Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Powiat proszowicki z budżetem. Trzeba „uciekać” z inwestycjami przed galopadą cen

Aleksander Gąciarz
Aleksander Gąciarz
Prawie dwa miliony złotych maja kosztować prace zaplanowane na terenie Domu Pomocy Społecznej w Łyszkowicach
Prawie dwa miliony złotych maja kosztować prace zaplanowane na terenie Domu Pomocy Społecznej w Łyszkowicach Aleksander Gąciarz
Proszowicka Rada Powiatu przyjęła budżet na 2023 rok. Jego założenia, zwłaszcza w zakresie planowanych do wykonania inwestycji, są bardzo ambitne. Jednak nawet niektórzy radni, którzy poparli uchwałę budżetową, zwracają uwagę, że na skutek sytuacji finansowej zarówno samorządów jak i budżetu państwa, wykonanie wszystkich założonych zadań może być trudne.

Francja rozważa przekazanie Ukrainie czołgów Leclerc

od 16 lat

O tym, że nawet pozyskanie pięciomilionowej promesy z budżetu państwa nie musi dawać gwarancji wykonania inwestycji można się było przekonać już w ubiegłym roku. Prace planowane w ramach przebudowy siedziby Zespołu Szkół w Proszowicach oraz jej otoczenia miały (według kosztorysu z lipca 2021) kosztować około 6 mln zł. Tymczasem wykonanie inwestycji przedłużało się, gdyż w dwóch postępowaniach przetargowych nie zgłosiła się żadna firma. W efekcie wartość zadania urosła do prawie 13 mln i konieczne było zmniejszenie zakresu inwestycji.

- Wystąpiliśmy do premiera o zmianę wniosku, bo pierwotne założenia nie były możliwe do realizacji przy obecnych cenach. Zrezygnowaliśmy z modernizacji otoczenia budynku i ulepszenia bazy sportowej, które mogą być realizowane stopniowo i nie są obecnie niezbędne – tłumaczy starosta Krystian Hytroś.

W efekcie w szkole zostanie wymieniona instalacja centralnego ogrzewania, kotłownia, instalacje wewnętrzne, powstanie fotowoltaika itp. Nie będzie natomiast - przynajmniej w tym roku – nowego boiska, placu musztry, czy ogrodzenia.

Zdaniem radnego Rafała Chmieli podobne problemy mogą wystąpić również w przypadku inwestycji drogowych, gdzie przetargi również pokazują, że zakładane koszty mogą być znacznie wyższe niż planowano. Zwrócił przy tym uwagę, że kłopoty mogą wynikać nie tylko z rosnących cen, ale też malejących dochodów budżetu, za co obwinił politykę rządu.

- Udział powiatów w podatkach od osób fizycznych i prawnych pikują w dół – przekonywał, posiłkując się przy tym porównaniem dochodów, jakie powiat uzyskiwał w tego tytułu w latach ubiegłych.

Zdaniem starosty Hytrosia rząd nie miał jednak wielkiego wpływu na tę sytuację.

- Problemem jest istniejący system finansowania powiatów. Zwróciliśmy się wspólnie ze starostami do premiera, aby pochylił się nad kwestią zmian zapisów ustawy o samorządzie powiatowym - stwierdził starosta i dodał „życzę radnemu, aby w tak krótkim czasie pozyskał tak znaczące środki dla powiatu jak ja”.

O skutkach rosnących cen mówiła też skarbnik powiatu Izabela Moliszewska w kontekście dokończenia prac polegających na dostosowaniu budynku szpitala do przepisów przeciwpożarowych. Sześć założonych zadań musi zostać zrealizowanych do września, tymczasem już wykonanie pierwszych dwóch pokazało, że założona na to początkowo kwota na pewno okaże się zbyt mała.

Polemiki między zarządem a radnymi dotyczyły również rozkładu planowanych inwestycji na poszczególne gminy.

- Będę głosował przeciwko temu budżetowi – zadeklarował był starosta Grzegorz Pióro, wymieniając jako jeden z powodów właśnie nierównomierny jego zdaniem podział wydatków inwestycyjnych. Dodał też, że część zapisów dotyczących inwestycji – m. in. tzw. drogi powodziowe - jest fikcyjna. - Skoro i tak pan będzie głosował przeciw, to nie wiedzę powodu, by odpowiadać na to pytanie – padła odpowiedź.

- Wiem, że nie wszyscy są zadowoleni z tego budżetu, ale staramy się dzielić te pieniądze najlepiej jak możemy. Nie mamy możliwości kształtowania dochodów jak gminy – podsumowała Izabela Moliszewska.

Ostatecznie za uchwałą budżetową głosowało 14 radnych, przeciwny był Grzegorz Pióro, a wstrzymał się Wojciech Jańczyk. Założone dochody budżetu wynoszą prawie 74 miliony złotych, a wydatki blisko 87 mln. Wydatki inwestycyjne to prawie 38 mln zł. Najważniejsze inwestycje wraz z zarezerwowanymi na nie kwotami wymieniamy poniżej:

  • Przebudowa dróg Piotrowice – Sokołowice, Modrzany – Książnice Wielkie, Bolów, Klimontów, Wierzbno, ulice Leśna i Kopernika w Proszowicach - 15,9 mln
  • Przebudowa drogi w Wierzbnie i Glewcu – 2,472 mln
  • Przebudowa drogi Racławice - Skrzeszowice – 1,450 mln
  • Przebudowa drogi Biórków Mały – Bugaj - 400 tys.
  • Modernizacja budynku ZS w Piotrkowicach Małych (m. in. wymiana dachu) – 3,065 mln
  • Modernizacja otoczenia budynku ZS w Piotrkowicach Małych (m. in. remont dróg dojazdowych) – 2,050 mln
  • Modernizacja budynku ZS w Proszowicach – 7 mln
  • Przebudowa budynku DPS w Łyszkowicach (dobudowa klatki schodowej, przebudowa poddasza, instalacje wewnętrzne, solary)- 1,894 mln
  • Dostosowanie szpitala do przepisów przeciwpożarowych – 750 tys.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski