Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Powiat wielicki. Szykują się nowe przedszkola

Jolanta Białek
Jolanta Białek
Od tego roku szkolnego gdowskie przedszkolaki korzystają z części budynku dawnego gimnazjum
Od tego roku szkolnego gdowskie przedszkolaki korzystają z części budynku dawnego gimnazjum
Nabór do placówek dla najmłodszych na rok szkolny 2018/2019 jest na półmetku. Sprawdzamy, w których gminach powiatu wielickiego może zabraknąć miejsc dla maluchów oraz jakie są pomysły samorządów na zminimalizowanie przedszkolnego deficytu.

Najwięcej problemów z zapisaniem dzieci do przedszkoli na nowy rok szkolny mają tradycyjnie rodzice z gmin największych - Wieliczki i Niepołomic. Nabór potrwa do pierwszych dni kwietnia, ale wiadomo już, że deficyt miejsc w placówkach dla najmłodszych może pojawić się także w Gdowie.

Wieliczka: przedszkolaki zajmą świetlice i domy kultury

Ta gmina dysponuje obecnie 1584 miejscami w placówkach dla najmłodszych (865 w przedszkolach i 719 w punktach przedszkolnych). Wiadomo, że to o wiele za mało, bo wielicki przedszkolny deficyt - w różnym rozmiarze, przed rokiem było to ok. 200 miejsc - jest już wieloletnią regułą.

Wielicki pomysł na zminimalizowanie problemu, to adaptacja na potrzeby maluchów świetlic środowiskowych, domów kultury i innych obiektów komunalnych. - Dzięki temu od września tego roku będziemy mieć 158 dodatkowych miejsc dla przedszkolaków. Trudno dziś powiedzieć, czy to spełni wszystkie potrzeby, ale na pewno znacznie poprawi sytuację - mówi burmistrz Wieliczki Artur Kozioł.

- Zakładamy, że teraz tą formą opieki będzie zainteresowanych więcej rodziców, bo wydłużymy czas pracy punktów przedszkolnych w świetlicach do godz. 16 - zapowiada burmistrz Wieliczki.

Od nowego roku szkolnego punkty przedszkolne mające po 25 miejsc mają działać w świetlicach środowiskowych w Lednicy Górnej, Kokotowie i na osiedlu Bogucice w Wieliczce, a także w Domu Ludowym w Małej Wsi (ma to być filia przedszkola w Strumianach).

Kolejne miejsca dla najmłodszych przybędą w ramach projektu „Czas zapisać dziecko do przedszkola”. Na inwestycję wartą ok. 2 mln zł, Wieliczka otrzymała 1,6 mln zł unijnej dotacji. Już kilku przetargów na wykonanie tych prac nie udało się rozstrzygnąć (z powodu zbyt wysokich cen). Teraz gmina będzie szukała „z wolnej ręki” firm, które podejmą się tych robót. 83 dodatkowe miejsca dla przedszkolaków mają być dostępne od 1 września br.

Pod szyldem unijnego projektu zaplanowano trzy przedsięwzięcia: przystosowanie dla maluchów poddasza miejskiego Przedszkola nr 5, co pozwoli wygospodarować tam 34 nowe miejsca, adaptację na potrzeby przedszkolaków części pomieszczeń (byłych mieszkań nauczycielskich) w budynku byłego gimnazjum w Wieliczce (obecnie SP nr 1; 24 miejsca) oraz zagospodarowanie na potrzeby najmłodszych poddasza Domu Ludowego w Brzegach (25 miejsc).

Niepołomice: ogłoszą konkurs dla przedszkoli prywatnych

W tej gminie przedszkolny deficyt wynosi od lat średnio 100 miejsc. W tym roku szkolnym Niepołomice poradziły sobie z problemem ogłaszając konkurs dla przedszkoli prywatnych, które mogą przystąpić do powszechnej rekrutacji. - Jeśli zabraknie miejsc w przedszkolach samorządowych, taki konkurs ofert dla przedszkoli prywatnych zostanie ogłoszony także na rok szkolny 2018/2019 - mówi Joanna Kocot z Urzędu Miasta w Niepołomicach.

W rejonie niepołomickim jest w sumie 679 miejsc w publicznych przedszkolach i punktach przedszkolnych (ale w nowym roku szkolnym będą tam wolne tylko 262 miejsca) a w przedszkolach prywatnych - 508.

Z poszerzeniem bazy lokalowej samorządowych placówek dla najmłodszych, gmina Niepołomice zamierza czekać do roku szkolnego 2019/2020. Wtedy z gimnazjum w Woli Batorskiej odejdzie ostatni rocznik uczniów, a budynek ten ma zostać przeznaczony na przedszkole oraz żłobek.

Gdów: przedszkole przy ulicy Szkolnej idzie do rozbudowy

Gmina ma dwa przedszkola: w Gdowie (365 miejsc) i Szczytnikach (50 miejsc) oraz oddziały przedszkolne we wszystkich szkołach. Przed rokiem zabrakło tu miejsc dla kilkudziesięciu trzylatków. Gdów stworzył dla nich lokum (z pomocą funduszy unijnych) w części miejscowego gimnazjum.

- Dzieciom, dla których ewentualnie zabraknie teraz miejsca w przedszkolach samorządowych zostaną wskazane miejsca w oddziałach przedszkolnych działających w SP – mówi Maciej Gibała z Urzędu Gminy w Gdowie.

Natomiast wójt Zbigniew Wojas zapowiada rozbudowę gdowskiego przedszkola (ul. Szkolna). - W tym celu musimy wykupić prywatne działki, trwają w tej sprawie rozmowy. Ostateczne decyzje będą podjęte w najbliższych miesiącach – powiedział nam wójt Gdowa.

Kłaj: miejsc wystarczy dla wszystkich dzieci

Gmina ma 475 miejsc w przedszkolach samorządowych; w tym rejonie jest także jedno przedszkole niepubliczne (75 miejsc). - Miejsca te nie są w całości wykorzystane. Do przedszkoli gminnych uczęszcza 402 dzieci a do przedszkola niepublicznego 75, z czego 30 spoza gminy - wylicza Kazimierz Sroka, szef Zespołu Ekonomicznego Szkół w Kłaju.

Biskupice: na razie nie ma tłoku

WIDEO: Poważny program - odc. 6: Mieszkańcy walczą o zapomniany park

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski