Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Powiat proszowicki. Dzieci z rodzin zastępczych otrzymały sprzęt do nauki

Ewa Tyrpa
Ewa Tyrpa
Teodor Magnes jest bardzo zadowlony z laptopa
Teodor Magnes jest bardzo zadowlony z laptopa fot. archiwum rodzinne
Uczniom znajdującym się pod opieką rodzin zastępczych łatwiej jest się uczyć w systemie zdalnym i hybrydowym. Powiat proszowicki przekazał im 24 laptopy.

FLESZ - Brak ruchu to cięższy przebieg COVID-19

W ramach projektu „Wsparcie dzieci umieszczonych w pieczy zastępczej w okresie epidemii COVID-19” uczniowie mają ułatwioną naukę. - Dbamy nie tylko o uczniów w naszych szkołach, ale też o dzieci znajdujące się pod opieką rodzin zastępczych w naszym powiecie - zaznacza w rozmowie z nami Grzegorz Pióro, starosta proszowicki.

Powiat przy współpracy z Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie zadbał też o środki ochrony osobistej i przekazał rodzinom zastępczym maseczki, rękawiczki i środków dezynfekcyjne. 24 uczniów natomiast otrzymało laptopy. Mogło otrzymać ich więcej uczących się dzieci, ale kilka rodzin zastępczych odmówiło przyjęcia laptopów, ponieważ posiadają własny sprzęt komputerowy.

Laptopy w formie użyczenia

- Nie otrzymali laptopów na własność, tylko zostały im przekazane w formie użyczenia na czas trwania nauki. Gdy dziecko opuści pieczę zastępczą, wówczas sprzęt musi zostać zwrócony do Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie - poinformowała Marzena Leja–Kwiecień, dyrektorka proszowickiego PCPR-u.

Nie grozi im siedzenie przed komputerem

Wśród uczniów, którym przenośny komputer został przekazany jest 9-letni Teodor Magnes z Proszowic. Do tej pory chłopiec korzystał z komputerów swoich kuzynów. - Bardzo się cieszy z laptopa i świetnie sobie radzi z jego obsługą. Nie ma też problemu, jaki pojawia się w innych miejscach, z dostępem do internetu - mówi Weronika Krzyk, babcia Teodora. Mówi, że wnuk przerósł ją też w obsłudze telefonu komórkowego i on jej udziela wskazówek, gdy ma jakiś problem.

Pani Weronika nie martwi się, że komputer zdominuje życie chłopca i tylko przed nim będzie spędzał czas. - Teodor jest pasjonatem piłki nożnej i w miejscowym klubie trenuje w drużynie juniorów - dodaje babcia 9-latka.

Łatwiejsze lekcje, niż poprzez komórki

Uczniowie podczas nauki zdalnej jakoś radzili sobie z połączeniem się ze szkołą. Jeśli nie mogli korzystać z komputerów udostępnianych im przez bliskich lub znajomych, to ze szkołą łączyli się z telefonów komórkowych. Np. 15-letni Oliwka, gdy nie mogła pożyczyć laptopa od wujka, wówczas na zdalne lekcje włączała się przez telefon. - Jest to mniej wygodnie, bo ekran w komórce jest dużo mniejszy, niż w laptopie. Gdy nauczyciel coś wyjaśniał, to trudniej było te informacje zobaczyć - tłumaczyła nam Oliwka, która uczy się w pierwszej klasie Technikum w Zespole Szkół w Proszowicach.

Laptopy otrzymali też jej dwaj bracia: 13-letni Kuba uczący się w Szkole Podstawowej oraz 18-letni Kacper - uczeń szkoły średniej. Wszyscy są bardzo zadowoleni z laptopów udostępnionych tylko do ich dyspozycji.

W powiecie proszowickim funkcjonuje 21 rodzin zastępczych, opiekujących się 36 dziećmi w wieku od niemowlęcego do pełnoletniego. Powiat proszowicki wydał na przenośne komputery ponad 53,4 tys. zł, których zakup sfinansowano z funduszy Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój lata 2014-2020.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski