Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Powietrze nie jest takie złe?

Aleksander Gąciarz
Kotłownia w Gimnazjum w Proszowicach po remoncie
Kotłownia w Gimnazjum w Proszowicach po remoncie Fot. Aleksander Gąciarz
Proszowice. Burmistrz Grzegorz Cichy polemizuje z raportem Głównego Inspektora Ochrony Środowiska, który umieścił miasto w ścisłej krajowej czołówce „producentów” rakotwórczego benzopirenu. - Wyniki pobrane w jednym miejscu są niemiarodajne - uważa.

- Nie twierdzę, że wszystko jest w porządku, ale na pewno Proszowice nie są miejscem, w którym bez narażenia dla zdrowia nie można wyjść z domu na spacer - przekonuje Grzegorz Cichy, odnosząc się do raportu GIOŚ.

Przypomina, że pomiary jakości powietrza, na których oparli się autorzy raportu, pochodzą z roku 2014 i ze stacji, która była usytuowana w sąsiedztwie kotłowni osiedlowej, placu targowego i dwóch ruchliwych ulic.

W jego opinii taka lokalizacja dała wyniki wypaczone. W tej chwili stacja już zresztą nie istnieje, została zlikwidowana w październiku 2014 roku.

- Jesteśmy otwarci na tego typu pomiary. Chętnie widziałbym taką stację w Proszowicach, ale niech zbierają dane w kilku różnych miejscach. To da nam pełniejszy i bardziej prawdziwy obraz sytuacji - przekonuje Grzegorz Cichy.

Nie wszyscy podzielają jednak opinie, że proszowickie powietrze nie jest takie straszne, jak je raporty GIOŚ malują. Kazimierz Andrzejczyk, przewodniczący Komitetu Osiedlowego nr 1 pytał wczoraj burmistrza, dlaczego - skoro nie jest tak fatalnie - w powiecie proszowickim występuje najwyższy w Europie odsetek zachorowań na nowotwory układu oddechowego. - Czy u nas mieszkają jacyś inni, cherlawi ludzie, którzy nie są wcale odporni i tak łatwo zapadają na nowotwory?

Burmistrz odpowiada z kolei, że wpływ na zachorowalność na raka płuc ma wiele czynników, takich jak palenie papierosów, spaliny samochodowe, czy niewłaściwe stosowanie środków ochrony roślin. Dodaje przy tym, że dopiero w ostatnim roku gmina podjęła kroki w celu poprawy jakości powietrza. Na miejskiej hali sportowej wymieniono ogrzewanie z olejowego na gazowe. Takie samo zostało zainstalowane na krytej pływalni (pierwotnie też miało być olejowe). Udało się również odłączyć budynek Gimnazjum od miałowej kotłowni na osiedlu Kopernika i również przejść na ogrzewanie gazowe.

Gmina skorzystała też z możliwości ubiegania się o środki z programu „Kawka” na likwidację najbardziej trujących palenisk. Przygotowany wniosek pozytywnie przebrnął przez ocenę w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i w tej chwili trwa podobna procedura na poziomie Narodowego Funduszu. Wyniki oceny spodziewane są za kilka tygodni.

Jeżeli wszystko zakończy się pomyślnie, w miejsce 211 przestarzałych palenisk węglowych pojawiłoby się 115 kotłów węglowych nowej generacji, 82 gazowe, 7 na biomasę, 2 instalacje kolektorów słonecznych, a 7 budynków zostałoby podłączonych do miejskiej sieci ciepłowniczej.

Na liście kotłowni do wymiany znajdują się również dwie o większej mocy. Pierwsza to wspomniana już miałowa instalacja na os. Kopernika. Ogrzewa ona powierzchnię prawie 7,5 tysiąca metrów kwadratowych (180 mieszkań w trzech blokach), zużywając 300 ton opału na rok. Jest własnością Spółdzielni Mieszkaniowej „Nasz Dom”.

Druga to kotłownia w Centrum Kultury i Wypoczynku, ogrzewająca 1500 m kw. i zużywająca ponad 50 ton opału rocznie. Burmistrz zaznacza jednak, że w przypadku tego ostatniego obiektu zasady dofinansowania do wymiany kotłowni będą mniej korzystne.- W budynku jest prowadzona działalność komercyjna: wynajem sal, sprzedaż biletów itp. - wymieniał. W takich przypadkach dotacja z programu „Kawka” może wynieść 45 procent wartości inwestycji, drugie tyle pokrywa - częściowa umarzalna - pożyczka. Reszta to wkład własny. Wymiana kotłowni w ramach „Kawki” ma potrwać do 2018 roku.

[email protected]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski