Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Powiat myślenicki. Przez weekend przybyło ponad 20 zakażonych koronawirusem [NAJNOWSZE DANE]

Katarzyna Hołuj
Katarzyna Hołuj
Fot. Krzysztof Szymczak
Dane Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Krakowie pokazują, że najwięcej przypadków koronawirusa przybyło w ostatnio w powiecie myślenickim.

FLESZ - Koronawirus: od 4 maja kolejne luzowanie obostrzeń

od 16 lat

Jeszcze w piątek 1 maja, zakażonych było 88 mieszkańców powiatu myślenickiego, a dziś (4 maja) jest ich już 109.

Jak słyszymy w sanepidzie, wśród nowych przypadków są osoby pracujące w dobczyckiej piekarni "Złoty Kłos" i ich bliscy objęci wcześniej razem z nimi kwarantanną (w sumie to 19 osób), ale również osoby z innej dobczyckiej firmy - betoniarni Marbud (5, a 5 innych czeka obecnie na wyniki testów).

Przypomnijmy, że "Złoty Kłos" 25 kwietnia br. wstrzymał produkcję i sprzedaż swoich produktów. Stało się to zaraz po tym jak potwierdzono zakażenie o jednego z pracowników.

Wczoraj zaś, dobczycka betoniarnia Marbud poinformowała, że od soboty wstrzymuje produkcję i zamyka się na minimum 14 dni z tego samego powodu tj. potwierdzenia zakażenia u jednego z pracowników.

Nie ma nowych przypadków zakażeń wśród pracowników Myślenickich Zakładów Odzieżowych, ale od czasu kiedy potwierdzono ostatnie zakażeniu u nich, potwierdzono zakażenia u niektórych z ich bliskich objętych kwarantanną. Ten zakład, pomimo wykrycia kilkunastu przypadków zakażeń, nie zaprzestał produkcji.

Liczba zakażonych w Małopolsce wynosi dziś 974.

Biuro prasowej wojewody małopolskiego podaje, że zostaną przeprowadzone profilaktyczne badania (testy), a dotyczyć one będą pracowników DPS-ów, zakładów opiekuńczo-leczniczych i hospicjów.

W Małopolsce funkcjonują 93 DPS-y, w których pracuje ponad 6000 osób. ZOL-i i hospicjów, prowadzonych w formie stacjonarnej, jest 59, a pracuje w nich blisko 3000 osób.

Wykonywać je będą dwie wojskowe karetki wymazowe.

Wymazy w DPS-ach są pobierane w pierwszej kolejności od pracowników placówek z tych powiatów, w których jest najwięcej zakażeń w przeliczeniu na liczbę mieszkańców. Kolejny zespół wymazowy zostanie najpierw przeszkolony przez Wojewódzką Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Krakowie. Wymazy pobierać będzie personel medyczny 11 Małopolskiej Brygady Wojsk Obrony Terytorialnej, a badania wykona laboratorium Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie. Całość projektu koordynuje Wydział Polityki Społecznej Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie w zakresie DPS-ów i Wydział Zdrowia w zakresie ZOL-i i hospicjów.

- Jednocześnie wystosowaliśmy do starostów pismo informujące o możliwości przeprowadzenia u pracowników DPS-ów badań pod kątem koronawirusa SARS-CoV-2 poza ustalonym harmonogramem pod warunkiem wprowadzenia w danej placówce zmianowego systemu pracy (np. 2 zespoły w cyklu 7- lub 14-dniowym) oraz samodzielnego pobrania i dostarczenia wymazów do Szpitala Uniwersyteckiego - informuje biuro prasowe.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski