Powiat wielicki. Są miliony na siedem inwestycji drogowych, w tym na przebudowę ulicy Reformackiej w Wieliczce oraz trasy przez Grabówki

Jolanta Białek
Jolanta Białek
Są pieniądze na przebudowę ulicy Reformackiej w Wieliczka. Inwestycja o wartości szacunkowej 4 mln zł ma zostać wykonana do połowy 2022 roku
Są pieniądze na przebudowę ulicy Reformackiej w Wieliczka. Inwestycja o wartości szacunkowej 4 mln zł ma zostać wykonana do połowy 2022 roku fot. Jolanta Białek
Wieliczka i powiat wielicki oraz gminy Biskupice i Gdów otrzymają pokaźne dofinansowanie – w sumie 17 mln zł – z Funduszu Dróg Samorządowych. Z pomocą pieniędzy z rządowego programu przebudowanych zostanie w sumie siedem traktów: pięć gminnych i dwa powiatowe. Wartość wszystkich prac przekroczy 30 mln zł.

FLESZ - Już wiadomo. jest regionalizacja obostrzeń

Najkosztowniejsze i jednocześnie najbardziej wyczekiwane roboty zaplanowano w gminie Wieliczka. Miasto przebuduje – do połowy 2023 roku – ponad 500 m ulicy Reformackiej, natomiast powiat zmodernizuje – do 2023 roku – drogę przez Grabówki, na całej długości: od ulicy Jedynaka w Wieliczce do skrzyżowania z drogą Zbydniowice - Siercza w Grabówkach.

Ulica Reformacka, stanowiąca łącznik centrum Wieliczki (ulice Narutowicza/Piłsudskiego/Kosiby) z drogą krajową 94, jest wąska (w najszerszych miejscach ma najwyżej 3,5 m), kręta i pozbawiona chodnika, a ponadto bardzo gęsto zabudowana. Na wykonanie jej przebudowy Wieliczka pozyskała z FDS prawie 2 mln zł.

Modernizacja ulicy Reformackiej będzie gruntowna, łącznie z poszerzeniem jezdni, wykonaniem chodnika (po jednej stronie drogi) i przebudową skrzyżowań z innymi traktami, m.in. z ulicą Siemiradzkiego. Całkowita wartość inwestycji sięgnie 4 mln zł złotych.
Na o wiele więcej, bo 13 mln zł wyliczono natomiast koszty przebudowy trasy przez Grabówki. Z pomocą dotacji (6,7 mln zł) wykonany zostanie tam m.in. wyczekiwany chodnik oraz poszerzenie jezdni.

- Prace w Grabówkach zostały zaplanowane na dwa lata, do połowy 2023 roku, natomiast do lata 2022 roku będzie gotowa druga powiatowa inwestycja dofinansowana z FDS: budowa ronda na skrzyżowaniu w Grajowie, na drodze łączącej Raciborsko i Dobranowice – powiedział nam Grzegorz Łętocha, dyrektor Zarządu Dróg Powiatowych w Wieliczce.

Na roboty w Grajowie powiat otrzymał 1,179 mln zł dotacji, przy wartości inwestycji wyliczonej na 2,2 mln zł. Nieco mniej, bo ok. 1,5 mln zł ma kosztować przebudowa ulicy Słonecznej na os. Krzyszkowice w Wieliczce. Na wykonanie tego zdania miastu przyznano z FDS – 752 tys. zł.

- Ulica Słoneczna zostanie przebudowana na odcinku o długości 400 m. Inwestycja obejmie m.in. poszerzenie drogi do 3,5 m i wykonanie dwóch mijanek szerokich na 5 m, a także poboczy – ograniczonych krawężnikiem, o szerokości 0,75 m, z kruszywa – po obu stronach jezdni. Powstanie także system odpowiednia. Prace potrwają do lata 2022 roku. Zmodernizowana ul. słoneczna będzie tzw. drogą w strefie zamieszkania, z pierwszeństwem dla pieszych i ograniczeniami prędkości do 30 km/h dla kierowców – mówi wiceburmistrz Wieliczki ds. inwestycji Piotr Krupa.

Gmina Biskupice dostanie prawie 6,3 mln zł dofinansowania do dwóch inwestycji: przebudowy drogi Szczygłów – Zabłocie (dotacja – 3,8 mln zł, wartość całkowita prawie 7 mln zł) oraz modernizacji gminnego traktu w Łazanach i Trąbkach (dotacja – 2,4 mln zł, całkowita wartość blisko 4,5 mln zł).

- Przebudowie poddane zostanie około 1,8 km drogi relacji Szczygłów – Zabłocie, od świetlicy w Szczygłowie do tzw. ronda w Zabłociu). Zakres prac obejmie m.in. przebudowę jezdni, wykonanie chodnika i budowę kanalizacji deszczowej. Drugie zadanie będzie realizowane na 1,7 km drogi w Łazanach i Trąbkach (przysiółek Rzym, w stronę Zborówka). Powstanie ciąg pieszo-rowerowy wraz z oświetlonym przejściem dla pieszych. Przebudowana zostanie gruntowanie nawierzchnia jezdni i powstanie system odwodnienia – wylicza Daniela Orłowska z Urzędu Gminy Biskupice.

Najskromniejszą dotację – 157,2 tys. zł – otrzymała gmina Gdów. To pieniądze na wartą 285 tys. zł budowę chodnika na odcinku ul. Bocheńskiej w Gdowie.

- Chodnik przewidziano na ok. 250 m ul. Bocheńskiej, od strony ul. Cegielnianej w kierunku Rynku do istniejącego chodnika za potokiem Ruda (po stronie Zespołu Szkół). Planowany okres realizacji zadania to czerwiec – październik 2021 – podaje Maciej Gibała z Urzędu Gminy w Gdowie.

Z w sumie dziewięciu wniosków złożonych do FDS 2021 przez samorządy z powiatu wielickiego, dwa znalazły się na liście rezerwowej. To powiatowy projekt budowy chodnika przy ul. Stadnickiej w Gdowie oraz prośba gminy Gdów o dofinansowanie remontu 2,3 km drogi Liplas-Wiatowice.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie