Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Powiat wielicki. Oblężenie w szkołach średnich. Dużo chętnych, mało miejsc

Jolanta Białek
Jolanta Białek
W roku szkolnym 2019/2020 Kampus Wielicki będzie liczył 1300 uczniów. Zajęcia trzeba organizować na dwie zmiany
W roku szkolnym 2019/2020 Kampus Wielicki będzie liczył 1300 uczniów. Zajęcia trzeba organizować na dwie zmiany Bogdan Pasek
Walka o przyjęcie do szkół średnich jest zacięta. W wielickich Liceum Ogólnokształcącym oraz Kampusie, by dostać się na niektóre „kierunki” trzeba było uzyskać w rekrutacji liczbę punktów porównywalną do potrzebnej w najlepszych krakowskich placówkach oświatowych

Tegoroczny nabór do szkół średnich jest wyjątkowy. Bierze w nim udział tzw. podwójny rocznik: ostatni absolwenci gimnazjów i pierwsi zreformowanych podstawówek. Przygotowano dla nich odrębne klasy I, a więc dwa razy więcej miejsc niż przed rokiem.

Konkurencja jest jednak ogromna. Statystycznie w wielickim Liceum Ogólnokształcącym jest 3,27 osób na jedno miejsce, a w Powiatowym Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Wieliczce - 2,53. Takie dane dla Zespołu Szkół w Niepołomicach to 2,3 kandydata na miejsce.

Szkoły w powiecie wielickim (nie ma tu elektronicznego systemu naboru) czekają teraz na potwierdzenie przez kandydatów woli nauki w wybranej placówce oświatowej (podania można było składać do dowolnej ilości szkół). Ogłoszenie list osób przyjętych i nieprzyjętych do poszczególnych szkół nastąpi w 10-11 lipca.

Powiatowe Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego (technikum plus szkoła branżowa) mieszczące się w Kampusie Wielickim może przyjąć w sumie 512 uczniów klas pierwszych (po osiem oddziałów - sześć technikum i dwa branżowe - po SP oraz po gimnazjum). Tymczasem podań wpłynęło tam 1300, więcej, bo ok. 700 od osób po szkole podstawowej.

Równie zacięta walka o miejsca odbyła się w wielickim ogólniaku. Tu złożono 1180 podań - 650 od absolwentów podstawówek, 530 od gimnazjalistów - a naukę może rozpocząć ok. 360 uczniów (12 klas pierwszych).

- Najbardziej oblegane były te profile co zwykle, czyli: matematyczno-fizyczny, matematyczno-geograficzny oraz biologiczno-chemiczny. By dostać się do tych klas trzeba było mieć pokaźną liczbę punktów. Czekamy teraz na oryginały świadectw od uczniów i rozwój sytuacji, bo dla części przyjętych kandydatów nasza szkoła nie była tą pierwszego wyboru - powiedziała nam Monika Szypuła, dyrektorka Liceum Ogólnokształcącego w Wieliczce.

By zostać uczniem najchętniej wybieranych klas wielickiego ogólniaka trzeba było uzyskać podczas rekrutacji średnio 155 punktów. Przy czym poprzeczka została zawieszona wyżej dla absolwentów SP: klasa matematyczno-fizyczna - 165,8 pkt., matematyczno-geograficzna - 159,05 pkt, biologiczno-chemiczna - 157,95 pkt. Natomiast w przypadku ostatniego rocznika gimnazjum było to odpowiednio: 144,4 pkt, 151,2 pkt, 151 pkt.

Maciej Filiciak, dyrektor PCKZiU w Wieliczce mówi, że aby dostać się do wybranych klas uczniowie musieli uzyskać podczas rekrutacji więcej punktów niż przed rokiem. - Najbardziej oblegane jest technikum ekonomiczne. Absolwenci SP, którzy chcą się tu uczyć musieli mieć minimum 154 punkty - podaje.

Równie trudno - 152 punkty - było zostać uczniem technikum informatycznego, gdzie o 32 miejsca rywalizowało 242 absolwentów podstawówek. „Informatyka” była oblegana także przez gimnazjalistów (160 podań). By uczyć się na tym „kierunku” w Kampusie Wielickim trzeba było mieć nie mniej niż 130 punktów.

Łatwiej było dostać się do szkoły zawodowej w Kampusie (np. do klasy gastronomicznej wystarczyło 80 pkt), ale i tu jest na wszystkich profilach pełne obłożenie.

Mniejszy tłok jest w trzeciej szkole średniej prowadzonej przez powiat wielicki - w Zespole Szkół w Gdowie. - Utworzone zostaną tam dwie pierwsze klasy, a także klasa sportowa w liceum - mówi Mariusz Maziarz, dyrektor Wydziału Edukacji wielickiego starostwa.

W Zespole Szkół w Niepołomicach (tu szkoły średnie prowadzi gmina) będzie w nowym roku szkolnym 240 pierwszaków (podań było 554). - W liceum najbardziej oblegane były klasy biologiczno-chemiczna i matematyczno-geograficzna z rozszerzonym językiem angielskim. By „zakwalifikować się” na te profile trzeba było mieć co najmniej 129 punktów. W technikum informatycznym - 120 pkt, w ekonomicznym i hotelarskim 109 pkt - wylicza Barbara Wiśniowska, dyrektorka ZS w Niepołomicach.

W PCKZiU w Niepołomicach (szkoła branżowa) ma być w nowym roku szkolnym sześć klas pierwszych (po 24 osoby). - Mieliśmy zdecydowanie więcej podań od osób po szkole podstawowej niż po gimnazjum - mówi dyrektorka szkoły Bożena Kruk.

Od września będzie ciasno

Kampus Wielicki - nauka do godz. 19-19.30. Tak późno będą kończyć się lekcje w nowym roku szkolnym. Przy 1300 uczniach nie da się uniknąć dwuzmianowości, bo choć Kampus dostał ostatnio nowe „skrzydło” to są tam tylko trzy nowe sale lekcyjne, a by zorganizować naukę na jedną zmianę potrzeba ich ok. 20.

Zespół Szkół w Niepołomicach - do późnej jesieni na dwie zmiany. Siedziba ZS zostanie rozbudowana, ale prace zaplanowane do końca października br. ruszą nie wcześniej niż w sierpniu (pod warunkiem rozstrzygnięcia przetargu). Do czasu wykonania tej modernizacji, szkoła będzie pracować na dwie zmiany.

Liceum Ogólnokształcące w Wieliczce - nauka do godz. 16. Taki czas kończenia zajęć będzie możliwy, dzięki dobiegającej końca rozbudowie szkoły o dodatkową kondygnację (jest tam osiem lekcyjnych)

FLESZ -Nowa ulga. Zerowy PIT dla młodych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski