Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Powiat wielicki. Znów oddychamy smogiem. Są pierwsze kary za spalanie odpadów

Jolanta Białek
Jolanta Białek
Andrzej Wiśniewski
Wystarczyło kilka chłodniejszych dni, by dymiące kopciuchy znów zaczęły zatruwać powietrze i środowisko. Szansa, że tej jesieni i zimy będzie się nam oddychało lżej jest niewielka. Starych palenisk wprawdzie sukcesywnie ubywa, ale ciągle w wolnym tempie

FLESZ - Polska żywność nie jest eko. A wszystko przez węgiel

Sezon grzewczy dopiero rusza, ale już teraz pyłomierze zainstalowane we wszystkich gminach powiatu wielickiego dość często - szczególnie wieczorami i nocą - świecą się na czerwono, sygnalizując złą jakość powietrza.

Wrzesień ze smogiem. Ludzie proszą służby o interwencje

Od 1 września br. mieszkańcy gminy Wieliczka zgłosili do Straży Miejskiej już ponad 30 sytuacji związanych z zanieczyszczaniem powietrza. I chodziło nie tylko o unoszący się z kominów „brudny” dym, ale także o niską emisję z grilla, która jak wynika z badań przeprowadzonych m.in. przez naukowców z Politechniki Warszawskiej jest gorsza od najgorszego smogu. O tym, że grill zanieczyszcza powietrze w całej okolicy alarmowali strażników miejskich i mieszkańcy Wieliczki (pięć zgłoszeń), i sołectw (sześć zgłoszeń).

Pozostałe interwencje dotyczyły kopcących palenisk. Jak mówi Kazimierz Hankus, komendant Straży Miejskiej w Wieliczce, w części przypadków okazało się, że do pieców nie trafiały zabronione odpady, a węgiel i drewno, ale w kilku sytuacjach udało się namierzyć trucicieli. Kilka spraw jest wyjaśnianych (m.in. na miejskim osiedlu Bogucice). Są pierwsze w tym sezonie kary.

- Nałożone zostały trzy mandaty, a w dwóch przypadkach pobraliśmy z palenisk popiół, który zostanie zbadany w laboratorium (tę procedurę zastosowano w siedzibie jednej z firm w Kokotowie oraz w budynku w rejonie ronda „na ochronce” w Wieliczce - red.). Ta analiza jasno pokaże, co płonęło w „podejrzanych” piecach - powiedział nam wczoraj szef wielickiej Straży Miejskiej.

Czym jest smog  Słowo "smog" powstało z połączenia dwóch angielskich słów "dym" (smoke) oraz "mgła" (fog). Oznacza współwystępowanie pochodzącego od człowieka zanieczyszczenia powietrza oraz bezwietrznej pogody połączonej z zamgleniem.

Co każdy z nas powinien wiedzieć o smogu?

Kopcą tysięce pieców. Na razie wymieniono ich kilkaset

Niepołomice zakończyły inwentaryzację źródeł ciepła w budynkach prywatnych, a Wieliczka jest w trakcie „liczenia pieców”.

W rejonie niepołomickim ankieterzy dotarli do ok. 95 proc. gospodarstw (do ponad 8 tys. budynków).

- Inwentaryzacja pokazała, że mamy w gminie 3055 węglowych kotłów pozaklasowych, a więc do wymiany. 4673 domów ma ogrzewanie gazowe, a 42 elektryczne. W 16 budynkach są ekologiczne piece węglowe najnowszej generacji, a w 12 pompy ciepła. Jest także 350 kominków - wylicza Stanisław Nowacki, szef Referatu Energii Odnawialnej Urzędu Miasta w Niepołomicach.

Gmina Wieliczka zinwentaryzowała do tej pory blisko 3600 domowych źródeł ciepła. Wśród policzonych pieców, jest bardzo dużo - ok. 80 proc. starych kotłów na węgiel.

- Ankiety dotyczące źródeł ogrzewania domów cały czas do nas spływają, natomiast w październiku ankieterzy wyruszą w teren, do tych mieszkańców, którzy nie złożyli ankiet u rzędzie - mówi Krzysztof Kałuża, dyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej wielickiego magistratu.

W gminie Niepołomice ruszył drugi etap wymiany pieców z pomocą unijną. W ramach tego projektu zlikwidowanych zostanie - do 2021 roku - 162 kopciuchy. W pierwszym etapie tego projektu, który właśnie dobiega końca wymieniono na ekologiczne 263 kotły, a trzeci etap, na który gmina ma już zagwarantowane fundusze unijne obejmie 272 gospodarstwa.

W tym samym projekcie bierze udział Wieliczka. - Na dziś zlikwidowanych zostało 560 starych kotłów. Mamy także podpisanych 700 umów z mieszkańcami, którzy są w trakcie realizacji inwestycji. Ponadto złożyliśmy do Urzędu Marszałkowskiego wniosek o dofinansowanie na wymianę kolejnych 344 starych pieców - podaje Krzysztof Kałuża.

Pierwszy etap na finiszu. Czekają na nowe dotacje

W gminie Gdów zmierza do finału wymiana 256 pieców. Kolejny projekt, za 3,5 mln zł ma być realizowany także z pomocą unijną, ale na razie oczekuje na dotację na liście rezerwowej. Taki sam los spotkał wniosek gminy Kłaj (II etap, likwidacja 200 kopciuchów). Natomiast w ramach pierwszej części przedsięwzięcia do grudnia 2019 zniknie z tego rejonu 120 starych palenisk.

- Do końca października br. wymienionych będzie 110 pieców. Czekamy na podpisanie umowy o dotacji na likwidację kolejnych 53 starych kotłów - powiedział nam Mirosław Sobas z Urzędu Gminy Biskupice.

Wymiana pieców w liczbach

693 - tylu mieszkańców powiatu wielickiego wnioskuje - za pośrednictwem Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska - o wymianę pieców w ramach rządowego programu „Czyste Powietrze”. Z powiatu wielickiego złożono tam także 219 wniosków o dotację na termomodernizację budynków.

3055 - tyle jest kopciuchów w gminie Niepołomice. To podobna liczba, jak w gminie Gdów, gdzie - jak podaje Urząd Gminy - stare węglowe piece ogrzewają ok. 60 proc. z ok. 5000 gospodarstw.

560 - tyle starych kotłów zlikwidowano do tej pory w gminie Wieliczka

3600 - w tylu domach w gminie Wieliczka „policzono” już piece. Okazało się, że ok. 80 proc. z nich to kopciuchy

320 - tyle starych pieców ma zniknąć z gminy Kłaj w ramach I i II etapu projektu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski