Fenomen bukowiańskiego cyklu polega na tym, że autorka, znakomita góralska muzykantka, prymistka wielokrotnie nagradzana na konkursach, urodziła się w Bukowinie Tatrzańskiej, tam mieszka i pisząc o swojej małej ojczyźnie korzysta przede wszystkim z miejscowych źródeł: z kronik i ksiąg parafialnych, z kroniki szkoły, straży pożarnej, poczty, zbiorów archiwalnych Domu Ludowego, materiałów międzywojennego Towarzystwa Przyjaciół Bukowiny. Dotarła do dokumentacji fotograficznej, która - wraz ze współczesnymi zdjęciami (autorstwa Agnieszki Górkiewiczówny) - stanowi istotny walor tej książki i poprzednich.
Oczywiście, autorka nie ignoruje dostępnych publikacji, ale główny zrąb wiedzy o Bukowinie buduje sama Bukowina. Ma w tym swój udział pamięć najstarszych mieszkańców, ich rodzinne przekazy. Z tych składników Stanisława Górkiewiczowa buduje zawsze spójną całość, którą czyta się jak gawędę o miejscu, czasach, ludziach, którzy niekoniecznie są aniołami, ale mają charakter, o życiu. To kolejna piękna książka - nie tylko pod choinkę.
(an)
Powrót do źródeł
an Książka. Bukowina Tatrzańska, historia i współczesność tej jednej z najwyżej położonych wsi na Podhalu, ma coraz bogatszą literaturę. Właśnie ukazała się kolejna książka Stanisławy Galicy-Górkiewiczowej z Bukowiną w tytule: "Bukowina Tatrzańska - powrót do źródeł".
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.
Zaloguj się lub załóż konto
Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.
Podaj powód zgłoszenia
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.