne. 

Kalendarium naboru:

  • 17 maja-21 czerwca – po wyborze w systemie elektronicznego wspomagania naboru oddziałów, do których absolwent chce kandydować, złożenie wniosku do szkoły pierwszego wyboru /szkoła, w której znajduje się oddział, do którego kandydat chce się najbardziej dostać/ zaznaczył go w pierwszej kolejności / wraz z dokumentami.
  • 25 czerwca-14 lipca do godz. 15 – uzupełnienie wniosku/podania o przyjęcie do szkoły ponadpodstawowej o świadectwo ukończenia szkoły podstawowej i o zaświadczenie o wyniku egzaminu ósmoklasisty/ możliwość zmiany wniosku lub złożenie nowego wniosku o przyjęcie do szkoły ponadpodstawowej.
  • Od 17 maja do 26 lipca – wydanie przez szkołę prowadzącą kształcenie zawodowe skierowania na badanie lekarskie.
  • 22 lipca br. – podanie do publicznej wiadomości przez komisję rekrutacyjną listy kandydatów zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych.
  • Od 23 lipca do 30 lipca br. do godz. 15 – potwierdzenie woli przyjęcia w postaci przedłożenia oryginału świadectwa ukończenia szkoły i oryginału zaświadczenia o wynikach egzaminu ósmoklasisty, o ile nie zostały wcześniej przedłożone, w przypadku szkoły prowadzonej kształcenie zawodowe – zaświadczenia lekarskiego/orzeczenia lekarskiego o braku przeciwwskazań do podjęcia praktycznej nauki zawodu.
  • 2 sierpnia br. do godz. 14 – podanie do publicznej wiadomości przez komisję rekrutacyjną listy kandydatów przyjętych i kandydatów nieprzyjętych.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie