Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Powiat wielicki. Wybory 2018. Przymiarki do mandatów

Jolanta Białek
Jolanta Białek
Chęć ubiegania się o fotel burmistrza Wieliczki zgłosiły już trzy osoby
Chęć ubiegania się o fotel burmistrza Wieliczki zgłosiły już trzy osoby Bartłomiej Cichoń
Kandydaci do szefowania gminom oraz na radnych mają jeszcze czas, by ogłosić zamiar ubiegania się o władzę. Ale część z nich odsłoniła już karty, bo wraz z ogłoszeniem terminu głosowania wystartowała kampania wyborcza. Będzie ona wyjątkowo krótka

Komitety wyborcze odsłaniają karty, zaś krajowy komisarz wyborczy zdecydował o podziale powiatu na okręgi, które będą obowiązywać podczas jesiennego głosowania. W nowej kadencji będzie 25 radnych powiatu (o dwóch więcej niż obecnie), a mieszkańcy wybiorą ich tak samo jak w 2014 roku, w czterech okręgach. Obejmą one: Wieliczkę (4 mandaty), gminę Wieliczka (tzw. obwarzanek, 7 mandatów), gminę Niepołomice (6) oraz gminy Gdów, Kłaj i Biskupice (8).

W sprawie okręgów potrzebne było zarządzanie komisarza, ponieważ w Radzie Powiatu trwał spór o ich kształt. W lipcu uchwalono (10 głosami, ośmioro radnych było temu przeciwnych) podział powiatu na pięć okręgów (wyodrębniono Gdów, połączono w jeden okręg Biskupice i Kłaj), jednak komisarz wyborczy w Krakowie uznał, że nie jest to zgodne z prawem. Powiatowe odwołanie się od tego werdyktu nie przyniosło efektu i region wielicki został podzielony odgórnie na takie same okręgi jak przed czterema laty.

Powiat. O mandaty powalczą cztery ugrupowania

Tej jesieni kandydatów do Rady Powiatu wystawią trzy partie: PiS, PSL oraz PO wspólnie z Nowoczesną. Podobnie jak w wyborach w 2014 roku będzie także lista międzygminnego ugrupowania „Porozumienie Samorządowe”.

- Zarejestrowaliśmy już komitet wyborczy, więc możemy podać oficjalnie naszych kandydatów do Rady Powiatu we wszystkich gminach - poinformował wczoraj wielicki wicestarosta Łukasz Sadkiewicz, który jest pełnomocnikiem wyborczym KWW „Porozumienie Samorządowe”.

Pod szyldem tego ugrupowania wystartują „do starostwa”:

* gmina Wieliczka, miasto: obecny starosta Jacek Juszkiewicz, Roman Koszyk, Łukasz Nowak; sołectwa: Łukasz Sadkiewicz, Józef Duda, Szczepan Stanek, Jan Wandas, Grażyna Chlebda, Anna Jałocha

* gmina Niepołomice: Stanisław Kracik, Piotr Nowak, Beata Kukla, Maciej Kłusek, Joanna Lebiest, Marta Makowska

* gminy Gdów, Kłaj, Biskupice: Bogusław Trzaska, Edyta Trojańska-Urbanik, Leszek Rajtarski, Izabela Czerwińska, Józef Filipowski, Mateusz Surówka, Paweł Łanoszka.

Natomiast PSL podało nieoficjalnie, kto będzie na ich listach „jedynką” w gminie Wieliczka: w mieście Andrzej Masny, natomiast w „obwarzanku” Paweł Janus.

Dwa pozostałe ugrupowania nie odsłoniły jeszcze kart. Z nieoficjalnych informacji wynika, że w przypadku PiS pewny jest start do powiatu wójta Biskupic od 2010 roku - Henryka Gawora (partia widzi w nim potencjalnego starostę) oraz części radnych klubu PiS z tej kadencji. Zabraknie tu m.in. szefa PiS w powiecie wielickim Romana Wcisły, który ma być teraz kandydatem tej partii na wójta Biskupic. Na powiatowych listach tego ugrupowania nie będzie tym razem najprawdopodobniej również Stanisława Kyrca, który tej jesieni przymierza się do startu do Rady Gminy Biskupice.

Miasta. Trzech w Wieliczce, dwóch w Niepołomicach

Walkę o fotel burmistrza Wieliczki zapowiedzieli już wcześniej szef miasta od trzech kadencji Artur Kozioł (wystartuje z własnego komitetu) oraz posłanka Urszula Rusecka (kandydatka PiS).

Pretendentów do rządzenia Wieliczką będzie jednak więcej. Swego kandydata wystawi także „Koalicja Obywatelska”, w której połączyli siły: Platforma Obywatelska, Nowoczesna, Polskie Stronnictwo Ludowe, Sojuszu Lewicy Demokratycznej i Komitet Obrony Demokracji. - Kandydatem „Koalicji” na burmistrza Wieliczki będzie Joanna Kordula (przedsiębiorca, szefowa wielickiego koła Nowoczesnej - red.). Jej kandydaturę ogłosimy oficjalnie pod koniec przyszłego tygodnia - powiedziała nam wczoraj Anna Polańska, przewodnicząca PO w powiecie wielickim.

W Niepołomicach burmistrz Roman Ptak ma mieć rywala z PiS. Kto nim będzie jeszcze nie podano. W tym kontekście mówi się o radnej miejskiej Niepołomic Annie Front ze Staniątek lub radnym powiatowym Marku Burdzie z Niepołomic.

Najważniejsze daty z kalendarza wyborczego

W tym tygodniu premier ogłosił termin wyborów samorządowych. Równocześnie ruszyła więc kampania wyborcza

* do 27 sierpnia - zawiadomienie odpowiednio Państwowej Komisji Wyborczej lub właściwego komisarza wyborczego o utworzeniu komitetu wyborczego

* do 16 września - zgłaszanie terytorialnym komisjom wyborczym list kandydatów na radnych, odrębnie dla każdego okręgu wyborczego dla wyborów do rad gmin, rad powiatów, sejmików województw

* do 26 września - zgłaszanie gminnym komisjom wyborczym kandydatów na wójtów, burmistrzów

* 19 października (o godz. 24.00 - zakończenie kampanii wyborczej

* 21 października - wybory samorządowe

* 4 listopada - druga tura wyborów

KONIECZNIE SPRAWDŹ:

Polub nas na Facebooku i bądź zawsze na bieżąco!

FLESZ: Wszystkie ceny w górę - susza niszczy plony

Źródło: vivi24

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski