Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Powiat wielicki. Unijna fotowoltaika na domach. Gminy apelują do mieszkańców o ostrożność i rozwagę

Jolanta Białek
Jolanta Białek
W powiecie wielickim pojawiły się osoby, które – często podszywając się pod urzędników - oferują bardzo atrakcyjne dofinansowanie do instalacji fotowoltaicznych. Gminy apelują do mieszkańców o ostrożność
W powiecie wielickim pojawiły się osoby, które – często podszywając się pod urzędników - oferują bardzo atrakcyjne dofinansowanie do instalacji fotowoltaicznych. Gminy apelują do mieszkańców o ostrożność fot. Wojciech Wojtkielewicz/Polska Press
W powiecie wielickim pojawiły się osoby, które – często podając się za pracowników lokalnych urzędów - oferują bardzo atrakcyjne dofinansowanie do instalacji fotowoltaicznych i wymiany źródeł ciepła, namawiając mieszkańców do podpisywania z nimi umów na wykonanie tego typu usług. Urzędy Gmin apelują o ostrożność. Zaznaczają, ze nie zawierały umów współpracy w tym zakresie z żadną tego typu firmą i nie prowadzą obecnie żadnych działań terenowych, dotyczących doradztwa energetycznego.

FLESZ - Produkcja energii. Robimy to źle

Problem dotyczy wszystkich gmin powiatu wielickiego i jak można założyć – jest związany z rozpoczęciem w tym rejonie ogromnego unijnego projektu montażu ogniw fotowoltaicznych na budynkach mieszkalnych, prowadzonego pod pieczą gmin.

- Są zgłoszenia od mieszkańców, że pojawiły się osoby chodzące od domu do domu, namawiające ludzi do podpisywania umów „na fotowoltaikę”. Niektóre z tych osób podają się za pracowników Urzędu Miasta, a inni, by nakłonić mieszkańców do podpisania z nimi umowy przekonują na przykład, że unijny projekt montażu fotowoltaiki nie będzie realizowany lub nastąpi to „nie wiadomo kiedy”. Dlatego skierowaliśmy w tej sprawie ostrzeżenia do mieszkańców

– powiedział nam Stanisław Nowacki, kierownik Referatu Energii Odnawialnej w Urzędzie Miasta w Niepołomicach, które są koordynatorem w powiecie wielickim unijnego projektu fotowoltaicznego „Ekopartnerzy na rzecz słonecznej energii Małopolski”.

Z kolei Urząd Gminy Biskupice informuje, że docierają tam sygnały, że osoby proponujące podpisywanie umów na „fotowoltaikę” proszą mieszkańców o okazanie rachunków potwierdzających zużycie prądu, na których znajdują się dane wrażliwe (co może skończyć się wyłudzeniem danych osobowych).

„Apelujemy o ostrożność. Nie prowadzimy żadnych wizyt domowych związanych z montażem instalacji fotowoltaicznych. Obecnie ze względu na sytuację pandemiczną Urząd kontaktuje się z mieszkańcami tylko telefonicznie i za pomocą wiadomości e-mail” - taki komunikat pojawił się 11 marca br. na portalu internetowym gminy Kłaj.

Z informacji, które uzyskaliśmy w Komendzie Powiatowej Policji w Wieliczce wynika, że nie wpłynęły tam oficjalne zgłoszenia o tego typu niepokojących zdarzeniach.

- Natomiast do policjantów z Niepołomic dotarły sygnały, że pojawiają się w tym rejonie osoby, które namawiają mieszkańców na podpisywanie umów „na fotowoltaikę”. Okazało się, że to przedstawiciele jednej z firm, świadczących tego rodzaju usługi, próbujący „złapać klientów”

- mówi mł. asp. Rafał Rydz z KPP w Wieliczce.

Unijny projekt „Ekopartnerzy na rzecz słonecznej energii Małopolski”, w ramach którego zaplanowano montaż instalacji fotowoltaicznych na blisko 800 domach w powiecie wielickim jest na etapie podpisywania umów z mieszkańcami. Jak informują wielickie gminy: wszystko odbywa się telefonicznie, listownie bądź drogą elektroniczną. Na tym etapie nie ma mowy o działaniach terenowych czy wizytach urzędników w domach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski