Powiat wielicki. Oświata "zjada" budżety lokalnych samorządów

Jolanta Białek
W roku szkolnym 2019/2020 szkoły powiatowe muszą przyjąć dwa roczniki uczniów. Subwencja na pewno nie wystarczy
W roku szkolnym 2019/2020 szkoły powiatowe muszą przyjąć dwa roczniki uczniów. Subwencja na pewno nie wystarczy Bogdan Pasek
Rządowa subwencja oświatowa nie wystarcza na utrzymanie szkół w żadnej z wielickich gmin. Tak samo jest w powiecie. Lokalne samorządy dokładają do utrzymania placówek edukacyjnych ogromne pieniądze. W tym roku będzie to według szacunków w sumie ponad 80 mln zł

Lokalne samorządy dokładają coraz więcej do bieżącego funkcjonowania szkół (tzw. wydatki subwencjonowane, bez kwot na ośwatowe inwestycje). Szefowie wszystkich wielickich gmin bez wahania „podpisują” się pod listem w tej sprawie skierowanym w ostatnich dniach przez Związek Miast Polskich do premiera Mateusza Morawieckiego. Pismo ZMP było reakcją na publiczne stwierdzenie szefa rządu, że „samorządy oszczędzają na nauczycielach”.

- Słowa premiera to kłamstwo - mówi wprost wójt Gdowa Zbigniew Wojas. - To nie tylko moja opinia, ale samorządowców biorących udział w ostatnim Forum Wójtów, Burmistrzów i Prezydentów Małopolski. Nie zgadzamy się na takie traktowanie i proponujemy, by wynagrodzenia dla nauczycieli, które stanowią 92 proc. wydatków subwencjonowanych były wypłacane bezpośrednio z budżetu państwa, a samorządy wezmą na siebie te 8 proc. pozostałych kosztów utrzymania szkół. Może wtedy rządzący zorientują się wreszcie, ile kosztuje oświata - zaznacza Wojas.

Wieliczka wykonała analizę swych wydatków na utrzymanie szkół w latach 2017-2019. - Dane na ten rok są na razie szacunkowe, więc podam fakty za rok 2018. Każdego miesiąca dopłacaliśmy wtedy do subwencji 2,1 mln zł. Bez tego subwencja wyczerpałaby się po ośmiu miesiącach i we wrześniu brakłoby funduszy na wypłaty dla nauczycieli... - wylicza burmistrz Wieliczki Artur Kozioł.

W 2018 roku Wieliczka otrzymała subwencję w wysokości 52,4 mln zł, podczas gdy tzw. wydatki subwencjonowane zamknęły się na koniec roku kwotą 78,4 mln zł. Czyli - gmina dopłaciła do utrzymania szkół 26 mln zł.

W tym roku subwencja dla Wieliczki wynosi 55,4 mln zł, a na funkcjonowanie placówek oświatowych potrzeba 81,6 mln zł. Wyliczenia pokazują, że gmina musi co miesiąc pokryć 32 proc. kosztów działalności szkół, co w skali roku da dopłatę z lokalnego budżetu w wysokości 26,2 mln zł.

Niepołomice zabezpieczyły na działalność szkół 2019 - 62 mln zł, przy czym subwencja oświatowa ma wynosić tu 32,4 mln zł. - Oznacza to, że gmina do finansowania zadań oświatowych - bez wydatków inwestycyjnych - będzie musiała dołożyć z własnego budżetu 29,5 mln zł - podaje Joanna Kocot z magistratu w Niepołomicach. Zaznacza przy tym, że w subwencji przewidziano wzrost o 5 proc. wynagrodzeń dla nauczycieli (podwyżka z dnia 1 stycznia 2019 r.), jednak „wciąż stanowi to kwotę niewystarczającą na pokrycie całego budżetu związanego z oświatą”.

Mniej więcej połowę kosztów bieżącej działalności szkół Niepołomice pokryły także w 2018 r. Wydatki subwencjonowane wyniosły wtedy 58,1 mln zł, ale przekazana gminie rządowa subwencja - tylko 30,3 mln zł.

W ubiegłym roku gmina Gdów dopłaciła do 20,6 mln zł subwencji oświatowej - 7,6 mln zł z własnego budżetu. Wydatki na oświatę 2018 - bez funduszy na inwestycje - stanowiły 33,81 proc. gdowskiego budżetu. Teraz będzie to jeszcze więcej, bo 35 proc.

W lutym br. okazało się, że kwota subwencji oświatowej dla gminy wyniesie w 2019 roku - 21 mln zł, a więc o 800 tys. zł mniej niż podano w prognozie z jesieni 2018 r. By dopełnić szkolny budżet 2019 - oszacowany na ponad 30,4 mln zł - gmina musi dołożyć z własnych pieniędzy 9,4 mln zł.

- Subwencja 2019 jest zaledwie o 393,2 tys. zł większa niż ta z minionego roku, tymczasem same podwyżki wynagrodzeń dla nauczycieli zatwierdzone w 2018 roku, w ciągu najbliższych 12 miesięcy wygenerują u nas kwotę 847,4 tys. zł - irytuje się wójt Gdowa.

Irytacja panuje również w Kłaju. W 2018 r. gmina ta dopłaciła do wydatków subwencjonowanych 3,7 mln zł (przy subwencji 10,4 mln zł), a w tym roku ma to być według prognoz 5,9 mln zł (przy 10,5 mln zł subwencji). Natomiast gmina Biskupice, która bieżące wydatki oświatowe 2019 zaplanowała na 14,2 mln zł otrzyma subwencję rzędu 9,5 mln zł.

