MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Powiat proszowicki. Osoby odbywające kwarantannę trzeba będzie przenieść

Aleksander Gąciarz
Aleksander Gąciarz
Z powodu czerwcowych matur, osoby odbywające kwarantannę instytucjonalną w Zespole Szkół w Piotrkowicach Małych, będą musiały się przeprowadzić w inne miejsce.

FLESZ - Polacy czytają więcej?

od 16 lat

Przeprowadzka nie będzie daleka. Nowym miejscem izolacji dla osób, które nie mogą odbyć kwarantanny w domu, będzie nieużytkowana część przyszkolnego internatu. Była ona brana pod uwagę jako miejsce odosobnienia już kilka tygodni temu, ale okazało się, że obiekt ze względu na swój stan nie nadaje się do umieszczenia w nim osób, które potencjalnie mogą być zarażone koronawirusem. W efekcie na miejsce izolacji wytypowano tzw. trzeci segment szkoły, położony najdalej od głównego wejścia w sąsiedztwie sali gimnastycznej. W kilku tamtejszych salach lekcyjnych szkolne ławki zostały zastąpione przez łóżka, w łazience zamontowano kabinę prysznicową, podgrzewacze wody itp. Kosztowało to około 13 tys. zł.

Ubiegłotygodniowa decyzja, wyznaczająca datę rozpoczęcia egzaminów maturalnych na 8 czerwca spowodowała jednak, że osoby z kwarantanny będą musiały ustąpić miejsca maturzystom. - Ze względu na obostrzenia, dotyczące ilości miejsca przypadającego na jednego ucznia (15 m kwadratowych przyp. aut.) będziemy potrzebowali bardzo wielu pomieszczeń na przeprowadzenie egzaminu maturalnego. Oprócz sali gimnastycznej rozmieścimy zdających uczniów również w szkolnych klasach – tłumaczy dyrektor Aneta Dziedzic.

W efekcie okazało się, że remontu części internatu uniknąć się nie da. Za około miesiąc trzeba będzie tam ulokować osoby z kwarantanny. Zostaną umieszczeni w zachodnim skrzydle (dawna męska część internatu), które jest w większości nieużytkowane od momentu, gdy internat przestał pełnić swoją funkcję. Miejsce kwarantanny zostanie całkowicie oddzielone od reszty budynku. - Zamierzamy w miejscu jednego z okien wstawić drzwi, tak, by osoby przebywające na kwarantannie nie korzystały z głównego wejścia do obiketu. Potrzebny będzie też remont pokoi oraz naprawa instalacji centralnego ogrzewania – mówi starosta Grzegorz Pióro.

Naprawa instalacji co jest potrzebna głównie po to, by mieszkańcy mieli ciepłą wodę. Ponieważ powiat ma obowiązek zapewnić dla celów kwarantanny 20 miejsc, trzeba będzie wyremontować siedem pokoi. Starosta Pióro zapewnia, że powiat przekaże szkole potrzebne do tego celu materiały, których koszt oszacowano na około 20 tys. złotych. Remont wykonają pracownicy szkoły własnymi siłami. - Już rozpoczęliśmy prace przygotowawcze. Musimy zrobić wszystko, by matura odbyła się u nas, to jest dla nas w tej chwili priorytet. Była propozycja, by nasi uczniowie zdawali maturę gdzie indziej, ale ja sobie tego nie wyobrażam. Poza tym prócz matury czekają również egzaminy zawodowe, których nie da się nigdzie przenieść – mówi Aneta Dziedzic.

Plusem całej operacji jest to, że Zespół Szkół zyska kilka nowych pomieszczeń, które po zakończeniu epidemii będzie mógł wynajmować. Tak, jak to się w tej chwili dzieje w pomieszczeniach skrzydła wschodniego, z którego korzystają pracownicy firmy, budującej gazociąg biegnący przez gminę Radziemice.

W tej chwili kwarantanne instytucjonalną w Zespole Szkół w Piotrkowicach Małych odbywają cztery osoby. Na utrzymanie każdej z nich powiat otrzymuje z Urzędu Wojewódzkiego 125 zł na dobę.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski