Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Powrót do domu

Redakcja
Pacjent wypisany ze szpitala, szczególnie po cięższej chorobie, czuje się często zagubiony i zaniepokojony. Już nie ma miłej pielęgniarki, która zawsze wie, co zrobić, jeśli boli, nie będzie codziennych konsultacji z doktorem, na bieżąco zmieniającym dawkowanie leków.

Aktywność życiowa

   Trzeba brać odpowiedzialność za swoje zdrowie; pobyt w szpitalu się skończył, ale rehabilitacja dopiero się zaczyna.Aby uniknąć powrotu do szpitala i dalszego pogarszania stanu zdrowia, należy zmienić styl życia w kilku dziedzinach.
   Osłabienie i uczucie zmęczenia to normalne objawy po powrocie ze szpitala. Jeżeli jednak siły wracają, choćby powoli, to trzeba codziennie wyznaczać sobie nowe, realne cele do osiągnięcia i wciąż stopniowo zwiększać swoją aktywność. Zacząć można od krótkich spacerków po domu, stopniowo pokonywać coraz dłuższe dystanse, coraz więcej schodów. Nie powinno się jednak dźwigać zbyt dużych ciężarów (powyżej 5 kg). Pierwszy dzień w pracy, za kółkiem samochodu, na rowerze powinien być ustalony z lekarzem i poparty właściwymi postępami rehabilitacji.
   Uczucie przygnębienia zwykle ustępuje proporcjonalnie do liczby podejmowanych czynności codziennych. Dobrymi sposobami na polepszenie samopoczucia są: rozmowy z bliskimi, dzielenie się swoimi uczuciami, spacery, hobby, dobry sen.
   Nie należy jednak zapominać, że stale należy korzystać z pomocy medycznej i regularnie umawiać się na wizyty kontrolne. Najlepiej podczas jednej umówić się od razu na następną.

Przyjmuj leki

   Z najnowszych badań wynika, że nawet połowa niepowodzeń w leczeniu nadciśnienia tętniczego może być spowodowana uchybieniami pacjenta w wypełnianiu zaleceń lekarza, dotyczących przyjmowania leków. Lekarz obserwując, że dana kuracja nie pomaga, zwiększa dawkę leku, pacjent dalej nie stosuje się do zaleceń i tworzy się błędne koło. Dlatego też należy przestrzegać kilku żelaznych zasad: przyjmować leki o stałej porze, nie przerywać i nie zmieniać niczego bez konsultacji z lekarzem. W razie pominięcia dawki, następną przyjąć o stałej porze, ale nie połykać podwójnej porcji. Dokładnie konsultować należy przyjmowanie wszystkich leków "bez recepty". W podróż trzeba zabierać ze sobą większy zapas leków niż by to wynikało z przepisanej kuracji.

Zdrowo jedz

   Prawidłowa dieta może mieć duży wpływ na stan zdrowia. Należy bowiem ograniczyć zawartość cholesterolu i tłuszczu w przyjmowanych pokarmach. Głównym składnikiem złogów tłuszczowych w tętnicach wieńcowych jest właśnie cholesterol. Od jego stężenia w krwi zależy ryzyko powstania i szybkość postępu choroby. Aby ograniczyć stężenie cholesterolu i tłuszczu w krwi należy: unikać pokarmów z dużą ilością tłuszczów, szczególnie nasyconych, czyli takich, które w temperaturze pokojowej są stałe. Znajdują się w mięsie, maśle, pełnym mleku itd. Trzeba również ograniczyć spożycie produktów z dużą zawartością cholesterolu, czyli np.: żółtka jaj, produkty mleczne, czerwone mięso itp.
   Kolejnym zadaniem jest zmniejszenie ilości spożywanego sodu; spożywa się go w postaci soli kuchennej i konserwantów. Należy też zwiększyć ilość warzyw i owoców w diecie.

Żyj aktywnie

   Serce jest mięśniem i podobnie jak wszystkie inne mięśnie, potrzebuje regularnych ćwiczeń. Należy wybrać sobie jedną czy kilka dziedzin aktywności i ćwiczyć kilka razy w tygodniu. Oczywiście, trzeba skonsultować z lekarzem, czy dany rodzaj ćwiczeń jest wskazany. Warto zastosować się do polecanych przez specjalistów zasad:
   - ćwiczenia powinny być stałym elementem dnia
   - zamiast jeździć samochodem, jeśli możesz, przejdź pieszo; chodź po schodach, a nie jeźdź windą
   - zaczynaj ćwiczenia powoli, stosuj rozgrzewki
   Właściwa dieta i aktywność fizyczna pomogą w utrzymaniu odpowiedniej masy ciała.

Zwalcz stres

   Często powtarza się, że przyczyną zawału był stres. Oczywiście, stres jest jednym z codziennych elementów życia, jednak nadmierny może faktycznie zwiększyć ryzyko wystąpienia chorób serca. Aby poradzić sobie ze stresem: planuj swój czas, stawiaj sobie realne cele każdego dnia, codziennie wypoczywaj, słuchaj muzyki i wykonuj ćwiczenia relaksujące.
   Żyjąc zdrowo, łatwiej żyć z niewydolnością serca. Wracając do domu po zawale trzeba pamiętać o jednym - kategorycznie rzucić palenie papierosów.
WoYciech Jarczewski

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski