Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Powiat myślenicki. Samorząd finansuje wykrywanie u dzieci dysplazji, leczenie próchnicy, szczepienia przeciw meningokokom

Ewa Tyrpa
Ewa Tyrpa
fot. Starostwo Powiatowe
Władze powiatu myślenickiego nie żałują pieniędzy na badania profilaktyczne. Są realizowane w ramach programu „Zdrowa Rodzina”, na co w tegorocznym budżecie przeznaczono prawie pół miliona złotych.

🔔🔔🔔

Pobierz bezpłatną aplikację Dziennika Polskiego i bądź na bieżąco!

- Najważniejsza jest profilaktyka, dzięki której można uniknąć zabiegów chirurgicznych, cierpienia, oczekiwania na diagnostykę i leczenie

– podkreśla w rozmowie z nami Józef Tomal, starosta myślenicki.

Nagrodzona walka z meningokokami/sc]

Powiat od wielu lat finansuje cztery programy profilaktyczne. Trzy z nich adresowane są do dzieci i samorząd może pochwalić się w nich sukcesami.
Np. za program szczepień przeciwko meningokokom, otrzymał tytuł „Zdrowy Samorząd”. Powiat wdraża go z gminami od 2008 roku. Szczepienia przeciwko meningokokom chronią dzieci przed bakteriami wywołującymi sepsę oraz zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych.
Za ten program powiatowi tytuł laureata przyznali też internauci.

Nagrodę w postaci statuetki starosta z Małgorzatą Bajer, kierującą Wydziałem Promocji i Ochrony Zdrowia, odebrali podczas gali IV Kongresu Wyzwań Zdrowotnych w Katowicach.

Lakowaniem walczą z próchnicą

Ważnym działaniem także wdrażanym od lat jest profilaktyka próchnicy zębów. Powiat finansuje lakowanie zębów u dzieci w wieku 7-16 lat. W każdej gminie jest przynajmniej jeden gabinet stomatologiczny, w którym zęby są lakowane z programu powiatu.
Narodowy Fundusz Zdrowia zapewnia jedynie lakowanie szóstek u dzieci do ósmego roku życia.

Dążą do wskaźników Norwegów

- Gdy rozpoczynaliśmy wdrażanie tego programu wskaźnik zepsutych zębów w naszym powiecie wynosił ponad siedem. Teraz jest najlepszy w Polsce i wynosi niecałe trzy. Widać więc ponad dwukrotny spadek chorych zębów u dzieci
– powiedział nam starosta Tomal. Chciałby, aby powiat myślenicki dogonił Norwegów, u których średnia psujących się zębów u dzieci wynosi dwa.

Dwa razy więcej na raka płuc

O tym, że wśród mieszkańców powiatu myślenickiego rośnie zainteresowanie badaniami profilaktycznymi świadczą zapisy na ogłoszone badanie w kierunku wykrywania raka płuc, na co przeznaczono 50 tys. zł.
W ciągu trzech dni wyczerpała się lista zgłoszeń. Jednak władze powiatu nie poprzestały na tym i dołożyły taką samą kwotę, by zaspokoić zapotrzebowanie na te badania.

Wykrywają wady stawów biodrowych

- Także bierzemy pod uwagę zwiększenie kwoty przewidzianej na ogłoszone niedawno badania w kierunku wykrywania wad stawów biodrowych u niemowląt

– dodaje starosta.

Ten projekt, a także inne, zapoczątkowano podczas wdrażania programu Norweskiego Mechanizmu Finansowego. Z funduszy tego programu powiat zmodernizował i wyposażył w nowoczesny sprzęt Oddziały Ginekologiczno-Położniczy oraz Neonatologiczny w myślenickim szpitalu - Samodzielnym Publicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej.
W pakiecie z dofinansowaniem były też badania profilaktyczne.

- Zdiagnozowanie dysplazji jest niezwykle ważne, bo mamy mają na to zaledwie kilka miesięcy. Badaniu mogą być poddanie dzieci od czwartego tygodnia życia do czwartego miesiąca

– informuje Urszula Burkat z Wydziału Promocji i Ochrony Zdrowia Starostwa Powiatowego.

Badanie kliniczne i ultrasonograficznego stawów biodrowych u maluchów i włączenie leczenia w przypadku stwierdzenia dysplazji, uchroni je przed rozwojem zmian zwyrodnieniowych, zwichnięciem biodra, cierpieniem, zabiegami operacyjnymi.

Na badanie w kierunku dysplazji w SP ZOZ-ie należy dziecko zarejestrować: tel. 12 273 02 96 lub za pośrednictwem platformy Zdrowa Rodzina: https://zdrowie.myslenicki.pl/.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polski smog najbardziej szkodzi kobietom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski