Powiat wielicki. Znów oddychamy smogiem. Są pierwsze kary za spalanie odpadów

Jolanta Białek
Jolanta Białek
Andrzej Wiśniewski
Wystarczyło kilka chłodniejszych dni, by dymiące kopciuchy znów zaczęły zatruwać powietrze i środowisko. Szansa, że tej jesieni i zimy będzie się nam oddychało lżej jest niewielka. Starych palenisk wprawdzie sukcesywnie ubywa, ale ciągle w wolnym tempie

FLESZ - Polska żywność nie jest eko. A wszystko przez węgiel

Sezon grzewczy dopiero rusza, ale już teraz pyłomierze zainstalowane we wszystkich gminach powiatu wielickiego dość często - szczególnie wieczorami i nocą - świecą się na czerwono, sygnalizując złą jakość powietrza.

Wrzesień ze smogiem. Ludzie proszą służby o interwencje

Od 1 września br. mieszkańcy gminy Wieliczka zgłosili do Straży Miejskiej już ponad 30 sytuacji związanych z zanieczyszczaniem powietrza. I chodziło nie tylko o unoszący się z kominów „brudny” dym, ale także o niską emisję z grilla, która jak wynika z badań przeprowadzonych m.in. przez naukowców z Politechniki Warszawskiej jest gorsza od najgorszego smogu. O tym, że grill zanieczyszcza powietrze w całej okolicy alarmowali strażników miejskich i mieszkańcy Wieliczki (pięć zgłoszeń), i sołectw (sześć zgłoszeń).

Pozostałe interwencje dotyczyły kopcących palenisk. Jak mówi Kazimierz Hankus, komendant Straży Miejskiej w Wieliczce, w części przypadków okazało się, że do pieców nie trafiały zabronione odpady, a węgiel i drewno, ale w kilku sytuacjach udało się namierzyć trucicieli. Kilka spraw jest wyjaśnianych (m.in. na miejskim osiedlu Bogucice). Są pierwsze w tym sezonie kary.

- Nałożone zostały trzy mandaty, a w dwóch przypadkach pobraliśmy z palenisk popiół, który zostanie zbadany w laboratorium (tę procedurę zastosowano w siedzibie jednej z firm w Kokotowie oraz w budynku w rejonie ronda „na ochronce” w Wieliczce - red.). Ta analiza jasno pokaże, co płonęło w „podejrzanych” piecach - powiedział nam wczoraj szef wielickiej Straży Miejskiej.

Co każdy z nas powinien wiedzieć o smogu?

Kopcą tysięce pieców. Na razie wymieniono ich kilkaset

Niepołomice zakończyły inwentaryzację źródeł ciepła w budynkach prywatnych, a Wieliczka jest w trakcie „liczenia pieców”.

W rejonie niepołomickim ankieterzy dotarli do ok. 95 proc. gospodarstw (do ponad 8 tys. budynków).

- Inwentaryzacja pokazała, że mamy w gminie 3055 węglowych kotłów pozaklasowych, a więc do wymiany. 4673 domów ma ogrzewanie gazowe, a 42 elektryczne. W 16 budynkach są ekologiczne piece węglowe najnowszej generacji, a w 12 pompy ciepła. Jest także 350 kominków - wylicza Stanisław Nowacki, szef Referatu Energii Odnawialnej Urzędu Miasta w Niepołomicach.

Gmina Wieliczka zinwentaryzowała do tej pory blisko 3600 domowych źródeł ciepła. Wśród policzonych pieców, jest bardzo dużo - ok. 80 proc. starych kotłów na węgiel.

- Ankiety dotyczące źródeł ogrzewania domów cały czas do nas spływają, natomiast w październiku ankieterzy wyruszą w teren, do tych mieszkańców, którzy nie złożyli ankiet u rzędzie - mówi Krzysztof Kałuża, dyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej wielickiego magistratu.

W gminie Niepołomice ruszył drugi etap wymiany pieców z pomocą unijną. W ramach tego projektu zlikwidowanych zostanie - do 2021 roku - 162 kopciuchy. W pierwszym etapie tego projektu, który właśnie dobiega końca wymieniono na ekologiczne 263 kotły, a trzeci etap, na który gmina ma już zagwarantowane fundusze unijne obejmie 272 gospodarstwa.

W tym samym projekcie bierze udział Wieliczka. - Na dziś zlikwidowanych zostało 560 starych kotłów. Mamy także podpisanych 700 umów z mieszkańcami, którzy są w trakcie realizacji inwestycji. Ponadto złożyliśmy do Urzędu Marszałkowskiego wniosek o dofinansowanie na wymianę kolejnych 344 starych pieców - podaje Krzysztof Kałuża.

Pierwszy etap na finiszu. Czekają na nowe dotacje

W gminie Gdów zmierza do finału wymiana 256 pieców. Kolejny projekt, za 3,5 mln zł ma być realizowany także z pomocą unijną, ale na razie oczekuje na dotację na liście rezerwowej. Taki sam los spotkał wniosek gminy Kłaj (II etap, likwidacja 200 kopciuchów). Natomiast w ramach pierwszej części przedsięwzięcia do grudnia 2019 zniknie z tego rejonu 120 starych palenisk.

- Do końca października br. wymienionych będzie 110 pieców. Czekamy na podpisanie umowy o dotacji na likwidację kolejnych 53 starych kotłów - powiedział nam Mirosław Sobas z Urzędu Gminy Biskupice.

Wymiana pieców w liczbach

693 - tylu mieszkańców powiatu wielickiego wnioskuje - za pośrednictwem Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska - o wymianę pieców w ramach rządowego programu „Czyste Powietrze”. Z powiatu wielickiego złożono tam także 219 wniosków o dotację na termomodernizację budynków.

3055 - tyle jest kopciuchów w gminie Niepołomice. To podobna liczba, jak w gminie Gdów, gdzie - jak podaje Urząd Gminy - stare węglowe piece ogrzewają ok. 60 proc. z ok. 5000 gospodarstw.

560 - tyle starych kotłów zlikwidowano do tej pory w gminie Wieliczka

3600 - w tylu domach w gminie Wieliczka „policzono” już piece. Okazało się, że ok. 80 proc. z nich to kopciuchy

320 - tyle starych pieców ma zniknąć z gminy Kłaj w ramach I i II etapu projektu

Czytaj także

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 14

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

O
Ola
30 września, 11:44, zmęczony logią debili:

A banda idiotów w regionie wielickim popierających jedynie słuszną partię prezesa dalej będzie twierdzić, że "taki mamy klimat" a cały probem ze smogiem to spisek niemiec.

debilami sa osoby ktore wszystko sprowadzaja do antypisu, jak juz na powaznie chcesz debatowac, to powiedz mi dlaczego PO/PSL/SLD przez cale dekady nic z tematem nie zrobili, tylko mld pln dawali na wiatraki zagranicznym funduszom nic nie robiac tzw niska emisja?, PIS jest piewrszym w historii rzadem ktory temat niskiej emisji potraktowal powaznie

G
Gdgdhssh
28 września, 23:16, Gość:

Jebie się w głowach, ktoś niezła kasę zbije na tej ochronie powietrza.

To nie tak... dobrze ze wprowadzają nowsze rozwiązania ale pod przymusem i to powoduje że piece są drogie moim zdaniem. Ujednolicenie systemu spalania w piecu powoduje że węgiel jest lepiej spalany i zanieczyszczen jest mniej co nie znaczy że ich nie ma. Do tej pory w piecu z górnym spalaniem ludzie np palili od dołu itp itd. Inny problem ze zmusza się ludzi do zmiany systemu ogrzewania na tzw ekologiczny np gaz i stawia się straż miejska i policję a z drugiej strony budynki nie są docieplone , do czego to doprowadzi? A z trzeciej strony niby umożliwiają dopłaty do kosztów no gazu, ale najpierw ludzi czołgaja przez mops który żąda dokumentów których nie potrzebuje i chyba liczą że czesc ludzi odpuści i wysupła te kilkaset złotych bez chodzenia po urzędach... sam nie wiem źle to wygląda moim zdaniem.

J
Jajajaj
29 września, 15:24, Gosc:

Nie rozumiem tych ludzi którzy nie chcą skorzystać z dotacji czyste powietrze ! Ja sama z niego skorzystałam bo w czesniej mogłam tylko pomarzyć a teraz się cieszę EEI PELLETS od kostrzewy a najważniejsze nie smrodzę

Skończ bredzic

J
Jajajaja
28 września, 7:26, Gyuo:

Czyli wymieniają na ekologiczne piece węglowe... Dziwne że nowy piec węglowy w Wieliczce jest ok a w Krakowie jest powodem smogu :D

A już na pewno kominek odpalany w sobotę powoduje smog w środę :)

Heheheehhe

9 października, 13:40, zen:

Jeżlei chcesz udowodnić że paląc w kominku nie emitujesz szkodliwych substancji i jest ok bo to się rozpłynie w powietrzu, tak więc nie ma znaczenia że 30 tysięcy ludzi w sprawia sobie ta frajdę to jesteś osłem patentowanym ciemniakiem malkontentem i idiota. Albo robisz w branży która zarabia na dostarczeniu pacjentów klinikom onkologicznym.

Czytaj ze zrozumieniem... dlaczego piec najnowszej generacji w Wieliczce nie jest tzw kopciuchem a w Krakowie jest....? A co z miejskimi samochodami zasilanymi olejem napędowym? Skąd często już podawane w mediach znaczne przekroczenia zanieczyszczeń? A może z innej strony... a może ktoś podając te dane mówi... Tyle kasy jest jeszcze do wzięcia?

z
zen
28 września, 7:26, Gyuo:

Czyli wymieniają na ekologiczne piece węglowe... Dziwne że nowy piec węglowy w Wieliczce jest ok a w Krakowie jest powodem smogu :D

A już na pewno kominek odpalany w sobotę powoduje smog w środę :)

Heheheehhe

Jeżlei chcesz udowodnić że paląc w kominku nie emitujesz szkodliwych substancji i jest ok bo to się rozpłynie w powietrzu, tak więc nie ma znaczenia że 30 tysięcy ludzi w sprawia sobie ta frajdę to jesteś osłem patentowanym ciemniakiem malkontentem i idiota. Albo robisz w branży która zarabia na dostarczeniu pacjentów klinikom onkologicznym.

z
zen
28 września, 07:26, Gyuo:

Czyli wymieniają na ekologiczne piece węglowe... Dziwne że nowy piec węglowy w Wieliczce jest ok a w Krakowie jest powodem smogu :D

A już na pewno kominek odpalany w sobotę powoduje smog w środę :)

Heheheehhe

29 września, 12:00, JakoTako:

Dziwne jest to, że stary piec palił 4 tony węgla i zanieczyszczał powietrze, a nowoczesny piec na ekogroszek, który rzekomo jest ekologiczny spala również 4 do 5 ton węgla przez rok i już ten piec nie kopci. Więc te zanieczyszczenia ze spalanego ekogroszku gdzie się odkładają. Są jakieś filtry w tych nowoczesnych piecach węglowych. Głupi narodzie, od wielu lat jesteś ogłupiany i nie potrafisz się wyrwać z tej matni.

Te mundralo, to zdemontuj i pal oponami tylko przwód kominowy zawiń do wlasnego okna ok? Zakute łby jak w latach 50 kiedy chhłopy widłami się bronili przedcelektryfikacja.

z
zmęczony logią debili

A banda idiotów w regionie wielickim popierających jedynie słuszną partię prezesa dalej będzie twierdzić, że "taki mamy klimat" a cały probem ze smogiem to spisek niemiec.

m
man

a kto robi te piece i instalacje nasi bracia niemcy którzy kiedyś te same firmy produkowały samoloty i bomby - jak oni nas kochają

G
Gosc

Nie rozumiem tych ludzi którzy nie chcą skorzystać z dotacji czyste powietrze ! Ja sama z niego skorzystałam bo w czesniej mogłam tylko pomarzyć a teraz się cieszę EEI PELLETS od kostrzewy a najważniejsze nie smrodzę

J
JakoTako
28 września, 07:26, Gyuo:

Czyli wymieniają na ekologiczne piece węglowe... Dziwne że nowy piec węglowy w Wieliczce jest ok a w Krakowie jest powodem smogu :D

A już na pewno kominek odpalany w sobotę powoduje smog w środę :)

Heheheehhe

Dziwne jest to, że stary piec palił 4 tony węgla i zanieczyszczał powietrze, a nowoczesny piec na ekogroszek, który rzekomo jest ekologiczny spala również 4 do 5 ton węgla przez rok i już ten piec nie kopci. Więc te zanieczyszczenia ze spalanego ekogroszku gdzie się odkładają. Są jakieś filtry w tych nowoczesnych piecach węglowych. Głupi narodzie, od wielu lat jesteś ogłupiany i nie potrafisz się wyrwać z tej matni.

G
Gość

Jebie się w głowach, ktoś niezła kasę zbije na tej ochronie powietrza.

P
Pio

A włodarz Wieliczki na senatora się pcha bo tyle już dla czystego powietrza zrobił.Ale mamy dwa kina k-mać a od jesieni do wiosny powietrze, że zgroza i jeszcze uzdrowiskiem chcą zostać.

d
dr

W Niepołomicach jest kilka dużych zakładów które przetwarzają tworzywa sztuczne plastiki Ile razy nad tymi zakładami latał dron ile razy straż miejska sprawdzały te zakłady

G
Gyuo

Czyli wymieniają na ekologiczne piece węglowe... Dziwne że nowy piec węglowy w Wieliczce jest ok a w Krakowie jest powodem smogu :D

A już na pewno kominek odpalany w sobotę powoduje smog w środę :)

Heheheehhe

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3