Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Powiat Myślenicki. Z myślą o pszczołach

Katarzyna Hołuj
Katarzyna Hołuj
Po darmowe sadzonki drzewek owocowych ustawiła się kolejka. Jeśli się przyjmą, korzyści z nich będzie wiele

Drzewka owocowe (jabłonie, grusze, śliwy, czereśnie) mają stać się źródłem nektaru dla pszczół, a trzeba pamiętać, że aby zebrać nektar potrzebny na kilogram miodu muszą one odwiedzić około... 4 milionów kwiatów.

Powiat myślenicki zakupił ponad 1500 sadzonek i rozprowadził je nie tylko na myśle-nickim rynku, ale także w Dob-czycach, Sułkowicach i Lubniu, czyli tam, gdzie prowadzi szkoły ponadgimnazjalne. - Pomogliśmy już przekazując pszczelarzom sadzonki roślin miododajnych, a teraz idziemy dalej w tym kierunku - mówi starosta Józef Tomal zapowiadając, że w przyszłym roku akcja będzie powtórzona.

Ci, którzy ustawili się w ogonku po młode drzewka mówili, że warto aby w ogródkach pojawiało się ich więcej, tak jak to miało miejsce kiedyś.

Pszczelarze zgadzają się z tym w całej rozciągłości i popierają akcję. - W ogródkach, przy domach ludzie sadzą iglaki, natomiast coraz rzadziej spotyka się drzewka owocowe. Tymczasem aarto je sadzić i warto też postawić na krzewy i kwiaty miododajne - mówi Edward Zadora z Tokarni, pszczelarz i radny powiatowy.

To nie jedyny radny a zarazem pasjonat pszczelarstwa. Henryk Migacz z Lubnia także, jak mówi, popiera każdą akcję, która prowadzi o wzrostu nasadzeń roślin miodo - i pyłkodajnych. Zwłaszcza, że jak dodaje, korzyści są obopólne, bo pszczoły zapylając kwiaty powodują, że drzewa owocują. - Korzystają więc i pszczelarz i sadownik - mówi.

W Karpackim Związku Pszczelarzy, w zarządzie którego zasiada, z roku na rok przybywa pszczelarzy i to młodych. - Nie ubywa rodzin pszczelich, choć trzeba przyznać, że kondycja wielu z nich nie jest dobra - mówi pszczelarz dodając, że we znaki dają się pojawiające się coraz to nowe choroby.

Jedną z nich jest zgnilec amerykański atakujący czerw. Miesiąc temu, po wykryciu ogniska tej choroby w jednej z pasiek w Myślenicach, powiatowy lekarz weterynarii ustanowił obszar zapowietrzony. - Mamy późną jesień, pszczoły zimują i nie otwiera się już uli, dlatego od wiosny będziemy prowadzić perlustrację pasiek w tym zapowietrzonym rejonie - mówi Krzysztof Giza, powiatowy lekarz weterynarii w Myślenicach.

WIDEO: Co Ty wiesz o Krakowie - odcinek 22

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski