Powiat proszowicki. Inteligentne czujniki na przejściach dla...

Powiat proszowicki. Inteligentne czujniki na przejściach dla pieszych

Zdjęcie autora materiału
Aleksander Gąciarz

Aktualizacja:

Dziennik Polski 24

Na pięciu przejściach dla pieszych w powiecie proszowickim pojawią się dodatkowe „inteligentne” urządzenia, które poprawią bezpieczeństwo
Powiat proszowicki. Inteligentne czujniki na przejściach dla pieszych

©Fot. Michał Pawlik

Poprawa bezpieczeństwa dotyczy przejść zlokalizowanych na drogach wojewódzkich. Dotacje do montażu dodatkowych urządzeń pochodzą z budżetu województwa małopolskiego.

Dzięki tym środkom poprawi się bezpieczeństwo na 115 przejściach, z których pięć znajduje się w powiecie proszowickim.

- Na „zebrach” pojawią się m. in. lampy LED wraz z elektronicznym czujnikiem, dzięki któremu przejścia będą lepiej oświetlone w nocy oraz wtedy, gdy będzie zbliżał się do nich pieszy - mówi Leszek Zegzda z zarządu województwa i dodaje, że zastosowanie inteligentnych rozwiązań sprawi nie tylko, że cały system będzie bardziej energooszczędny, ale co najważniejsze - pozwoli kierowcom na odpowiednią reakcję, gdy do przejścia będzie zbliżał się pieszy. Dzięki czujnikowi pojawi się wtedy mocniejszy strumień światła na przejściu i chodniku.

Województwo przeznaczy na ten cel 600 tys. zł. Swój wkład finansowy będą miały jednak też poszczególne gminy. Najwięcej pieniędzy trafi do gminy Koniusza, przez którą przebiegają drogi wojewódzkie nr 776 (Kraków - Proszowice) oraz 775 (Słomniki - Nowe Brzesko).

Dodatkowe urządzenia pojawią się na przejściach w Biórkowie Małym, Łyszkowicach, Posądzy (droga 776) oraz w Niegardowie (droga 775).

- Chcemy poprawić bezpieczeństwo w tych miejscach, bo w przeszłości dochodziło tam do wypadków - mówi wójt gminy Koniusza Wiesław Rudek.

Dwa z przeznaczonych do modernizacji skrzyżowań znajdują się w pobliżu szkół (Niegardów, Posądza). Wszystkie znajdują się w ruchliwych centrach miejscowości.

Podobnie jest w Nowym Brzesku, gdzie montaż dodatkowych urządzeń zaplanowano na przejściu dla pieszych na ulicy Kościuszki w pobliżu miejscowej remizy, biblioteki i Miejsko-Gminnego Centrum Kultury i Promocji. Niedaleko od tego miejsca znajduje się również szkoła podstawowa z oddziałami przedszkolnymi i gimnazjalnymi.

W pierwszej kolejności dodatkowe oświetlenie zostanie zainstalowane na tych przejściach, gdzie ruch samochodowy jest największy oraz do tej pory zarejestrowano największą liczbę wypadków z udziałem przechodniów.

ZOBACZ KONIECZNIE:FLESZ: Podwyżka 500 plus do 1000 plus - czy to możliwe?

Źródło: vivi24

Komentarze (4)

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Co z chodnikiem do Łaganowa ???

Obiecany od Pani z powiatu jest , a roboty nie widać (gość)

Zgłoś naruszenie treści

A wybory za pasem ??

Aktualny ten chodnik czy znów tylko obietnica ?

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Szkoda gadać

ynteligentna (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 1

A w P-cach nie będzie tych inteligentnych ? Szkoda. Od przybytku głowa nie boli. Od inteligencji ... i owszem.

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
A motocykliści nadal bezkarni...

Edek (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 12

Zróbmy coś w końcu z tymi szaleńcami na motorach dla których nie istnieją ani przepisy ani bezpieczeństwo innych...


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
dokładnie

Tak jest (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 4

Gnoje jeżdżą jak pomyleni, co drugi nie ma prawka bo po co?! Policja go i tak nie dogoni. Nie odpuszczać im, łapać do skutku i karać do skutku. Po obwodnicy bziuczy toto, że sie nóz w kieszeni...rozwiń całość

Gnoje jeżdżą jak pomyleni, co drugi nie ma prawka bo po co?! Policja go i tak nie dogoni. Nie odpuszczać im, łapać do skutku i karać do skutku. Po obwodnicy bziuczy toto, że sie nóz w kieszeni otwiera.zwiń

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Polecamy

Wideo