MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Powiat wielicki. Gminy pod ścianą. Opłaty za śmieci ostro w górę

Jolanta Białek
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne Łukasz Kaczanowski
Niepołomice musiały podnieść drastycznie - o 70-100 proc. - ceny za odbiór śmieci od mieszkańców. Przed końcem grudnia analogiczne decyzje czekają także pozostałe samorządy z powiatu wielickiego. W żadnej z wielickich gmin ma nie być ulg dla dużych rodzin.

FLESZ - Wywóz śmieci droższy dla tych, którzy nie segregują

Od stycznia niepołomicka stawka za odbiór odpadów segregowanych wzrośnie do 25 zł od osoby (z 15 zł), a mieszkańcy, którzy nie selekcjonują śmieci zapłacą 50 zł od osoby (do tej pory 25 zł). Wprowadzono także nową, wynikającą z ustawy ulgę - 2 zł od gospodarstwa - dla domów mających kompostowniki.

Uchwałę o podwyżce cen zatwierdzono 28 listopada. Za podniesieniem opłat głosowało 12 radnych, a siedmioro było temu przeciwnych. Decyzji towarzyszyła burzliwa dyskusja. Zwiększenie stawek budziło niechęć wszystkich radnych, ale jak tłumaczono - „gmina została postawiona pod ścianą i nie ma wyjścia”.

Gospodarowanie śmieciami w gminie Niepołomice w 2019 roku będzie kosztować 6,2 mln zł. Na 2020 r. zabezpieczono na takie wydatki 6,9 mln zł, ale ceny ofert złożonych na przetarg okazały się o wiele wyższe: 9,4 i 9,6 mln zł.

Podwyżka byłaby jeszcze drastyczniejsza, gdyby nie to, że gmina weźmie na siebie część śmieciowych kosztów, m.in. obsługi Punktów Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (w okresie 2020-2021 pochłonie to 1,4 mln zł) i likwidacji wysypisk śmieci.

10, 134 mln zł - tyle razem z obsługą PSZOK-ów będzie kosztować w gospodarowanie odpadami komunalnymi w gminie Niepołomice w przyszłym roku.

- Jeśli podzielimy tę kwotę przez liczbę mieszkańców, którzy złożyli deklaracje (28 223 osoby) wychodzi cena 29,93 zł/os. Przy stawce 28 zł gmina musiałby dopłacić rocznie do gospodarowania odpadami 651 tys. zł, przy 25 zł/os - 1,667 mln zł, przy 23 zł - 2,344 mln zł, przy 20 zł - 3,361 mln zł - wyliczał przed głosowaniem radny Adam Suślik, szef komisji gospodarki Rady Miejskiej, który obecną sytuację na rynku usług śmieciowych nazwał „cenowym szaleństwem”.

Część radnych apelowała o wprowadzenie zniżek dla rodzin wielodzietnych (więcej niż 4-5 osób). Jak mówiła Anna Front, w tej sprawie powstała petycja, podpisana przez 260 osób. Za ulgami byli również m.in. Wojciech Ciastoń i Agata Zawadzka, która zgłosiła też wniosek formalny o zdjęcie „śmieciowej” uchwały z porządku obrad, by „zastanowić się jeszcze i wymyślić coś, by pomóc najuboższym” (wniosek odrzucono 12 głosami).

- Ponosimy konsekwencje nie naszych decyzji. Gmina nie ma innego wyjścia niż podniesienie cen. Rodziny, mające problemy z opłatami mogą zwrócić się do ośrodka pomocy społecznej lub gminy. Jest możliwość rozłożenia opłat na raty lub ich umorzenia - zaznaczył burmistrz Niepołomic Roman Ptak.

Podnoszenie opłat dla mieszkańców jest efektem rosnących kosztów gospodarowania odpadami. Wynika to głównie z coraz większej ilości śmieci i wysokich cen za składowanie ich w instalacjach oraz lawinowego wzrostu opłat za korzystanie ze środowiska (tzw. opłata marszałkowska, w 2018 roku było to 140 zł od tony śmieci, obecnie - 170 zł, a w 2020 roku będzie 220 zł).

Podwyżka jest nieuchronna także w innych gminach. - Prawdopodobne nowe ceny to 24-25 zł (obecnie 12,5 zł) za śmieci segregowane i ok. 50 zł (teraz 25 zł) przy braku selekcji. Stawki będą obowiązywać od osoby, bo musimy zlikwidować ulgi dla dużych rodzin - powiedział nam wójt Gdowa Zbigniew Wojas.

Podobna podwyżka i zniesienie ulg czekają Wieliczkę, gdzie od kwietnia br. obowiązują stawki 15 zł i 30 zł. Rada Miejska zajmie się sprawą w grudniu, a podniesienie opłat ma nastąpić od lutego/marca 2020.

Biskupice czekają na oferty w drugim „śmieciowym” przetargu. W pierwszym konkursie „wyszły” takie ceny, że mieszkańcy musieliby płacić 28 zł/os (obecnie 17 zł) i 56 zł/os (teraz 30 zł).

Na etapie procedur przetargowych jest także gmina Kłaj, której umowa z firmą odbierającą odpady kończy się 31 grudnia br.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski