Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Powiat wielicki. Podwójny rocznik w szkołach. Będzie ciasno

Jolanta Białek
Jolanta Białek
Niedawny Festiwal Matejkowski, czyli dzień otwarty w LO w Wieliczce. Szkołę odwiedziło ok. 160 uczniów gimnazjów i  SP
Niedawny Festiwal Matejkowski, czyli dzień otwarty w LO w Wieliczce. Szkołę odwiedziło ok. 160 uczniów gimnazjów i SP archiwum LO w Wieliczce
W kolejkach do szkół ponadpodstawowych ustawią się wkrótce i abslowenci gimnazjów, i podstawówek. Sprawdzamy, jak placówki oświatowe przygotowują się do przyjęcia podwójnego rocznika uczniów. Bez rozbudowy nie pomieści ich żadna ze szkół w powiecie wielickim

Wrześniowa kumulacja roczników przyprawia o ból głowy wszystkich: od uczniów i ich rodziców, po dyrektorów szkół i lokalne samorządy. W Wieliczce zmierzają do finału rozpoczęte krótko po wprowadzeniu reformy oświaty - rozbudowa Liceum Ogólnokształcącego oraz Kampusu Wielickiego, który jest siedzibą Powiatowego Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego, ale inwestycje te nie oznaczają pełnego rozwiązania problemu. Pilne powiększenie szkolnej bazy jest konieczne także w Gdowie i Niepołomicach.

W wielickim PCKZiU (technikum i szkoła zawodowa) jest w tym roku szkolnym 970 uczniów, w tym osiem klas pierwszych. Od września pierwszaki mają uczyć się w 16 oddziałach (po 8 klas dla absolwentów SP oraz gimnazjów), a więc od dawna ciasny Kampus Wielicki (obiekt ten jest również siedzibą Zespołu Szkół im Brata Alojzego Kosiby) będzie musiał pomieścić kolejnych ok. 260 uczniów.

Od grudnia 2017 r. w kampusie powstaje skrzydło E (1200 mkw.). Będą w nim trzy sale lekcyjne, pracownia gastronomiczna oraz pomieszczenie wielofunkcyjne z ruchomą ścianą. - Budynek E jest właściwie gotowy, rozpoczęły się jego odbiory. Trwa jeszcze budowa odwodnienia w otoczeniu nowej części kampusu. Całość prac zakończy się na na przełomie maja i czerwca - mówi Robert Gabryś, prezes spółki Powiatowy Park Rozwoju, która administruje Kampusem Wielickim.

Jednak rozbudowa nie zmniejszy ciasnoty, bo by pomieścić podwójny rocznik uczniów potrzeba 7-8 dodatkowych sal lekcyjnych, a w nowej części kampusu będzie ich góra pięć. I to przy założeniu, że na klasopracownie będzie wykorzystywana także sala wielofunkcyjna zaprojektowana głównie z myślą o zajęciach z w-f, bo hala sportowa kampusu, która musi „obsłużyć” dwie szkoły już dawno przestała wystarczać. Z nieoficjalnych informacji wynika, że właśnie z powodu braku odpowiedniej bazy sportowej w roku szkolnym 2019/2020 lekcje mogą trwać nawet do godz. 18-19.

Wielicki wicestarosta Henryk Gawor mówi, że „może uda się utrzymać naukę na jedną zmianę”. - Jeśli okaże się to konieczne rozważymy montaż „balonu” (hali pneumatycznej - red) na szkolnym boisku. Będziemy rozmawiać o tym z radnymi na spotkaniu w sprawie inwestycji, zaplanowanym w najbliższych dniach - powiedział nam Gawor.

Podczas tego spotkania omawiana będzie także sytuacja w Zespole Szkół w Gdowie. Od września ma być tam w sumie 17 klas (obecnie 13), a ZS dysponuje 12 salami i halą sportową. - Może pojawić się konieczność prowadzenia nauki na dwie zmiany, ale będzie to sytuacja czasowa. Planujemy rozpocząć w tym roku rozbudowę szkoły w Gdowie. Nowe sale lekcyjne byłyby tam od 2020 roku - zapewnia wicestarosta.

W Liceum Ogólnokształcącym w Wieliczce, gdzie od nowego roku szkolnego ma być 12 klas pierwszych (obecnie jest 6) kończy się budowa nowej kondygnacji. Szkoła średnia prowadzona przez powiat wielicki zyska sześć nowych sal lekcyjnych (łącznie 330 mkw.) oraz dwie aule mające w sumie 140 mkw., wyposażone w ruchome „ściany”.

Dyrektorka LO Monika Szypuła mówi, że lokalowo szkoła będzie przygotowana na przyjęcie podwójnego rocznika; w roku szkolnym 2019/2020 zajęcia będą kończyć się nie później niż o godz. 16. - Jest bardzo duże zainteresowanie nauką w naszym LO, codziennie odbieramy wiele telefonów od potencjalnych uczniów i ich rodziców. Pytań jest mnóstwo, ludzie są zdezorientowani i spanikowani nową sytuacją - powiedziała nam szefowa wielickiego LO.

Niepołomice musiały wypowiedzieć umowę najmu Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, która miała siedzibę przy Zespole Szkół (LO i technikum). - Do byłych pomieszczeń ARMiR przeniesiemy szkolną administrację, dzięki czemu w ZS zwolnią się sale na klasopracownie. Z remontami musimy zdążyć podczas wakacji - zaznacza burmistrz Niepołomic Roman Ptak

Dyrektorka ZS Barbara Wiśniowska mówi, że bez tego „zabiegu” szkoła która już teraz jest ciasna, nie mogłaby przyjąć większej liczby uczniów. - Musimy podwoić - z 4 do 8 - liczbę klas pierwszych, a więc przyjąć dodatkowo ok. 120 uczniów - wylicza.

Reforma oświaty w liczbach

13,1 - tyle milionów złotych wyniesie koszt rozbudowy wielickich: liceum ogólnokształcącego i kampusu. Licealna inwestycja pochłonie 6,8 mln zł. Te roboty finansuje powiat,a za budowę nowej części kampusu (6,3 mln zł) płaci spółka Powiatowy Park Rozwoju.

362 - tyle jest obecnie młodzieży w Zespole Szkółw Niepołomicach. W roku szkolnym 2019/2020 uczniów ma być o ok. 120 więcej

1,5 - na tyle milionów złotych są szacowane koszty rozbudowy powiatowego Zespołu Szkół w Gdowie

1300 - to prognozowana liczba uczniów technikum i szkoły zawodowej, jaką musi pomieścić w nowym roku szkolnym Kampus Wielicki

470 - tyle mkw. powierzchni użytkowej ma nowa kondygnacja wielickiego LO

Masz konto na Facebooku? Chcesz być na bieżąco z wydarzeniami z powiatu wielickiego? Dołącz do specjalnej grupy! Co słychać w powiecie wielickim

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski