Powiat wielicki. Transport publiczny w dobie epidemii. Rozkłady autobusów aglomeracyjnych bez dalszych „cięć”

Jolanta Białek
Jolanta Białek
Podkrakowskie gminy nie godzą się na dalsze ograniczenia kursów autobusów aglomeracyjnych
Podkrakowskie gminy nie godzą się na dalsze ograniczenia kursów autobusów aglomeracyjnych Jolanta Białek
Gminy powiatu wielickiego nie zgodziły się na dalsze ograniczenia kursów autobusów aglomeracyjnych. Wprowadzono je jednak w transporcie zbiorowym w Krakowie co powoduje, że podróż z przesiadką jest obecnie utrudniona, a w niektórych godzinach na części tras - niemożliwa. Nie udało się natomiast uniknąć zawieszenia kursów autobusów kolejowych w gminie Wieliczka. Komunikacja ta została jednak wznowiona 14 kwietnia, ale z innym operatorem.

FLESZ - Zobacz, jak rozprzestrzeniała się epidemia w Polsce

Duże redukcje w przejazdach po Krakowie linii autobusowych i tramwajowych obowiązują od 12 kwietnia do odwołania. Analogiczne „cięcia” - funkcjonowanie komunikacji w dotychczasowym wymiarze tylko w godz. ok. 4.30 – 8 oraz ok. 12.30 – 16 – zamierzano wprowadzić także w aglomeracji, ale spotkało się to ze sprzeciwem podkrakowskich gmin.

Wiceburmistrz Wieliczki ds. inwestycji Piotr Krupa mówi, że gmina nie dała zgody na dalsze ograniczenia kursów linii 304, 301 i 274 (w przypadku dwóch ostatnich połączeń na zmiany nie zgodziły się także gminy Niepołomice i Biskupice), które dojeżdżają do centrum Krakowa lub w jego okolice, bo przełożyłoby się to na jeszcze większe kłopoty mieszkańców z dotarciem do pracy w Krakowie.

- Nie zaakceptowaliśmy także ograniczeń proponowanych dla pozostałych autobusów. Wynika to z tego, że część osób korzysta z tych linii jako dojazdu do celu, a nie do punktu przesiadkowego, gdzie poza godzinami szczytu są problemy z przesiadką na inny środek transportu (we wtorek tego typu kłopoty spotkały m.in. pasażerów autobusów aglomeracyjnych kończących kursy na pętli w Borku Fałęckim – red.) - powiedział nam Piotr Krupa.

Krakowski Zarząd Transportu Publicznego wprowadził dalsze redukcje w komunikacji z powodu epidemii koronawirusa i związanych z tym mniejszymi potrzebami transportowymi mieszkańców. - Jeśli gminy nie godzą się na ograniczenia, nie możemy ich wprowadzić. Według zapisów porozumienia z gminami, wszelkie zmiany w transporcie aglomeracyjnym wymagają zgody gminnych samorządów – przyznaje Sebastian Kowal z ZTP w Krakowie.

Takich zapisów zabrakło w umowie gminy Wieliczka z Urzędem Marszałkowskim i spółką Koleje Małopolskie o funkcjonowaniu w wielickim rejonie Autobusowych Linii Dowozowych (tzw. autobusy kolejowe, linie: B1,D1, R1 i S1). Pozwoliło to Kolejom Małopolskim zawiesić przewozy z dnia na dzień (od 10 kwietnia), pozbawiając tym samym mieszkańców gminy Wieliczka możliwości dojazdu do pracy w Krakowie i Wieliczce.

Przejazdy na trasach ALD wznowiono 14 kwietnia. Transport, który organizuje Wielicka Spółka Transportowa (WST), jest finansowany w całości z budżetu gminy Wieliczka. - Na razie WST zatrudniła podwykonawcę, który obsługuje trasy ALD, ale za kilka dni jak wszystko zostanie już „poukładane” na linie te wyjadą nasze autobusy – mówi wiceburmistrz Wieliczki.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski
Dodaj ogłoszenie