Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Powiat myślenicki. Turystyka nieco inna, niż dotychczas

Maciej Hołuj
Fot. Katarzyna Hołuj
Prezes myślenickiego oddziału PTTK Mateusz Murzyn poleca szlaki turystyczne i mówi jak się na nich zachować w czasie epidemii

FLESZ - Chcesz się budować ? Dobrze się przygotuj

Msza święta polowa odprawiona przy schronisku na Polanie Kudłacze oficjalnie otwarła tegoroczny sezon turystyczny. Na ile będzie on inny od dotychczasowych ze względu na epidemię koronawirusa?

Będzie całkowicie różny od tego co znamy i od turystyki, do jakiej się przyzwyczailiśmy. Zauważyliśmy niestety znaczące zmniejszenie zainteresowania wycieczkami zorganizowanymi, jednak równocześnie turystyka indywidualna znacząco poszerzyła grono odbiorców. Zauważamy że przy decyzji wyjazdu z grupą czy indywidualnie decyduje głównie obawa związana z możliwością zarażenia. Z tego powodu musimy przeorganizować nasze wydarzenia i wycieczki. Podczas wycieczek zarówno autokarowych jak i grupowych zadbamy o najwyższy standard bezpieczeństwa oraz dopilnujemy wszelkich procedur, aby zapewnić naszym turystom bezpieczeństwo.

Kudłacze. Sezon turystyczny otwarty [ZDJĘCIA]

Myślenicki oddział PTTK „Lubomir”, którego jest Pan prezesem zapewne zaplanował kalendarz imprez na ten rok. Jakie sztandarowe pozycje znalazły się w tym kalendarzu, słowem jaką macie Państwo ofertę dla turystów?

Plany były bogate, niestety epidemia spowodowała konieczność ich zweryfikowania. Obecnie jesteśmy na etapie przygotowania kalendarza wycieczek na sezon letnio-jesienny. Już udało się nam zrealizować wycieczkę w Pieninki Skrzydlańskie, a w przygotowaniu i ustaleniu terminu pozostają wyprawy na Zembalową, Wysoką, do Lanckorony. Poza wycieczkami w naszym kalendarzu niezmiennie wpisany jest Zlot Szlakami Walk Partyzanckich. W tym roku Jubileuszowy 30 odbędzie się 12 września na Suchej Polanie.

Czy w tym roku w spisie szlaków turystycznych znalazły się jakieś nowe propozycje?

Planujemy renowację ponad 140 km szlaków, którymi zarządza nasz oddział PTTK. Z najważniejszych to ponowne wytyczenie i otwarcie odcinka żółtego szlaku pomiędzy Zembalową, a Jordanowem, poza tym rozmawiamy z gminami na temat nowych szlaków, jednak epidemia znacząco zmniejszyła możliwości finansowania turystyki.

Które szlaki turystyczne znajdujące się na terenie powiatu myślenickiego poleciłby Pan szczególnie?

Mamy na terenie powiatu wiele ciekawych szlaków. Wspaniałe do wędrówki oraz zapewniające piękne widoki jest pasmo Lubomira i Łysiny ponadto można tu odwiedzić schronisko na Kudłaczach i widokową Polanę Przygoleź pod Lubomirem. Warto też odwiedzić masyw Koskowej Góry z widokowymi polanami. A dla tych którzy chcą zabrać dzieci i przy okazji znaleźć grzyby polecam Kornatkę i pasmo Glichowca z urokliwą ścieżką spacerową Niezapominajka.

Czy pandemia wymusza na turystach jakieś szczególne zachowania na szlakach?

Zdecydowanie tak. Ważne jest to aby stosować się do aktualnych zaleceń służb. Zachować dystans społeczny, dezynfekować ręce przy okazji korzystania z infrastruktury na szlaku. Warto wspomnieć że schroniska oraz infrastruktura w ich najbliższej okolicy jest regularnie dezynfekowana, jednak wolno stojące ławy czy stoły przy szlaku niekoniecznie. Tu trzeba zwrócić szczególną uwagę na własne bezpieczeństwo.

O co apelowałby Pan do turystów, zanim wyruszą na szlaki?

O życzliwość, zdrowy rozsądek i dopilnowanie, aby nie śmiecić. Pamiętajmy że nie jesteśmy w górach sami uśmiechnijmy się do innych, zamieńmy z bezpiecznej odległości kilka słów. Pamiętajmy aby zawsze pozostawiać miejsce, które odwiedziliśmy w lepszym stanie niż je zastaliśmy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski