Powiat wielicki. Kontrowersyjny Fundusz Inwestycji Lokalnych. Wieliczka i Niepołomice mówią o niesprawiedliwości

Jolanta Białek
Jolanta Białek
Rozbudowa szkoły w Mietniowie - za prawie 6,5 mln zł, finansowana z całości z wielickiego budżetu - zmierza do finału. W II etapie ma powstać tu sala gimnastyczna. Nie wiadomo czy tak będzie, bo dotacja na to zadanie z FIL okazała się bardzo mała
Rozbudowa szkoły w Mietniowie - za prawie 6,5 mln zł, finansowana z całości z wielickiego budżetu - zmierza do finału. W II etapie ma powstać tu sala gimnastyczna. Nie wiadomo czy tak będzie, bo dotacja na to zadanie z FIL okazała się bardzo mała fot. UMiG Wieliczka
Niepołomice po raz kolejny nie otrzymały ani grosza z rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Wielkie poczucie niesprawiedliwości ma także gmina Wieliczka, która choć dostała dofinansowanie do jednej inwestycji, to są to tak niewielkie pieniądze, że jak mówią samorządowcy – właściwie nie wiadomo, co z nimi zrobić. Z dotacji z drugiego rozdania w ramach FIL cieszyć się mogą natomiast powiat wielicki, Gdów oraz gmina Biskupice (choć tu trudno o wielką radość, bo dotacja jest bardzo mała).

FLESZ - Ceny prądu najwyższe od 8 lat

FIL ma pomóc polskim samorządom zrekompensować straty w lokalnych budżetach spowodowane przez pandemię Covid-19. Z ustawy wynika, że z tego programu można uzyskać pieniądze na inwestycje ważne społecznie (m.in. oświatowe, drogowe, wodociągowo-kanalizacyjne) i dotyczące jak największej ilości mieszkańców. Żadnych innych kryteriów oceny wniosków nie podano, ani podczas pierwszego rozdania tych funduszy (grudzień 2020), ani teraz.

W ubiegłym roku Wieliczka wnioskowała do FIL o dotacje na 11 inwestycji: siedem oświatowych i cztery drogowe, ale nie przyznano jej ani złotówki. Teraz, w drugiej edycji programu, gmina prosiła o dofinansowanie w wysokości 80 proc. kosztów: do budowy sali gimnastycznej wraz z boiskiem przy SP w Mietniowie (wartość inwestycji – 4,973 mln zł), budowy w Śledziejowicach szkoły wraz z kompleksem sportowym (8,2 mln zł), wzniesienia mieszkań komunalnych (6 mln zł).

Dofinansowanie – 1,5 mln zł, a więc na pokrycie ledwie 25 proc. kosztów prac - otrzymała tylko inwestycja w Mietniowie.

Burmistrz Wieliczki Artur Kozioł nazywa te pieniądze „dotacją na otarcie łez”, która ma się nijak do kosztów rozbudowy SP w Mietniowie wyliczonych na w sumie 12 mln zł (trwająca już rozbudowa szkoły plus planowana budowa sali gimnastycznej).

- Zastanawiające w tym wszystkim jest to, że w konkursach o dotacje, gdzie są podane określone kryteria - pieniądze zdobywamy prawie zawsze, a po programach typu FIL, gdzie dofinansowania są przyznawane uznaniowo, mówiąc kolokwialnie – zawsze mamy kaca… - komentuje burmistrz Wieliczki.

- Na rozbudowę szkoły w Mietniowie gmina starała się o dotacje ze Skarbu Państwa już kilkakrotnie i zawsze „odbijała się od ściany”. Teraz dostaliśmy 1,5 mln zł i nie bardzo wiadomo co z tym zrobić, bo skąd wziąć brakujące pieniądze na tę inwestycję? Patrząc jak rozdysponowano pieniądze z FIL, trudno ten podział określić inaczej jak niesprawiedliwym i uznaniowym - mówi z kolei radna miejska Wieliczki Elżbieta Sendor, mieszkanka Mietniowa.

Grupa wielickich radnych miejskich z klubu „Porozumienie Samorządowe” (10 osób) zajęła w sprawie rozdania pieniędzy w ramach drugiego naboru do FIL oficjalne, pisemne stanowisko.

"Wyniki tego programu budzą głębokie zaniepokojenie i są zastanawiające, bo na liście zadań, które otrzymały rekomendacje wojewody do finansowania są takie, które otrzymały wsparcie 100 proc., 80 proc. czy 50 proc., niejednokrotnie przedstawiając tożsamy zakres rzeczowy (jak wnioski złożone przez gminę Wieliczka – red.). W związku z powyższym jesteśmy kolejny raz zaniepokojeni nierównym traktowaniem polskich miast i gmin” - napisano w oświadczeniu.

W dokumencie tym radni zobowiązali także burmistrza Wieliczki do wystąpienia do małopolskiego wojewody: z pytaniem o szczegóły oceny wszystkich wniosków złożonych przez gminę i powody odrzucenia projektów budowy SP w Śledziejowicach oraz mieszkań komunalnych, a także z wnioskiem o zwiększenie funduszy na oświatową inwestycję w Mietniowie.

Niepołomice starały się wcześniej z FIL o dofinansowanie (ok. 7 mln zł) na pokrycie 25 proc. kosztów budowy obwodnicy Podłęża i Niepołomic (II etap prac), a teraz gmina wnioskowała o wsparcie: na modernizację dróg na os. Jazy (część północna), przebudowę układu komunikacyjnego osiedla Boryczów, budowę siedziby OSP Zakrzów.

„W poprzednim rozdaniu otrzymaliśmy 0 złotych. W obecnym również 0. Wiem, że nie jestem ulubieńcem władzy PiS, ale żeby tak karać 30 tysięcy mieszkańców gminy, w tym swoich wyborców? Przecież to nie są Wasze pieniądze, to są środki publiczne na pomoc samorządom w czasie pandemii i powinny być dzielone sprawiedliwie. Nic nie trwa wiecznie, Wasza władza też” - tak skomentował sytuację burmistrz Niepołomic Roman Ptak we wpisie zamieszczonym na Facebooku.

Gminy Gdów i Biskupice, które ramach pierwszego FIL nie uzyskały żadnych dotacji, otrzymały teraz 5 mln zł (na rozbudowę o żłobek przedszkola w Gdowie) oraz 300 tys. zł (na wartą 2 mln zł rozbudowę SP w Biskupicach).

Natomiast powiat wielicki, który w grudniu 2020 otrzymał z FIL w sumie 5,5 mln zł (na trzy inwestycje), dostał teraz kolejne 3,1 mln zł (na rozbudowę Zespołu Szkół w Gdowie, prace związane z projektem budowy w Wieliczce nowej siedziby ZS im. Kosiby oraz na modernizację boiska na potrzeby Międzyszkolnego Ośrodka Sportowego).

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

A
Antenor

Jak to pupilek pani Szydło nic nie załatwił dla Wieliczki? Jak już się ma posadkę w spółce skarbu państwa to można sobie odpuścić.

Dodaj ogłoszenie