Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Powiat wielicki. Większość przedszkoli pozostanie zamknięta co najmniej do połowy maja

Jolanta Białek
Jolanta Białek
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne Dariusz Bloch/Polska Press
Żadna z gmin powiatu wielickiego nie zdecydowała się na uruchomienie placówek dla maluchów od 6 maja. Jako pierwsze otwarte zostaną przedszkola w gminie Kłaj – od 11 maja, natomiast w pozostałych rejonach nastąpi to najwcześniej w drugiej połowie tego miesiąca.

FLESZ - Otwierają się żłobki i przedszkola. Co z zasiłkiem?

od 16 lat

Placówki dla najmłodszych w gminie Kłaj będą pracować w ograniczonym zakresie. Ze względu na mniejszą niż dotychczas liczebność grup (do 12 dzieci), do przedszkoli i oddziałów przedszkolnych w szkołach mogą wrócić na razie wyłącznie te kilkulatki, których rodzice pracują i nie mają możliwości pogodzenia tego z opieką nad dzieckiem w domu.

Ustalono także inne reguły, m.in. do przedszkoli nie będą przyjmowane dzieci z widocznymi objawami chorobowymi, a rodzice zostaną poproszeni o złożenia oświadczenia, że dziecko jest zdrowe i żaden domownik nie odbywa kwarantanny. Maluchy nie mogą przynosić swych zabawek, żywności itp., nie muszą natomiast osłaniać nosa i ust (przebywając w budynku przedszkola).

- Ze zgłoszeń wynika, że w przedszkolu w Dąbrowie będzie od poniedziałku 11 dzieci, a w Kłaju sześcioro. Do punktów przedszkolnych w szkołach w Brzeziu i Targowisku nie „zapisano” żadnego dziecka, natomiast w przypadku SP w Grodkowicach jest jedna osoba, która jeszcze rozważa sprawę - powiedział nam Zbigniew Strączek.

Dodał, że zainteresowanie (spore) powrotem maluchów do przedszkoli wyrażali także ci rodzice, którzy mogą zapewnić opiekę dzieciom w domach. - Jednak w obecnej sytuacji, gdy trzeba spełnić określone rygory sanitarno-epidemiologiczne nie możemy dać na to zgody. Zdecydowaliśmy się uruchomić przedszkola już 11 maja, wyłącznie po to by pomóc tym rodzicom, którzy muszą pracować podczas epidemii koronawirusa – zaznacza wójt Kłaja.

Wieliczka i Gdów otworzą placówki dla maluchów prawdopodobnie od 18 maja. Obecnie trwają tam działania – od dezynfekcji budynków, poprzez usuwanie części zabawek, po zakup maseczek, przyłbic, fartuchów i innych wymaganych środków ochrony – mające pomóc spełnić zasady reżimu sanitarno-epidemiologicznego w jakim mają funkcjonować teraz przedszkola.

Wieliczka chce jednocześnie uruchomić pracę wszystkich przedszkoli i oddziałów w szkołach, a także miejskiego żłobka samorządowego. - Jesteśmy w stałym kontakcie z rodzicami, na razie zainteresowanie posłaniem dzieci do przedszkoli jest nikłe. Jednak w związku z tym, że coraz więcej firm wznawia pracę, roześlemy tematyczne ankiety do rodziców ponownie w następnym tygodniu – zapowiada Magdalena Golonka z Urzędu Miasta w Wieliczce.

Gmina Gdów otworzy tylko przedszkola działające w odrębnych budynkach (w Gdowie i Szczytnikach). Oddziały w szkołach pozostaną zamknięte co najmniej do 24 maja.

W tej gminie przedszkola będą dostępne na razie tylko dla dzieci których rodzice pracują (wymagane będzie zaświadczenie z zakładu pracy). - Na dziś chęć posłania dziecka do przedszkola zadeklarowało 10 proc. rodziców (wszystkich przedszkolaków jest tu w sumie ponad 400 – red.) - podaje wójt Gdowa Zbigniew Wojas.

Niepołomice nie planują otwierania placówek w najbliższych dwóch tygodniach. Uznano, że gmina nie jest w stanie sprostać narzuconym wytycznym. Pełniący obowiązki burmistrza Niepołomic Krystian Zieliński zapowiedział, że przedszkolaki nie wrócą do swoich placówek przed 24 maja.

„Nasze placówki nie dysponują wystarczającą ilością środków ochrony indywidualnej (…). a w ich budżetach nie ma środków na takie zakupy. Brakuje dodatkowych pomieszczeń wraz z wyposażeniem, niemożliwe są do spełnienia kwestie dotyczące wydawania posiłków. Aby spełnić wymogi, należy usunąć ok. 70 proc. zabawek, ponieważ nie nadają się one do codziennej dezynfekcji (...)” - poinformował Zieliński w specjalnym komunikacie.

Z kolei wójt Biskupic Renata Gawlik mówi, że w placówkach „trwają prace przystosowawcze mające na celu zapewnienie bezpiecznych i higienicznych warunków edukacji”. - Decyzję o ponownym otwarciu przedszkoli podam do wiadomości publicznej niezwłocznie po jej podjęciu – zapewnia wójt Biskupic.

 [polecane]19495095, 19490795, 19434759, 19458125,19470125,19504239[/polecane]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski