Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Powiat wielicki. Nauczyciele strajkują, ale pomogą w organizacji egzaminów

Jolanta Białek
Jolanta Białek
Bogdan Pasek
Wszystko wskazuje na to, że egzaminy gimnazjalne, zaplanowane w dniach 10-12 kwietnia, odbędą się we wszystkich gminach powiatu wielickiego.

Najtrudniej jest je zorganizować w gminie Wieliczka, gdzie strajkuje 90 proc. szkół (413 nauczycieli), a jest pięć samorządowych gimnazjów.

Rozmowy w tej sprawie gminy z dyrektorami szkół trwały od poniedziałkowego wieczora. We wtorek rano wielicki magistrat skierował do nauczycieli apel, w którym napisano m.in.: „Szanując prawo do strajku, kierując się wyłącznie argumentami rodziców i dobrem dzieci, zwracamy się z prośbą do strajkujących nauczycieli o pomoc w organizacji egzaminów, mimo trwającego strajku”.

Odpowiedź protestujących szkół jest pozytywna. - Robimy wszystko by egzamin się odbył – informują pracownicy Szkoły Podstawowej z oddziałami gimnazjalnymi w Koźmicach Wielkich.

Takie same sygnały płyną z innych szkół. Łatwo nie będzie, bo placówki oświatowe będą musiały m.in. „wymieniać się” nauczycielami pracującymi w komisjach egzaminacyjnych, ale środowy sprawdzian gimnazjalistów w wielickich szkołach: w Wieliczce, Koźmicach Wielkich, Węgrzcach Wielkich, Golkowicach i Dobranowicach, ma rozpocząć się planowo – o godz. 8.30.

Burmistrz Wieliczki Artur Kozioł zaznacza, że gminny apel do protestujących nauczycieli nie ma nic wspólnego „z przerywaniem, zakłócaniem czy zawieszaniem strajku”. - Nauczyciele nadal strajkują, to jest ich ustawowe prawo. Poprosiliśmy protestujących pedagogów o pomoc przy organizacji egzaminów, kierując się dobrem uczniów, dla których ta sytuacja jest bardzo trudna. Nasz apel miał na względzie wyłącznie dobro dzieci, a nauczyciele doskonale to rozumieją - powiedział nam burmistrz Wieliczki.

W gminie Kłaj, gdzie strajkują trzy szkoły (w Kłaju, Targowisku i Grodkowicach) nauczyciele ze placówek, które nie strajkują będą pracować w komisjach egzaminacyjnych w szkołach które przyłączyły się do protestu. - Mamy 84 osoby, które mogą pracować w komisjach, więc wystarczy nam ludzi – mówi Kazimierz Sroka, kierujący Gminnym Zespołem Edukacyjno-Administracyjnym Szkół w Kłaju.

W gminie Niepołomice strajkują wszystkie samorządowe szkoły i przedszkola, ale egzamin w miejskim gimnazjum (pozostałe gimnazja w tym rejonie są społeczne, nie ma tam protestu) odbędzie się planowo. Uczniowie mają pisać sprawdzian w sali gimnastycznej miejskiej SP (przy ul. 3 Maja), wyjątkowo przy jednej komisji, bo stworzyć drugą brakuje nauczycieli.
- W naszych gimnazjach w Gdowie i Niegowici egzaminy odbędą się w normalnym trybie – zapewnia wójt Gdowa Zbigniew Wojas. Także w tej gminie komisje egzaminacyjne skompletowano z nauczycieli, którzy nie uczestniczą w akcji protestacyjnej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski