MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Powrót do tulipanów

DD
Tulipany zwane botanicznymi wywodzą się wprost od gatunków dziko rosnących, które rosną w Turcji, Izraelu, Syrii. Można je także spotkać w Grecji, na Krecie, jak również na Krymie. Już w XIII wieku perski poeta wysławiał piękno tych kwiatów w swoim poemacie.

Pora sadzenia: wrzesień i październik

Wśród tulipanów botanicznych istnieją prawdziwe perełki, które wzbogacą każdy najmniejszy ogródek kwiatowych (ciekawe odmiany tulipanów botanicznych znajdziesz na stronie www.krokusy.pl). Ciekawostką jest tulipan sylvestris o żółtych kwiatach, na którego można się natknąć wędrując po Polsce. Nie jest on przedstawicielem flory rodzimej, nawet flory europejskiej. Jest uciekinierem, gatunkiem zdziczałym, który przywędrował do nas z Azji i zadomowił się. Ciekawymi grupami wśród tulipanów botanicznych są tulipany z grup greigii, kaufmaniana i fosteriana. U roślin tych, oprócz kwiatów, zachwyca uroda liści, które są wspaniale wybarwione w podłużne pasy. Natomiast tulipan z grupy bakier odmiana "Lilac Wonder", zadziwia kwiatami w kolorze liliowym - rzadko spotykanym wśród tulipanów. Każdego, kto rozpoczyna przygodę z tulipanami, zachęcamy do posadzenia cebulek tulipana tarda, o intensywnie żółtej barwie płatków kwiatów. Jest to roślina niewysoka o minimalnych wymaganiach, bardzo łatwa w uprawie. Co roku przybywa z jednej cebulki kilkanaście nowych, tworząc z roku na rok większy łan roślin.
Do Europy tulipany trafiły już w XVI wieku z daleka, bo z górzystych rejonów Azji Środkowej. Szczególną estymą cieszyły się w Holandii, w której w XVII wieku jedna cebulka tulipana kosztowała fortunę. Tulipany stały się symbolem bogactwa arystokracji. Stały się najbardziej poszukiwanymi roślinami w ogrodach możnowładców. Był to okres zwany "tulipomanią". W 1629 roku istniało już 140 różnych odmian tulipanów. Handel cebulami rozwijał się gwałtownie. Powstał nawet rynek "sprzedaży o wydłużonym terminie płatności", za cebule płacono w ratach - od czasu wykopania ich z ziemi - wczesnym latem do sadzenia w połowie jesieni. W ciągu tego czasu cebulka mogła być kupowana i sprzedawana wielokrotnie. Tulipan stał się przedmiotem spekulacji. W 1647 roku rynek tulipanów gwałtownie się załamał, wpędzając w ruinę niejedną kupiecką rodzinę. Ale to już historia.
Tulipany najlepiej rozwijają się w przepuszczalnej glebie, w stanowisku słonecznym. Właściwa pora sadzenia to wrzesień - październik. Efekt kolorystyczny osiągniemy sadząc w jednym miejscu przynajmniej kilkanaście cebul na głębokości równej trzykrotnej wysokości cebuli. W miejscach, w których grasują myszy i nornice warto cebule zabezpieczyć przed gryzoniami, sadząc je w specjalnych plastikowych koszykach. Aby uniknąć zainfekowania cebul chorobami grzybowymi, warto przed sadzeniem moczyć je przez pół godziny w roztworze środka grzybobójczego: Topsin lub Benlate. Unikajmy sadzenia cebul tulipanów w miejscu, w którym poprzednio rosły inne kwiaty cebulowe. Zmniejszy to także zagrożenie porażeniem przez choroby i szkodniki. Po pierwszych przymrozkach warto miejsce, w którym posadziliśmy cebule, przykryć gałązkami jedliny lub korą, co zabezpieczy je w czasie bezśnieżnych zim przed przemarznięciem. Cebule posadźmy samodzielnie lub utwórzmy kompozycje z innymi roślinami. Tulipany będą ciekawie prezentowały się na tle krzewów iglastych: tui, cisów jałowców.
(DD)
Fot. www.krokusy.pl

Opis rośliny

Liście tulipanów są jajowate, eliptyczne bądź równowąskie, pokryte woskowym nalotem, niekiedy z ciemnym rysunkiem na górnej stronie, osadzone po kilka na sztywnej łodydze.
Tylko u nielicznych gatunków i odmian łodyga jest rozgałęziona i wtedy roślina tworzy kilka kwiatów.
Rośliny osiągają wysokość od 10 do 70 cm, wielkość kwiatów także jest zróżnicowana - ich długość wynosi od 1,5 do 10 cm.
Kwiat składa się z 6 płatków, często z inaczej zabarwioną nasadą. Skala barw jest bardzo bogata i różnorodna - właściwie tulipany mogą mieć najróżniejsze kolory i nie ma tylko tulipanów o kwiatach czysto niebieskich.
Część podziemna rośliny to jednoroczna, jajowata cebula, okryta suchą łuską, a u niektórych gatunków - pokryta wewnątrz gęstymi włoskami. U niektórych gatunków cebule mają obwód zaledwie 3 - 4 centymetrów, gdy tymczasem cebule odmian uprawnych mogą osiągnąć obwód nawet 16 centymetrów.
Najwcześniejsze tulipany zakwitają już w końcu marca; a najpóźniejsze - dopiero w połowie maja. (DD)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski