Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Powiat wielicki. Zaczyna się susza. Spada ciśnienie w kranach. Gminy apelują o oszczędzanie wody

Jolanta Białek
Jolanta Białek
Wieliczka buduje ogromną infrastrukturę wodociągową na os. Bogucice. Jednak trzeba na nią poczekać do 2023 roku
Wieliczka buduje ogromną infrastrukturę wodociągową na os. Bogucice. Jednak trzeba na nią poczekać do 2023 roku UMiG Wieliczka
W gminach Wieliczka i Kłaj infrastruktura wodociągowa zaczyna pracować na granicy wydajności. Trudna sytuacja jest w Biskupicach, które nie mają własnych ujęć. Gdów uruchomił nowe studnie

„Mogą wystąpić okresowe braki w dostępie wody, spowodowane ograniczeniem dostaw wody przez ZGK w Wieliczce i Gdowie. Prosimy o oszczędne dysponowanie wodą. Nie należy wykorzystywać jej do podlewania ogrodów, trawników, mycia aut, napełniania basenów - takie ogłoszenie pojawiło się w czwartek wieczorem na portalu internetowym gminy Biskupice.

Wójt Gdowa Zbigniew Wojas mówi, że jego gmina nie ograniczyła dostaw wody do Biskupic, ale nie zgodziła się na wnioskowane ich zwiększenie.

- W pierwszej kolejności musimy zapewnić wodę naszym mieszkańcom. Na razie sytuacja jest z tym dobra, ale zużycie wody szczególnie wieczorami jest tak wielkie, że pompy nie nadążają z wypełnianiem wodą zbiorników - powiedział nam wójt Gdowa.

Dodał, że gdyby nie to, że w ostatnim roku powstał nowy zbiornik wody (w Cichawie) i dwie dodatkowe studnie głębinowe (w Gdowie) dziś „wodna sytuacja” na północy gminy byłaby bardzo trudna.

Kłopoty z dostawami wody do wszystkich rejonów gminy zaczyna mieć Wieliczka. Wody brakuje często m.in. w części Sułkowa, gdzie stary wodociąg już dawno przestał wystarczać (budowano go dla 200 domów, dziś jest ich w wiosce ok. 800).

Magdalena Golonka z Urzędu Miasta podaje, że na razie są problemy przede wszystkim ze spadkiem ciśnienia. - W ostatnich dniach było dużo telefonów mieszkańców do ZGK z informacjami o awariach wodociągu. Gdy pracownicy przyjeżdżali na miejsce, okazywało się, że infrastruktura jest w porządku, a kłopoty są efektem spadku ciśnienia wody - zaznacza urzędniczka.

- Wciąż przybywa nam mieszkańców, dlatego budujemy stację uzdatniania wody i studnie głębinowe w Bogucicach. Ale na zakończenie tej inwestycji trzeba niestety poczekać - dodaje Magdalena Golonka.

W gminie Kłaj występują okresowe kłopoty z wodą (m.in. spadki ciśnienia) przede wszystkim w Łysokaniach, na terenie zwanym ogrodami działkowymi, gdzie jest ok. 1000 domów i obiektów letniskowych.

- Sytuacja nie jest łatwa, ale w tej chwili dajemy radę, choć obciążenie „sieci” w godz. 20-22 jest olbrzymie. Co będzie dalej, zależy głównie od tego jak długo jeszcze potrwają upały - twierdzi Leszek Makowiecki, prezes Gminnego Przedsiębiorstwa Komunalnego w Kłaju.

FLESZ - Kranówka lepsza dla zdrowia i kieszeni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski