Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Powiat myślenicki. Ślusarz, kucharz... - dla nich pracy nie brakuje

Katarzyna Hołuj
Katarzyna Hołuj
Na Myślenickich Targach Pracy
Na Myślenickich Targach Pracy Katarzyna Hołuj
Pracodawcy mają coraz większy problem ze znalezieniem chętnych do pracy. Bezrobocie systematycznie spada i wynosi już 3,4 proc.

O tym, że bezrobocie, jako zjawisko i jako problem, znika dało się zaobserwować podczas czwartkowych Myślenickich Targów Pracy. Już na pierwszy rzut oka widać było, że odwiedzających je jest mniej niż w ubiegłych latach. O spadającym bezrobociu mówią też liczby. Stopa bezrobocia w naszym powiecie pod koniec lutego br. wynosiła 3,4 proc., rok wcześniej 5,4 proc., a cztery lata wcześniej… 13,9 proc.

Aktualnie w Powiatowym Urzędzie Pracy w Myślenicach zarejestrowane są 1503 osoby, z których 392 osoby ma prawo do zasiłku. Większość bezrobotnych (820) to kobiety.

PUP dysponuje aktualnie 316 ofertami pracy.

- Najczęściej zgłaszanym zawodem jest operator maszyn (różnych branż) i kontroler jakości, ale wynika to z faktu, iż największe firmy w powiecie zatrudniają pracowników przy liniach produkcyjnych w trzy- lub czterozmianowym systemie pracy - mówi Izabela Młynarczyk, p.o. dyrektor PUP w Myślenicach. - Poszukiwani są również robotnicy budowlani, ślusarze, kucharze i pomoce kuchenne, sprzedawcy kierowcy kat. C+E oraz krawcowe i szwaczki.

Tych ostatnich szukała na Targach firma Garnitex. - Poszukujemy krawcowych, a to taki zanikający zawód. Nie szukamy już osób z praktyką, ale do przyuczenia. Bardzo chętnie pomożemy w tym, chodzi tylko oto, aby ktoś widział się w tym zawodzie - mówiła Anna Buksiak z tej firmy.

Tak samo jak Garnitex po raz pierwszy tą drogą chętnych do pracu szukała policja. Jak słyszeliśmy na jej stanowisku, poszukiwani są zarówno mężczyźni jak i kobiety. Dodatkowe punkty można uzyskać m.in. za tytuł magistra prawa, administracji ekonomii lub po prostu za wykształcenie wyższe (choć mniej niż za wyżej wspominane kierunki), za tytuł ratownika medycznego, uprawnienie instruktora sportów walki lub posiadanie prawa jazdy kat. A lub C.

- To ciekawa praca, bo można spróbować sił w różnych dziedzinach, pełnić wiele różnych funkcji. Jest drogówka, ale jest też np. policja wodna. Można być m.in. technikiem kryminalistyki, oficerem operacyjnym, dzielnicowym albo rzecznikiem. W policji każdy może znaleźć coś dla siebie - mówi st. sierż. Dawid Wietrzyk z KPP w Myślenicach.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski