Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Powiat wielicki. Lato 2018: nowe plaże, kąpieliska, atrakcje

Jolanta Białek
Jolanta Białek
Otwarty 16 czerwca ośrodek "Przystań Brzegi” jest oblegany
Otwarty 16 czerwca ośrodek "Przystań Brzegi” jest oblegany Anna Kaczmarz
Mieszkańcy powiatu wielickiego mają coraz mniej powodów do narzekań na letnią lokalną bazę wypoczynkową. W czerwcu otwarto kompleks „Przystań Brzegi”. Za miesiąc można będzie korzystać z tego typu enklaw nad Rabą w Gdowie i Kłaju

Jeszcze kilka lat temu w powiecie wielickim nie było ani jednego strzeżonego kąpieliska, jedynie tzw. dzikie. Na sytuację utyskiwali wszyscy. Aż do lipca 2012 roku.

Teraz: zabierzowskie Bobrowe Rozlewisko oraz Przystań Brzegi

Latem 2012 roku na terenie dawnej żwirowni w Zabierzowie Bocheńskiem otwarto pierwszy w powiecie wielickim kompleks rekreacyjny: ze strzeżonym kąpieliskiem, piaszczystą plażą, łowiskiem sportowym. Dziś zabierzowskie „Bobrowe rozlewisko” to już ośrodek wypoczynkowy „pełną gębą”, wyposażony m.in. także w boisko do gry w siatkówkę plażową, wypożyczalnię sprzętu wodnego i rowerów, a nawet domki noclegowe.

Na kolejną enklawę rekreacji w powiecie wielickim trzeba było czekać aż do tego roku. Z ośrodka „Przystań Brzegi”, otwartego na granicy Krakowa i gminy Wieliczka, także na dawnym żwirowisku, mieszkańcy mogą korzystać od połowy czerwca. Chętnych nie brakuje, bo właściciel kompleksu (Krakowskie Zakłady Eksploatacji Kruszywa) zadbał nie tylko o strefę wypoczynku , ale także o inną infrastrukturę i bazę gastronomiczną.

W „Przystani”, zajmującej ok. 25 hektarów są m.in. kąpieliska, wielka - długa na 250 metrów - piaszczysta plaża, wodny tor przeszkód dla dzieci, wpożyczalnia kajaków, rowerów wodnych i innego tego rodzaju sprzętu (jego użytkownicy mają do dyspozycji osobny akwen).

Kąpielisko w Brzegach jest wyposażone w ujęcie do regulacji poziomu wody i do poprawy jej jakości. Ośrodek jest ogrodzony i monitorowany. Nad bezpieczeństwem osób korzystających z wodnych atrakcji czuwają ratownicy. Jest tam także punkt medyczny.

Plaża na Wisłą w Krakowie. Dzieci bawiące sie w wodzie.

Plaża nad Wisłą w przedwojennym Krakowie [ARCHIWALNE ZDJĘCIA]

Za chwilę: enklawy wypoczynkowe na Zarabiu

Kąpieliska z Zabierzowie Bocheńskim oraz Brzegach to ośrodki prywatne, ale tego typu atrakcje szykują - już na te wakacje- także nadrabskie gminy Gdów oraz Kłaj. Na gdowskim Zarabiu dobiega końca budowa dwóch stref rekreacji. W „jedynce”, w okolicy mostu na Rabie, jest promenada i tarasowe schody wiodące nad rzekę, a także ścieżki spacerowe, piaszczysta plaża, miejsca piknikowe i mała architektura. Strefa II ulokowana na tzw. gdowskich błoniach, to enklawa dla wielbicieli czynnego wypoczynku: ze skate parkiem, plenerową siłownią, kortami tenisowymi, placem zabaw i innymi atrakcjami. W tym rejonie będą także m.in. parking (na 46 miejsc), wiaty piknikowe i stojaki rowerowe.

Obie strefy mają być otwarte w pierwszy weekend sierpnia, podczas Święta Ziemi Gdowskiej 2018. - Dostępne będą wtedy wszystkie atrakcje poza kortami tenisowymi oraz boiskiem do siatkówki plażowej, których budowę przesunęliśmy na wrzesień - mówi wójt Gdowa Zbigniew Wojas, który zapowiada także uruchomienie tego lata nad Rabą spływów pontonowo-kajakowych. Na gdowskim Zarabiu powinny pojawić się również sezonowe kafejki i punkty gastronomiczne. Firm chętnych, by je prowadzić gmina zamierza szukać w drodze konkursu.

Także w sierpniu ma być gotowe centrum rekreacji w gminie Kłaj. Tam nowa infrastruktura powstaje nad Rabą w Kłaju (w rejonie stacji PKP) oraz Targowisku. W pierwszej miejscowości można będzie korzystać m.in. z parku nauki, plenerowej siłowni, bikeparku. Atrakcje ośrodka w Targoiwsku to m.in. plac zabaw i altana z wikliny, tor przeszkód dla rowerów crossowych, wypoczynek na hamakach.

Tegoroczne rekreacyjne atrakcje w gminach Gdów i Kłaj to pierwszy etap projektu „Dolina Raby dla Krakowa i Małopolski”. Przedsięwzięcie, które jest dotowane z funduszy unijnych będzie kontynuowane w kolejnych miesiącach i latach. Buduje się już także w sumie ok. 30 km nadrabskich ścieżek rowerowych, a w kolejce czekają jeszcze m.in.: mały amfiteatr i pawilon służący promocji produktów regionalnych (w Gdowie) oraz kąpielisko (w Kłaju, na obszarze dawnej żwirowni).

Za rok: Brzegi po raz drugi. Gmina obiecuje kąpielisko

Część dawnej żwirowni w Brzegach to obszar będący we władaniu gminy Wieliczka. Należy tam do niej teren mający prawie 30 ha, w tym pięć zbiorników wodnych. Otwarcie tam gminnego strzeżonego kąpieliska zapowiadano wcześniej na wakacje 2018.

- Musieliśmy przesunąć ten projekt na potem, ponieważ wciąż czekamy na przyznanie na tę inwestycję dotacji unijnej (z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich, z puli zarezerwowanej dla Lokalnych Grup Działania - red.). Procedury związane z dofinansowaniem powinny zakończyć się w najbliższych miesiącach. W tym roku chcemy wybrać budowniczego ośrodka wypoczynkowego w Brzegach, a roboty ruszą wiosną 2019 r. Kąpielisko będzie gotowe na następne wakacje - powiedział nam burmistrz Wieliczki Artur Kozioł.

Pierwszy etap budowy w Brzegach enklawy rekreacji ma kosztować ok. 850 tys. zł. W jego ramach powstaną tam m.in. piaszczysta plaża, strzeżone kąpielisko, podesty, ścieżki spacerowe, plac zabaw, plenerowa siłowania. Trzeba także wykonać prace związane z przystosowaniem dawnych wyrobisk do potrzeb kąpieliska.

Rejon żwirowni w Brzegach jest pod szczególną ochroną od lipca 2002 roku, kiedy część tego obszaru (ok. 10 ha, przede wszystkim duża wyspa na stawie) uzyskała status użytku ekologicznego. Żyją tam perkozy, rybitwy i inne ptaki wodne, są też cenne rośliny. - Gminna inwestycja nie będzie ingerować w obszar chroniony - zapewnia burmistrz Wieliczki.

ZOBACZ KONIECZNIE:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski