Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Powiat proszowicki. Jak wypadli ósmoklasiści na egzaminie

Aleksander Gąciarz
Aleksander Gąciarz
Ósmoklasiści z Książnic Wielkich najlepiej w powiecie poradzili sobie z egzaminem z języka polskiego.
Ósmoklasiści z Książnic Wielkich najlepiej w powiecie poradzili sobie z egzaminem z języka polskiego. archiwum SP w Książnicach Wielkich
Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 w Proszowicach osiągnęli najlepsze wyniki w powiecie podczas tegorocznego egzaminu ósmoklasisty.

FLESZ - Wchodzą w życie podwyżki dla nauczycieli

Uczniowie proszowickiej „dwójki” osiągnęli wynik określany jako „wysoki” z każdego z trzech przedmiotów obowiązkowych: języka polskiego, matematyki i języka angielskiego. - Podobne wyniki osiągnęliśmy w ubiegłym roku, dlatego nie można mówić, że trafił nam się jakiś wyjątkowo dobry rocznik. Z drugiej strony może się okazać, że za rok będzie słabiej, ale miejmy nadzieje, że utrzymamy ten poziom. Wyników tego typu egzaminów ciężko jest przewidzieć, dlatego było to dla nas bardzo miłe zaskoczenie – mówi dyrektor szkoły Maria Bielska-Kahan. W tym roku w „dwójce” do egzaminu przystąpili ósmoklasiści z jednego oddziału (24 uczniów). Za rok będzie ich już około 50.

Wysokie wyniki z dwóch przedmiotów osiągnęli też uczniowie z SP w Klimontowie (język polski i angielski) oraz SP w Żębocinie (język polski i matematyka). Na drugim biegunie znaleźli się ósmoklasiści z SP w Pałecznicy, którzy w każdym z przedmiotów osiągnęli wyniki niskie. Niewiele lepiej spisali się w tym roku ich rówieśnicy z Nowego Brzeska i Niegardowa.

Z językiem polskim najlepiej poradzili sobie uczniowie z Książnic Wielkich, którzy jako jedyni w powiecie osiągnęli z tego przedmiotu 9 stanin (wyniki uczniów przekładane są na skalę staninową od 1 do 9, gdzie 1-3 to wyniki niskie, 4-6 średnie, a 7-9 wysokie – przyp. aut.). - Aż 14 z 15 uczniów osiągnęło wynik powyżej średniej ogólnopolskiej. Bardzo dobrze wypadły najtrudniejsze zadania, czyli te sprawdzające znajomość lektur. Otrzymali za nie 89 procent punktów możliwych do zdobycia – informuje Małgorzata Ibek-Mocniak, nauczyciel SP w Książnicach Wielkich.

Tuż za nimi uplasowali się ósmoklasiści z SP w Żębocinie, SP w Klimontowie, SP 2 w Proszowicach (stanin 8) oraz SP w Rzędowicach (stanin 7). Nad językiem ojczystym muszą natomiast mocno pracować uczniowie szkół w Sierosławicach, Nowym Brzesku, Pałecznicy, Ibramowicach i SP 1 w Proszowicach. We wszystkich przypadkach osiągnęli wyniki niskie (stanin 3).

Matematyka okazała się w tym roku domeną uczniów SP 2 w Proszowicach, którzy jako jedyni w powiecie osiągnęli najwyższy stanin (9). Wyniki wysokie (stanin 7) osiągnęli też uczniowie z Glewca, Ostrowa i Żębocina. Najwięcej problemów królowa nauk przysporzyła młodzieży z Niegardowa, Rzędowic, Pałecznicy i Szczytnik (wszystkie szkoły stanin 3).

Najlepszymi anglistami w powiecie okazali się uczniowie proszowickiej „dwójki” (stanin 8) oraz ich koledzy z Klimontowa (stanin 7). Wyniki niskie uzyskali uczniowie z Nowego Brzeska, Pałecznicy (stanin 2) oraz Niegardowa i Ibramowic (3).

Ogólny wynik z języka polskiego dla całego powiatu wyniósł 57 procent możliwych do zdobycia punktów (w Małopolsce było to 62 proc.). Za sprawą świetnego wyniku uczniów z Książnic Wielkich najlepszą średnią może się pochwalić gmina Koszyce (61 proc.). Najsłabiej w tej klasyfikacji wygląda Pałecznica (50 proc).

Podobnie jest w przypadku matematyki, gdzie średnia dla powiatu to 44 proc. (w województwie 51 proc.). Uczniowie z gminy Koszyce napisali egzamin przeciętnie na 48 proc., z Pałecznicy na 36 proc.

W przypadku języka angielskiego średnia powiatowa to 45 proc. (wojewódzka 57 proc.) Najlepiej spisali się uczniowie z gminy Proszowice (51 proc.), najsłabsza znów Pałecznica (36 proc.)

W całym powiecie proszowickim do egzaminu ósmoklasisty przystąpiło w tym roku 425 uczniów z 23 szkół podstawowych. Najliczniej była reprezentowana SP nr 1 w Proszowicach (54 uczniów). Były też szkoły z jednocyfrową liczbą zdających. Tak było w SP w Łętkowicach (9), Szczytnikach (7), Rzędowicach (5) i Niepublicznej SP w Karwinie (3). W przypadku tej ostatniej ze względu na zbyt małą liczbę uczniów, nie zastosowano skali staninowej. Ich wyniki ze wszystkich przedmiotów był jednak zdecydowanie najsłabsze w całym powiecie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski