Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Powiat wielicki. „Mrówka” na mecie, czyli jak zwiedzać ziemię gdowską. Powstała aplikacja dla turystów i mieszkańców

Barbara Rotter-Stankiewicz
Wszystkie informacje dla turystów o zabytkowym dworze w Woli Zręczyckiej są już „w komórce”
Wszystkie informacje dla turystów o zabytkowym dworze w Woli Zręczyckiej są już „w komórce” fot. Centrum Kultury w Gdowie
Piękna październikowa pogoda sprawia, że do Gdowa i w jego okolice wciąż przybywają weekendowi turyści. Z myślą o nich, ale także mieszkańcach gminy, wprowadzono nowość, dzięki której w sposób szybki, łatwy i przyjemny poznać można miejscowe zabytki i ich dzieje.

Wystarczy zainstalować w telefonie aplikację „Mrówka”, pobraną z estrony Gogle Play lub zeskanować kod QR, a na wyświetlaczu pojawią się informacje i fotografie obiektu, do którego zbliżyliśmy się. Tak poznać można najciekawsze miejsca w Gdowie, Niegowici, Pierzchowie, Hucisku i Woli Zręczyckiej. Zwolennikami tej metody będą zapewne głównie ludzie młodzi, ale skorzystają z niej zapewne i starsze pokolenia.

W Gdowie najważniejszym zabytkiem jest sanktuarium pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny. Stamtąd szlak wiedzie na cmentarz, gdzie znajduje się mogiła powstańców.

Kolejnym punktem uwzględnionym w aplikacji jest dom Tadeusza Kantora i Marii Stangret w Hucisku, będący jednocześnie dziełem sztuki. To jedyny zrealizowany projekt architektoniczny Tadeusza Kantora, równie wyjątkowy, jak jego monumentalne betonowe krzesło. Dalej aplikacja kieruje do Zręczyc (Wólki Zręczyckiej), gdzie znajduje się położony na małopolskim Szlaku Architektury Drewnianej dwór Feillów.

Jadąc z Gdowa w kierunku Bochni trafimy do Pierzchowa, gdzie urodził się generał Jan Henryk Dąbrowski. Można zobaczyć tu pomnik i kopiec poświęcony twórcy Legionów Polskich, bohaterowi naszego hymn narodowego.

Ostatnim miejscem proponowanym przez „Mrówkę” jest Niegowić, gdzie w latach 1948–1949 w ówczesnym drewnianym kościółku (przeniesionym później do Mętkowa) rozpoczynał posługę kapłańską ks. Karol Wojtyła – św. Jan Paweł II. O „Wikarym Świata” przypomina też pomnik przed kościołem i eksponaty w regionalnej Izbie Pamięci, gdzie zgromadzono również zabytkowe przedmioty codziennego użytku.

Aplikacja działa już we wszystkich miejscach z wyjątkiem cmentarza, gdzie wraz z tabliczką informacyjną zostanie zamontowana w najbliższym czasie, oraz kopca w Pierzchowie, będącego obecnie w trakcie remontu. Informacje można przeczytać, lub też ich wysłuchać – postarali się o to pracownicy Centrum Kultury w Gdowie, którzy nie tylko przygotowali, ale i nagrali teksty informacyjne.

Stworzenie aplikacji, dzięki której można lepiej poznać ważne miejsca w gminie, ich historię oraz losy znanych osób z nimi związanych, było jednym z zadań Centrum Kultury w Gdowie w ramach realizacji grantu „Konwersja cyfrowa domów kultury”, dofinansowanego z Funduszy Europejskich, którego operatorem jest Narodowe Centrum Kultury. W kosztach partycypowała Unia Europejska.

Uruchomienie „telefonicznego przewodnika” jest częścią zadania „Cyfrowa Akcja – Kulturalna Reakcja”. Realizacja projektu kosztowała 122 700 zł, a kwota dofinansowania wyniosła 116 700 zł. „Dziennik Polski” był patronem medialnym przedsięwzięcia.

Stworzenie aplikacji dla turystów to nie pierwsze tego typu działanie gdowskiego Centrum Kultury.

W ramach realizacji tego samego projektu stworzono także grę mobilną o nazwie „Misja Uratuj Gdów”, a pretekstem do szukania z pomocą telefonu miecza rycerza Zbigniewa i uratowania Gdowa były tegoroczne obchody 750-lecia lokacji miejscowości. Aby sprawdzić swoją wiedzę o lokalnej historii lub dowiedzieć się więcej na temat znanych osób pochodzących z ziemi gdowskiej, wystarczy godzina i… wygodne buty, w których wybrać się trzeba na Zarabie. Oczywiście z telefonem.

Pierwszy raz w historii zmieniono kurs planetoidy

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski