Powiększanie Błoń

Redakcja
Udostępnij:
(INF. WŁ.) Wszystko wskazuje na to, że 18 sierpnia do Krakowa przybędzie rekordowa liczba pielgrzymów z kraju i zagranicy. Pierwotne założenie, że na spotkanie z Ojcem Świętym na Błoniach przybędzie około 2 mln pielgrzymów, zapewne trzeba będzie skorygować, bo do krakowskiej kurii wciąż napływają podania o bilety - mimo że można je było zamawiać tylko do końca czerwca. Tymczasem faks w kurii pracuje niemal bez przerwy, przynosząc kolejne prośby o bilety.

Kraków jest gotów na przyjęcie od 2,5 do 3 mln wiernych

   W sekretariacie kurii tylko wczoraj naliczono kilkanaście próśb o wejściówki na Błonia, m.in. z: Ostrzeszowa, Puław, od Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność", z diecezji sosnowieckiej, gdzie rozdano już 8 tys. zaproszeń, a proboszczowie wciąż zgłaszają zapotrzebowanie na nowe. Komisja biletowa pracuje już kolejny tydzień, próbując podzielić 1,2 mln zaproszeń na mszę, którą 18 sierpnia Jan Paweł II odprawi na Błoniach.
   - Wciąż napływają nowe prośby o bilety. Mimo że termin składania zamówień dawno minął, proboszczowie proszą nas o dodatkowe miejsca dla swoich parafian - mówi ks. prof. Jan Dyduch, kanclerz kurii metropolitalnej w Krakowie, szef komisji biletowej. - Nie ma mowy o żadnym dodruku kart wstępu, bo Błonia mają określoną pojemność. Mamy co prawda pewną rezerwę - około 150 tysięcy miejsc w sektorach A-6 oraz D-6, ale w sobotę rozdzieliliśmy już jedną trzecią z tej rezerwy. Przypuszczam, że wszystkich, którzy zamawiają dodatkowe bilety, nie usatysfakcjonujemy.
   Kart wstępu brakuje w wielu krakowskich parafiach.
   Ks. Jan Franczak, proboszcz parafii św. Jana Kantego mówi, że choć otrzymał i rozdał 4 tys. wejściówek (w parafii jest 8 tys. wiernych), wciąż zgłaszają się kolejne osoby chcące uczestniczyć w mszy papieskiej.
   W dekanacie zakopiańskim, któremu przydzielono 2600 biletów, tworzą się kolejne listy chętnych. Z jednej tylko parafii Najświętszej Rodziny, najstarszej w Zakopanem, na krakowskie Błonia wybiera się prawie 500 wiernych. Niektórzy młodzi mieszkańcy Zakopanego będą mieli okazję uczestniczyć w powitaniu papieża na lotnisku w Balicach; Ojcu Świętemu zaśpiewa tam dziewczęcy chór "Turliki".
   Na spotkanie z papieżem zakopiańskich pielgrzymów zawiozą trzy autokary oraz pociąg specjalny, który może zabrać około 600 osób.
   W parafiach wadowickich bilety na mszę św. na Błoniach będą wydawane dopiero w najbliższą niedzielę. Obie parafie: św. Piotra Apostoła i Ofiarowania NMP otrzymały po około 800 biletów, ale chętnych jest więcej. Pielgrzymi z Wadowic również będą mieli do dyspozycji pociąg specjalny.
   Diecezja tarnowska zamówiła rekordową liczbę 90 tys. biletów, 250 miejsc parkingowych dla autokarów i 1000 dla samochodów osobowych. Ale i w tutejszych parafiach wciąż zgłaszają się wierni, którzy chcieliby wziąć udział w mszy papieskiej. Aby ułatwić pielgrzymom dotarcie na Błonia, kolej planuje zwiększenie liczby kursów pociągów z Tarnowa do Krakowa. Dokładne rozkłady jazdy podane będą kilka dni przed pielgrzymką.
   W opinii ks. biskupa Kazimierza Nycza, przewodniczącego komitetu organizacyjnego, Kraków jest przygotowany na przyjęcie od 2,5 do 3 mln wiernych. Osoby, które nie mają biletów do sektorów na Błoniach, będą mogły uczestniczyć w mszy stojąc na Alejach Trzech Wieszczów, które będą doskonale nagłośnione. Zajmie się tym profesjonalna firma, jedna z najlepszych w branży, która m.in. przygotowywała nagłośnienie podczas wizyty Jana Pawła II we Lwowie. Słowa liturgii, wygłaszane przez Ojca Świętego, będzie również doskonale słychać pod kopcem Kościuszki, gdzie na specjalnie wykoszonej z tej okazji łące może się zmieścić, jak obliczono, około 200 tys. osób. (G, GM, RAV, BAJA)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Polski
Dodaj ogłoszenie