Powiat myślenicki. Przez weekend przybyło ponad 20 zakażonych koronawirusem [NAJNOWSZE DANE]

Katarzyna Hołuj
Katarzyna Hołuj
Fot. Krzysztof Szymczak
Dane Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Krakowie pokazują, że najwięcej przypadków koronawirusa przybyło w ostatnio w powiecie myślenickim.

FLESZ - Koronawirus: od 4 maja kolejne luzowanie obostrzeń

Jeszcze w piątek 1 maja, zakażonych było 88 mieszkańców powiatu myślenickiego, a dziś (4 maja) jest ich już 109.

Jak słyszymy w sanepidzie, wśród nowych przypadków są osoby pracujące w dobczyckiej piekarni "Złoty Kłos" i ich bliscy objęci wcześniej razem z nimi kwarantanną (w sumie to 19 osób), ale również osoby z innej dobczyckiej firmy - betoniarni Marbud (5, a 5 innych czeka obecnie na wyniki testów).

Przypomnijmy, że "Złoty Kłos" 25 kwietnia br. wstrzymał produkcję i sprzedaż swoich produktów. Stało się to zaraz po tym jak potwierdzono zakażenie o jednego z pracowników.

Wczoraj zaś, dobczycka betoniarnia Marbud poinformowała, że od soboty wstrzymuje produkcję i zamyka się na minimum 14 dni z tego samego powodu tj. potwierdzenia zakażenia u jednego z pracowników.

Nie ma nowych przypadków zakażeń wśród pracowników Myślenickich Zakładów Odzieżowych, ale od czasu kiedy potwierdzono ostatnie zakażeniu u nich, potwierdzono zakażenia u niektórych z ich bliskich objętych kwarantanną. Ten zakład, pomimo wykrycia kilkunastu przypadków zakażeń, nie zaprzestał produkcji.

Liczba zakażonych w Małopolsce wynosi dziś 974.

Biuro prasowej wojewody małopolskiego podaje, że zostaną przeprowadzone profilaktyczne badania (testy), a dotyczyć one będą pracowników DPS-ów, zakładów opiekuńczo-leczniczych i hospicjów.

W Małopolsce funkcjonują 93 DPS-y, w których pracuje ponad 6000 osób. ZOL-i i hospicjów, prowadzonych w formie stacjonarnej, jest 59, a pracuje w nich blisko 3000 osób.

Wykonywać je będą dwie wojskowe karetki wymazowe.

Wymazy w DPS-ach są pobierane w pierwszej kolejności od pracowników placówek z tych powiatów, w których jest najwięcej zakażeń w przeliczeniu na liczbę mieszkańców. Kolejny zespół wymazowy zostanie najpierw przeszkolony przez Wojewódzką Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Krakowie. Wymazy pobierać będzie personel medyczny 11 Małopolskiej Brygady Wojsk Obrony Terytorialnej, a badania wykona laboratorium Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie. Całość projektu koordynuje Wydział Polityki Społecznej Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie w zakresie DPS-ów i Wydział Zdrowia w zakresie ZOL-i i hospicjów.

- Jednocześnie wystosowaliśmy do starostów pismo informujące o możliwości przeprowadzenia u pracowników DPS-ów badań pod kątem koronawirusa SARS-CoV-2 poza ustalonym harmonogramem pod warunkiem wprowadzenia w danej placówce zmianowego systemu pracy (np. 2 zespoły w cyklu 7- lub 14-dniowym) oraz samodzielnego pobrania i dostarczenia wymazów do Szpitala Uniwersyteckiego - informuje biuro prasowe.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski
Dodaj ogłoszenie