Powiat wielicki. Oblężenie w szkołach średnich. Dużo chętnych, mało miejsc

Jolanta Białek
Jolanta Białek
W roku szkolnym 2019/2020 Kampus Wielicki będzie liczył 1300 uczniów. Zajęcia trzeba organizować na dwie zmiany
W roku szkolnym 2019/2020 Kampus Wielicki będzie liczył 1300 uczniów. Zajęcia trzeba organizować na dwie zmiany Bogdan Pasek
Walka o przyjęcie do szkół średnich jest zacięta. W wielickich Liceum Ogólnokształcącym oraz Kampusie, by dostać się na niektóre „kierunki” trzeba było uzyskać w rekrutacji liczbę punktów porównywalną do potrzebnej w najlepszych krakowskich placówkach oświatowych

Tegoroczny nabór do szkół średnich jest wyjątkowy. Bierze w nim udział tzw. podwójny rocznik: ostatni absolwenci gimnazjów i pierwsi zreformowanych podstawówek. Przygotowano dla nich odrębne klasy I, a więc dwa razy więcej miejsc niż przed rokiem.

Konkurencja jest jednak ogromna. Statystycznie w wielickim Liceum Ogólnokształcącym jest 3,27 osób na jedno miejsce, a w Powiatowym Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Wieliczce - 2,53. Takie dane dla Zespołu Szkół w Niepołomicach to 2,3 kandydata na miejsce.

Szkoły w powiecie wielickim (nie ma tu elektronicznego systemu naboru) czekają teraz na potwierdzenie przez kandydatów woli nauki w wybranej placówce oświatowej (podania można było składać do dowolnej ilości szkół). Ogłoszenie list osób przyjętych i nieprzyjętych do poszczególnych szkół nastąpi w 10-11 lipca.

Powiatowe Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego (technikum plus szkoła branżowa) mieszczące się w Kampusie Wielickim może przyjąć w sumie 512 uczniów klas pierwszych (po osiem oddziałów - sześć technikum i dwa branżowe - po SP oraz po gimnazjum). Tymczasem podań wpłynęło tam 1300, więcej, bo ok. 700 od osób po szkole podstawowej.

Równie zacięta walka o miejsca odbyła się w wielickim ogólniaku. Tu złożono 1180 podań - 650 od absolwentów podstawówek, 530 od gimnazjalistów - a naukę może rozpocząć ok. 360 uczniów (12 klas pierwszych).

- Najbardziej oblegane były te profile co zwykle, czyli: matematyczno-fizyczny, matematyczno-geograficzny oraz biologiczno-chemiczny. By dostać się do tych klas trzeba było mieć pokaźną liczbę punktów. Czekamy teraz na oryginały świadectw od uczniów i rozwój sytuacji, bo dla części przyjętych kandydatów nasza szkoła nie była tą pierwszego wyboru - powiedziała nam Monika Szypuła, dyrektorka Liceum Ogólnokształcącego w Wieliczce.

By zostać uczniem najchętniej wybieranych klas wielickiego ogólniaka trzeba było uzyskać podczas rekrutacji średnio 155 punktów. Przy czym poprzeczka została zawieszona wyżej dla absolwentów SP: klasa matematyczno-fizyczna - 165,8 pkt., matematyczno-geograficzna - 159,05 pkt, biologiczno-chemiczna - 157,95 pkt. Natomiast w przypadku ostatniego rocznika gimnazjum było to odpowiednio: 144,4 pkt, 151,2 pkt, 151 pkt.

Maciej Filiciak, dyrektor PCKZiU w Wieliczce mówi, że aby dostać się do wybranych klas uczniowie musieli uzyskać podczas rekrutacji więcej punktów niż przed rokiem. - Najbardziej oblegane jest technikum ekonomiczne. Absolwenci SP, którzy chcą się tu uczyć musieli mieć minimum 154 punkty - podaje.

Równie trudno - 152 punkty - było zostać uczniem technikum informatycznego, gdzie o 32 miejsca rywalizowało 242 absolwentów podstawówek. „Informatyka” była oblegana także przez gimnazjalistów (160 podań). By uczyć się na tym „kierunku” w Kampusie Wielickim trzeba było mieć nie mniej niż 130 punktów.

Łatwiej było dostać się do szkoły zawodowej w Kampusie (np. do klasy gastronomicznej wystarczyło 80 pkt), ale i tu jest na wszystkich profilach pełne obłożenie.

Mniejszy tłok jest w trzeciej szkole średniej prowadzonej przez powiat wielicki - w Zespole Szkół w Gdowie. - Utworzone zostaną tam dwie pierwsze klasy, a także klasa sportowa w liceum - mówi Mariusz Maziarz, dyrektor Wydziału Edukacji wielickiego starostwa.

W Zespole Szkół w Niepołomicach (tu szkoły średnie prowadzi gmina) będzie w nowym roku szkolnym 240 pierwszaków (podań było 554). - W liceum najbardziej oblegane były klasy biologiczno-chemiczna i matematyczno-geograficzna z rozszerzonym językiem angielskim. By „zakwalifikować się” na te profile trzeba było mieć co najmniej 129 punktów. W technikum informatycznym - 120 pkt, w ekonomicznym i hotelarskim 109 pkt - wylicza Barbara Wiśniowska, dyrektorka ZS w Niepołomicach.

W PCKZiU w Niepołomicach (szkoła branżowa) ma być w nowym roku szkolnym sześć klas pierwszych (po 24 osoby). - Mieliśmy zdecydowanie więcej podań od osób po szkole podstawowej niż po gimnazjum - mówi dyrektorka szkoły Bożena Kruk.

Od września będzie ciasno

Kampus Wielicki - nauka do godz. 19-19.30. Tak późno będą kończyć się lekcje w nowym roku szkolnym. Przy 1300 uczniach nie da się uniknąć dwuzmianowości, bo choć Kampus dostał ostatnio nowe „skrzydło” to są tam tylko trzy nowe sale lekcyjne, a by zorganizować naukę na jedną zmianę potrzeba ich ok. 20.

Zespół Szkół w Niepołomicach - do późnej jesieni na dwie zmiany. Siedziba ZS zostanie rozbudowana, ale prace zaplanowane do końca października br. ruszą nie wcześniej niż w sierpniu (pod warunkiem rozstrzygnięcia przetargu). Do czasu wykonania tej modernizacji, szkoła będzie pracować na dwie zmiany.

Liceum Ogólnokształcące w Wieliczce - nauka do godz. 16. Taki czas kończenia zajęć będzie możliwy, dzięki dobiegającej końca rozbudowie szkoły o dodatkową kondygnację (jest tam osiem lekcyjnych)

FLESZ -Nowa ulga. Zerowy PIT dla młodych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski
Dodaj ogłoszenie