Powiat wielicki. Fundacja wspiera niepełnosprawnych seniorów i ich opiekunów. Teraz pomoże również dzieciom

Jolanta Białek
Jolanta Białek
Centrum pomocowe stanowi Dzienny Dom Seniora w Trąbkach koło Wieliczki. Jego wnętrza nie przypominają ośrodka, ale właśnie przytulny dom. W placówce działa także m.in. znakomicie wyposażone centrum rehabilitacji zdjęcia: Fundacja PROELIO
Gdy startował projekt Fundacji Rozwoju Przedsiębiorczości i Inicjatyw Społecznych PROELIO zakładano, że będą z niego korzystać przede wszystkim mieszkańcy gminy Biskupice. Szybko okazało się, że przedsięwzięcie pomocowe dla osób niepełnosprawnych w wieku 65+ oraz ich rodzin, trzeba rozszerzyć także o gminy ościenne oraz dalsze rejony Małopolski. Obecnie z placówek prowadzonych przez „PROELIO” korzysta grubo ponad 100 osób. A fundacja szykuje już kolejny pomocowy projekt. Tym razem dla niepełnosprawnych dzieci (w wieku do 16 lat).

FLESZ - Sanatoria. Wyjazd możliwy, ale droższy

Uruchomienie – w sierpniu 2020 roku – „sieci” pomocowych ośrodków pokazało jak bardzo taki projekt był potrzebny.

- Mamy bardzo duże obłożenie. Prawdę mówiąc ratuje nas trochę pandemia, która wymusza rotacyjne prowadzenie zajęć, bo inaczej bardzo trudno byłoby nam wszystkich pomieścić

– mówi Paweł Łanoszka z Fundacji Przedsiębiorczości i Inicjatyw Społecznych PROELIO.

Z opieki stacjonarnej w Dziennym Domu Pobytu Seniora w Trąbkach korzysta 30 osób. Kolejnych 75 seniorów, a także ich opiekunowie są objęci pieczą Gminnego Centrum Wsparcia Opiekunów Osób Niepełnosprawnych, co oznacza, że otrzymują pomoc świadczoną przez mobilny zespół. Pracują w nim m.in. lekarze, pielęgniarki, fizjoterapeuci, psychologowie i pracownicy socjalni, dzięki czemu osoby niepełnosprawne mają możliwość konsultacji ze specjalistami w miejscu zamieszkania.

Szeroko rozumiane wsparcie medyczne to nie wszystko. Nierzadko okazuje się bowiem, że potrzebna jest tam także pomoc w sprawach które można nazwać administracyjnymi, a więc np. doradztwo w zakresie wypełniania wniosków czy „układania” pism do różnych instytucji z których niepełnosprawni i ich rodziny mogą otrzymać zasiłek lub dofinansowanie do zakupu sprzętu rehabilitacyjnego.

Jest też możliwość uzyskania fachowej pomocy w sytuacji, gdy opiekun chorego musi go na jakiś czas opuścić. Oferta jest szeroka: od zastępstw jedno i kilkudniowych, po te na czas dłuższy (łącznie – w razie potrzeby - z transportem i opłaceniem pobytu osoby niepełnosprawnej w specjalistycznym ośrodku przez dany okres).

Jak mówi Paweł Łanoszka dla opiekunów osób niepełnosprawnych, organizowane są także różnorodne szkolenia (np. jak radzić sobie ze stresem, z aktywizacji zawodowej czy wiedzy o uprawnieniach osób niepełnosprawnych). Działają również grupy wsparcia (tematyczne, dla osób opiekujących niepełnosprawnymi z określonymi schorzeniami, np. po udarze), na spotkania których zapraszani są eksperci z danych dziedzin.

Centrum pomocowe stanowi Dzienny Dom Seniora w Trąbkach, mieszczący się w budynku, który Fundacja Proelio przystosowała w całości, łącznie z montażem windy, do potrzeb osób niepełnosprawnych. Wnętrza Domu, mającego 470 mkw. powierzchni użytkowej zaaranżowano nietypowo. Jego pomieszczenia nie przypominają ośrodka, ale właśnie przytulny dom, w którym każdy chętnie spędza czas.

W tej placówce seniorzy otrzymują pomoc kompleksową: od różnorodnych zajęć (artystycznych, kulinarnych, rekreacyjnych) po rehabilitację. Bo są tu ogromna sala rehabilitacyjna oraz kilka gabinetów specjalistycznych, wyposażone na poziomie dobrego ośrodka rehabilitacyjnego.

W Trąbkach funkcjonuje także bezpłatna wypożyczalnia sprzętu medycznego i rehabilitacyjnego. Jest tam wszystko: od specjalistycznych łózek i materacy, poprzez koncentratory tlenu, po wózki i kule inwalidzie (w różnych rozmiarach).

„PROELIO” uruchomiła pomocowe placówki dzięki unijnej dotacji (3 mln zł). Także z pieniędzy zewnętrznych, tym razem ze wsparciem – 500 tys. zł – z Funduszu Solidarnościowego, fundacja rozpoczyna obecnie projekt „Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnościami”.

- W jego ramach opiekunowie osób niepełnosprawnych będą mogli uzyskać pomoc w wymiarze do 60 godzin miesięcznie. Grupą docelową tego projektu będą już jednak nie seniorzy, ale dzieci w wieku do 16 lat, z orzeczeniem o niepełnosprawności

– powiedział nam Paweł Łanoszka.

Szczegółowe informacje o pomocowych projektach „PROELIO” można uzyskać w Domu Dziennego Wsparcia Seniorów – Placówce Dziennej Opieki i Aktywizacji Osób Starszych (tel. 507 642 315) oraz Placówce Gminnego Centrum Wsparcia Opiekunów Osób Niesamodzielnych w Trąbkach (tel. 507 230 951).

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Booted. net - świetny proj-ekt dla dorros1ych ktorzy chcą źnaleźc partnerra do s-eksu

Dodaj ogłoszenie