5,5 mln zł - taką kwotę zabezpieczono w budżecie powiatu wielickiego 2019 na dopłaty do funkcjonowania szkół. Tego typu wydatki oszacowano na 30,1 mln zł, gdy subwencja ma wynieść 24,6 mln zł. A łączne koszty utrzymania trzech powiatowych szkół ponadpodstawowych mogą być jeszcze wyższe w związku z podwójnym rocznikiem klas pierwszych w roku szkolnym 2019/2020.

Chcą poważnej debaty o oświacie

Związek Miast Polskich w liście otwartym do Premiera RP odnosi się do „nieprawdziwych i krzywdzących słów, jakie wypowiedział on 7 marca 2019 r. w programie telewizji TVN 24 „ ZMP zaprasza szefa rządu do „poważnej debaty na temat przyszłości edukacji w Polsce”.

W liście napisano m.in., że samorządy nie oszczędzają na nauczycielach, ale dokładają do subwencji coraz większe kwoty z własnych budżetów. Bo subwencja nie wystarcza nawet na wynagrodzenia, a są przecież i inne koszty prowadzenia szkół.

„Niech Rząd zrealizuje nasz postulat, który sformułowaliśmy zdesperowani skalą niedofinansowania samorządom zadań oświatowych i przejmie od nas wypłatę wynagrodzeń nauczycieli. Wtedy przekona się Pan Premier, jak bardzo zaniżona jest kwota, jaką otrzymują samorządy z budżetu państwa na realizację zadań oświatowych” - pisze prezes ZMP Zygmunt Frankiewicz.

*Informacja za www.zmp.poznan.pl

Masz konto na Facebooku? Chcesz być na bieżąco z wydarzeniami z powiatu wielickiego? Dołącz do specjalnej grupy! Co słychać w powiecie wielickim

POLECAMY - KONIECZNIE SPRAWDŹ:

FLESZ: Urlop rodzicielski ulega zmianie

Wideo

Komentarze 9

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

m
mieszkaniec gdowa

od czego sa wlodarze gmin, potrafią tylko płakac a kto za to odpowiada jak nie oni- jak widać wszyskim przewodzi czarodziej wojas on wie jak przed wyborami pogłaskać nauczycieli a potem płacze że dużo dokłada to z jego strony jakaś schozofrenia..........haha..............

j
ja

do Bartka, puknij się w głowę, w Dobranowicach zlikwidowali szkołę i to wbrew prawu i mieszkańcom...

B
Bartek

Jeśli się otwiera takie szkoły, jak w Dobranowicach, to cóż się dziwić, że pieniędzy nie starcza. Subwencja jest przyznawana do ucznia, a nie do szkoły. Oczywiscie subwencja nie wystarcza, ale tu wlasnie chodzi o to, by gminy odpowiedzialnie otwierały szkoły i brala na siebie odpowiedzialność za utrzymanie szkół, w których uczy się po kilka osob w klasie.

W
Wojtek Z.

A ile gmina Wieliczka dopłaca do ZGK i co roku bo Burmistrz przyjmuje swoich kolegów jak choćby Juszkiewicz nowy Wiceprezes Zakładu Gospodarki Komunalnej który został zatrudniony po przegranych wyborach od razu za duże pieniądze i kto zapłaci za nowo stworzone stanowisko kolegi Burmistrza ??

j
ja

niech Kozioła nie ściemnia tylko odpowie dlaczego w jednej szkole wiejskiej są 3 (trzy!) sekretarki i 2 (dwie!) księgowe? w każdej szkole jest przerost administracji...

g
gość

Tyle kosztuje oświata, a nauczyciele zarabiają naprawdę skromnie. Ich wynagrodzenia są nieadekwatne do ich wykształcenia, do złożoności, trudności, odpowiedzialności, często narażania zdrowia (wysiłek głosowy, narażanie na infekcje - przebywania w skupisku ludzi). Może jednak mogłyby być (w liceach) nieco liczniejsze klasy (powiedzmy do 35 uczniów), ale zarobki nauczycieli powinny być wyższe. Obniżyć trzeba wynagrodzenia ludziom siedzącym za biurkami, gdyż z ich pracy nie ma pożytku oraz pozwalniać jak najwięcej pracowników biurowych. Biurokracja też sporo kosztuje (cała armia urzędników, zwykle pobierających wyższe wynagrodzenia niż ludzie wykonujący inne zawody).

G
Gość

Państwo Polskie ma zapisany w Konstytucji obowiązek finansować zadania przekazane samorządom. Art 167 Konstytucji RP: Jednostkom samorządu terytorialnego zapewnia się udział w dochodach publicznych odpowiednio do przypadających im zadań. Tymczasem od lat jest stara prawda: A kto by się tam konstytucją przejmował, Samorządy i tak sobie poradzą. Przedszkola utrzymują za własne to i do nauczycieli i szkół dołożą.

M
Marta

Szkoły przecież są samorządowe więc muszą utrzymywać gminy swoje szkoły a to co dostają od państwa to dodatkowe środki.

J
Jaja

No to dobrze ze samorzady finansuja bo moga dolozyc lekcji fizyki angielskiego czy innego lokalnie potrzebnego przedmiotu w danym obszarze. Np algorytmiki. Czy edukacji seksualnej. Jakby nie dokladali to by musieli realizowac to co leci z nakazu odgornego.

Dodaj ogłoszenie