MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Powiat wielicki. Autostrada A4: huk przez całą dobę. Ludzie mają dość

Jolanta Białek
Jolanta Białek
Autostrada A4 jest najruchliwszą drogą w regionie. Mieszkańcy apelują o budowę dodatkowych ekranów akustycznych
Autostrada A4 jest najruchliwszą drogą w regionie. Mieszkańcy apelują o budowę dodatkowych ekranów akustycznych Anna Kaczmarz
Mieszkańcy gminy Kłaj chcą dodatkowych ekranów akustycznych przy A4. Największy problem jest w Gruszkach i Brzeziu, gdzie brakuje ich na odcinku ok. 1000 m. Zarządca trasy odmawia wykonania zabezpieczeń przed hałasem.

Problem dotyczy około 100 domów. Ich mieszkańcy apelują bezskutecznie o dodatkowe ekrany przy A4 od 2013 roku.

- Huk z autostrady, szczególnie latem, jest ogromny. Nie sposób otworzyć okien, a nawet gdy są one zamknięte, hałas jest tak duży, że na przykład oglądając telewizję trzeba dawać maksymalną głośność, bo inaczej nic nie słychać. Ruch na autostradzie, a tym samym huk jest z roku na rok większy. To ogromny dyskomfort dla mieszkańców - tak opisuje codzienność w Brzeziu jedna z mieszkanek wsi.

- Nieważne, dzień czy noc, huk jest przez całą dobę. Ludzie są rozgoryczeni, czujemy się bezradni. Uciążliwości są ogromne, ale wszystkie pisma kierowane do Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad zarówno przez sołectwa, jak i gminę Kłaj to jak rzucanie grochem o ścianę. Każda odpowiedź z GDDKiA to właściwie ta sama informacja, że wykonanie tu ekranów jest bezzasadne - mówi z kolei Marcin Kowalczyk, radny gminy Kłaj, mieszkaniec Gruszek.

Odmawiając mieszkańcom prawa do ochrony przed hałasem, zarządca drogi powołuje się na badania z lat 2011-2013. Iwona Mikrut z krakowskiego oddziału GDDKiA informuje, że dla odcinka autostrady Kraków - Targowisko prowadzono okresowe pomiary poziomów hałasu w środowisku w latach 2011-2012, a ich analizy wykazały, że dopuszczalny poziom hałasu dla zabudowy w rejonie Gruszki-Brzezie jest dotrzymany.

- W Programie Ochrony Środowiska przed hałasem dla województwa małopolskiego z września 2013 r. (z kolejnymi zmianami) dla tego odcinka autostrady wskazano brak priorytetu, a w tabeli wskazującej działania naprawcze wpisano „realizacja działań naprawczych nieuzasadniona”. W związku z tym GDDKIA nie planuje w najbliższym czasie budowy ekranów akustycznych w tym miejscu - podaje Iwona Mikrut.

Trudno jednak nie dostrzec, że od czasu ostatnich analiz uciążliwości hałasu, ruch na autostradzie bardzo wzrósł. Z badań Generalnego Pomiaru Ruchu wykonanych w 2016 roku wynika, że już wtedy przejeżdżało w tym rejonie 35-40 tys. pojazdów na dobę.

Mieszkańcy gminy Kłaj upominają się o wykonanie aktualnych pomiarów hałasu w okolicy A4. Ludzie nie mają wątpliwości, że ich wyniki pokażą, iż dodatkowe ekrany akustyczne są tam niezbędne.

WIDEO: Elektryczne mikrosamochody prosto z Chin do wypożyczenia w Krakowie

Źródło: TVN Turbo/x-news

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski