Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Powiat wielicki. Gdów chce praw miejskich. Ruszają konsultacje z mieszkańcami

Jolanta Białek
Jolanta Białek
Gdów wygląda jak miasteczko, ale ma status wioski. Ruszyły procedury mające doprowadzić do nadania miejscowości praw miejskich
Gdów wygląda jak miasteczko, ale ma status wioski. Ruszyły procedury mające doprowadzić do nadania miejscowości praw miejskich fot. Urząd Gminy Gdów
Gdów liczący obecnie ponad 4300 mieszkańców, będący jedną z największych wsi w Polsce, rozpoczyna starania o status miasta. Uchwałę w sprawie przeprowadzenia z mieszkańcami konsultacji dotyczących nadania miejscowości praw miejskich, Rada Gminy zatwierdziła jednogłośnie podczas ostatniej sesji. Taka „debata” - dla mieszkańców nie tylko Gdowa, ale całej gminy - rozpocznie się w pierwszych dniach grudnia.

FLESZ - PKB na ochronę zdrowia: Polska w ogonie Europy

od 16 lat

Takie konsultacje są obligatoryjne podczas starań o prawa miejskie. Od ich wyniku zależy, czy Gdów złoży stosowny wniosek do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Jak powiedział nam wójt Gdowa Zbigniew Wojas, rozpoczęcie konsultacji jest planowane od 7-8 grudnia 2021, a mniej więcej miesiąc później będzie wiadomo, czy przygotowany zostanie wniosek o nadanie praw miejskich.

Historia Gdowa sięga XIII wieku, pierwsza wzmianka o miejscowości pochodzi z 1272 roku (co oznacza, że w 2022 roku minie 750. rocznica jej powstania). Gdów miał już kiedyś lokację miejską. Ze źródeł historycznych wynika, że miejscowość uzyskała ją przed 1794 rokiem, a straciła przed rokiem 1880.

Konsultacje społeczne w sprawie nadania Gdowowi praw miejskich będą inne niż standardowe (np. zbieranie uwag do danego projektu).

- Podczas tych konsultacji będziemy zbierać – w formie ankiet - opinie mieszkańców wszystkich miejscowości gminy, wyrażone w formie: „za”, „przeciw”, bądź „wstrzymuję się od głosu”. Te ankiety muszą być imienne, nie mogą być anonimowe. Konsultacje będą prowadzone za pomocą strony internetowej oraz ankiet dostępnych w Urzędzie Gminy oraz w sołectwach i na tablicach ogłoszeń. Zebrane w ten sposób opinie zostaną potem poddane analizie przez powołaną do tego komisję. Szczegóły i terminy w sprawie konsultacji określi zarządzenie wójta – wyjaśniała Edyta Trojańska-Urbanik, kierująca Referatem Współpracy, Komunikacji Społecznej i Promocji Urzędu Gminy w Gdowie, podczas ostatniej sesji Rady Gminy.

Zbigniew Wojas zaznacza, że sugestie, by Gdów był miastem płynęły z różnych środowisk już od dawna.

- Mamy miejską zabudowę, łącznie z rynkiem, a także inną infrastrukturę właściwą miastom. Ponadto ze źródeł historycznych wynika, że w XVIII wieku Gdów miał prawa miejskie, kompletujemy obecnie dokumentację na ten temat. Natomiast niejako bezpośrednią przyczyną rozpoczęcia starań o nadanie Gdowowi statusu miasta jest to, że jako gmina wiejska „straciliśmy” w latach 2014-2020 ogromne pieniądze możliwe do pozyskania z unijnych programów, m.in. na działania związane z ochroną środowiska. Nie mogliśmy walczyć o te fundusze, bo były one przeznaczone dla gmin miejsko-wiejskich – powiedział nam wójt Gdowa.

Wśród korzyści z ewentualnego nadania Gdowowi praw miejskich, prócz większych możliwości starań o dotacje, Zbigniew Wojas wymienia także szansę na uporządkowanie Gdowa pod względem nazw ulic, numerów posesji itp. Prawa miejskie to również podniesienie prestiżu miejscowości w oczach inwestorów, którzy „wolą budować swe zakłady w miastach niż na wioskach”.

- Nie ma natomiast mowy o tym, a takie obawy pojawiły się już w przestrzeni publicznej, że nadanie Gdowowi praw miejskich będzie oznaczać wyższe podatki płacone przez mieszkańców, czy – że nauczyciele stracą tzw. dodatek wiejski. Wysokość podatków dotyczy mieszkańców całej gminy i stawki te ustalają radni w drodze uchwały. Natomiast dodatek wiejski przysługuje nauczycielom zatrudnionym w miejscowościach liczących do 5000 mieszkańców, i na wsiach, i w miastach - twierdzi Zbigniew Wojas.

W uzasadnieniu do uchwały o konsultacjach dotyczących nadania praw miejskich napisano m.in., iż „wieś Gdów spełnia kryteria przestrzenno-urbanistyczne tj. posiada odpowiednią infrastrukturę techniczno-komunalną oraz plan zagospodarowania przestrzennego, a ponadto miejscowość charakteryzuje się miejskimi cechami funkcjonalno-przestrzennymi (układ urbanistyczny z rynkiem, zwarta zabudowa typu miejskiego, jednoznacznie wykształcone centrum). W miejscowości funkcjonuje szereg instytucji publicznych: Urząd Gminy, Centrum Kultury, Biblioteka, kościół parafialny, szkoła podstawowa i średnia, przedszkola, hala sportowo-widowiskowa, praktyki lekarskie, apteki, liczne markety i strefy rekreacji z bogatą ofertą spędzania czasu wolnego (...)”.

Jeśli starania Gdowa skończą się sukcesem, gmina ta będzie trzecią - obok Wieliczki i Niepołomic - miejsko-wiejską w powiecie wielickim.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski