Powiat myślenicki. Zaczęła się wiosna, a skoro tak to przed nami wiosenne porządki

Katarzyna Hołuj
Katarzyna Hołuj
Przed nami wiosenne porządki. Co zrobić z takimi "gratami"?
Przed nami wiosenne porządki. Co zrobić z takimi "gratami"? Fot. Tomasz Bolt/Polska Press
Kto będzie chciał pozbyć się „gratów” warto, aby skorzystał z PSZOK-a, czyli Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. Sprawdziliśmy, gdzie i kiedy są otwarte oraz jakie ilości odpadów można w nich zostawić. W tej kwestii w ostatnim czasie sporo się zmieniło, a zwłaszcza w kwestii dostępności i ilości odpadów, jakie można oddać w ramach wnoszonej do gminy opłaty za odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych.

FLESZ - Kolejne obostrzenia ogłoszone przez rząd

Część gmin zmniejszyła liczbę dni, w których PSZOK-i są otwarte argumentując to najczęściej tym, że chcą w ten sposób oszczędzić i nie podnosić (a częściej: nie podnosić jeszcze bardziej) stawek za odbiór odpadów.

W gminie Siepraw PSZOK jest czynny dwa razy w miesiącu w soboty (w kwietniu, ze względy na święta, wyjątkowo będzie to druga i trzecia sobota miesiąca).

W gminie Dobczyce, od tego roku ograniczono dni otwarcia do jednego w tygodniu (każdy wtorek).
Natomiast w gminie Lubień, gdzie działa najmłodszy PSZOK (oddany do użytku w listopadzie 2020 roku) od marca br. czynny jest tylko jeden dzień w tygodniu (w środę) zamiast dwóch dni, jak wcześniej.

Co więcej, już niemal wszystkie gminy wprowadziły limity w kwestii ilości oddawanych w PSZOK-ach odpadów w ramach ponoszonej przez mieszkańców opłaty za odbiór i zagospodarowanie odpadów.

W Dobczycach na przykład można oddać 300 kg odpadów poremontowych i budowlanych, tyle samo wielkogabarytów (np. mebli) i 4 opony. Zielonych odpadów nie można oddać wcale, bo kontener na nie zniknął. Zaskoczony tym jest Krzysztof Grandys, mieszkaniec Dobczyc, bo jak mówi, to co jest bez znaczenia dla mieszkańca bloku, dla właściciela domu z ogrodem, w którym regularnie kosi się trawę, przycina drzewa i krzewy, stanowi duży problem.

Zaczęły się wiosenne porządki, krzewy obcięte, i co mam z tym zrobić? Jak zmieścić w marnych dwóch brązowych workach foliowych pocięte gałęzie, które mnie zajęły pięć brezentowych worków po 250 litrów każdy? Nie mówiąc już o tym jak to zrobić mimowolnie nie niszcząc tych worków, bo przecież gałęzie je podziurawią - mówi i przywołuje wyrok WSA (podtrzymany przez NSA), który kwestionował stan, kiedy w gminie (nie dotyczyło to gminy Dobczyce) odbierano odpady zielone z posesji, ale nie można ich było oddać w PSZOK. Odnosił się on jednak do poprzedniego porządku prawnego, czyli sytuacji sprzed nowelizacji ustawy. Na tę właśnie nowelizację powołują się urzędnicy gmina Dobczyce i tłumaczą, że teraz wystarczy aby zapewniony był odbiór z posesji.

W gminie słyszymy również, że już 35 proc. mieszkańców zdecydowało się na kompostowanie odpadów zielonych.
Pana Krzysztofa ten argument nie przekonuje:

Kompostować można domowe obierki z owoców lub warzyw, ale takie ilości zielonego? Trzeba wziąć pod uwagę jaki uciążliwy będzie zapach. Spalić nie wolno, do lasu wywieź też głupio, więc co zrobić?

Jako jednak z ostatnich na taki krok zdecydowała się gmina Siepraw. W myśl podjętej uchwały w PSZOK-u bezpłatnie można oddać określona ilość niektórych typów odpadów (np. 4 opony/rocznie, 200 kg/rok odpadów budowlanych i poremontowych i tyle samo wielkogabarytowych).

Zdecydowaliśmy się to taki krok, bo jest duże niebezpieczeństwo, że odpady trafiające do PSZOK to odpady nie komunalne, ale pochodzące z działalności gospodarczej na dodatek niekoniecznie z naszej gminy. każdy kto prowadzi firme powinien mieć podpisaną stosowną umowę na odbiór śmieci, ale przedsiębiorcy nawet jeśli je mają, to mają minimalne kubły, a resztę odpadów jako odpady komunalne pochodzące z gospodarstwa przywożą do PSZOK. W kolejce do naszego punktu zdarzały się awantury, bo np. podjeżdżał wielki samochód załadowany tonami odpadów poremontowych, a za nim ludzie musieli długo czekać na swoja kolej. Byliśmy wzywani przez mieszkańców do podjęcie interwencji - mówi Tadeusz Pitala, wójt gminy Siepraw.

I dodaje: - Za odbiór śmieci płacimy wszyscy, co więcej oprócz opłat, które wnoszą mieszkańcy, nasza gmina dopłaca do systemu gospodarki odpadami ok. 400 tys. zł rocznie. Dlatego żeby ograniczyć wydatki i móc dzięki temu nie podnosić opłat zdecydowaliśmy się wprowadzić te limity.

Po podjęciu uchwały pojawiły się głosy, że wprowadzenie limitów spowoduje mnożenie się dzikich wysypisk w lasach i nie tylko.
- One i tak są. Usuwamy je na bieżąco, a niedawno zakupiliśmy i zamontowaliśmy fotopułapki. Czasem udaje się ustalić winowajcę i to są najczęściej firmy - odpowiada wójt Pitala.

Poza tym, jak dodaje wójt, gmina raz w roku organizuje tzw. wystawkę, podczas której można oddać dowolną ilość odpadów wielkogabarytowych. Najbliższa odbędzie się w czerwcu a kto chciałby z niej skorzystać powinien wcześniej zgłosić to w Urzędzie Gminy.

W gminie Myślenice, największej w powiecie i jedynej, która ma własne składowisko odpadów i zakład ich zagospodarowania, limity w PSZOK są dużo większe i dotyczą tylko odpadów budowlanych i rozbiórkowych  (1000 kg rocznie z gospodarstwa) i zużytych opon (nie więcej niż 100 kg miesięcznie). Większe ilości tych frakcji można oddać za opłatą. Bez dodatkowych opłat można też zamówić (od marca do września, maks. dwa razy w roku) odbiór odpadów wielkogabarytowych i problematycznych wprost z posesji. W tym celu trzeba wykonać tel. pod numer 12 396-56-88.

W gminach, gdzie nie ma PSZOK-ów odpadów wielkogabarytowych, opon i innych podobnych „Gratów” można się pozbyć podczas urządzanych regularnie (raz lub dwa razy w roku) tzw. wystawek albo dzwoniąc do gminy i zamawiając ich odbiór z posesji.
Przykładowo w gminie Tokarnia pierwsze takie porządkowe „ono” otworzy się 1 kwietnia i będzie otwarte przez 3 miesiące. W tym czasie każdy mieszkaniec, który ma podpisana umowę na odbiór odpadów komunalnych, może zamówić w UG odbiór większych gratów z posesji. Ich ilość nie jest limitowana. Druga okazja będzie na przełomie lata i jesieni.
Podobnie jest w gminie Pcim.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie