Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Powrót Jasienicy do księgarń?

MW
Ostatnie wydanie książek Pawła Jasienicy (naprawdę nazywającego się Leon Lech Beynar), zmarłego w 1970 r. historyka, ukazało się w 1999 r. Był to opublikowany nakładem warszawskiego Czytelnika trzytomowy cykl Rzeczpospolita Obojga Narodów. Od tego czasu tomy sygnowane nazwiskiem autora Polski Piastów i Polski Jagiellonów przestały być wznawiane. Główną przyczyną był spór wokół praw autorskich. Upominała się o nie, na drodze sądowej, córka pisarza Ewa Beynar-Czeczott, która nie chciała, by pieniądze trafiały do syna Neny O'Bretenny, która jako agentka "Ewa" składała donosy na swego ówczesnego męża - Pawła Jasienicę.

Do wydania książek przymierza się wydawnictwo Prószyński i S-ka

Warszawski sąd zadecydował w czwartek, że całość praw autorskich do książek Pawła Jasienicy przypada jego córce, Ewie Beynar-Czeczott. Dzięki temu postanowieniu najprawdopodobniej już niebawem będzie znów można w księgarniach dostać książki słynnego historyka.

Czwartkowy wyrok ostatecznie rozwiązał konflikt, przyznając prawa autorskie jedynie Ewie Beynar-Czeczott, Markowi O'Bretenny zostawiając jednak prawa do cennego księgozbioru Jasienicy. Czy rozstrzygnięcie konfliktu oznacza powrót chętnie czytanych książek do księgarń?
-Oczywiście. Decyzja sądu bardzo mnie ucieszyła. Sprawi, że książki taty napewno zostaną wznowione - powiedziała "Dziennikowi Polskiemu" Ewa Beynar-Czeczott. Córka pisarza przyznała, że ma już plan wydawniczy, zaznaczając równocześnie, że nie będzie podawać szczegółów aż do momentu uprawomocnienia się wyroku, co ma nastąpić w ciągu najbliższych dwóch tygodni.
Nie jest jednak już tajemnicą, że po tym czasie - jeśli np. do decyzji sądu nie będzie się odwoływał Marek O'Bretenny - do wydania dzieł Pawła Jasienicy przymierza się warszawskie wydawnictwo Prószyński i S-ka. - Owydaniu tych książek rozmawialiśmy już oddawna -przyznaje Dorota Malinowska-Grupińska, wiceprezes oficyny. Malinowska-Grupińska, podobnie jak Ewa Beynar-Czeczott, nie chce jednak zdradzać szczegółów. - Napewno planujemy wydać sukcesywnie całą spuściznę, ale konkretny terminarz będziemy mogli przedstawić po_uprawomocnieniu wyroku -mówi Malinowska-Grupińska.
Na ponowne wydanie czekają najsławniejsze książki Jasienicy - z _Polską Jagiellonów, Polską Piastów, Rzeczpospolitą Obojga Narodów _i _Słowiańskim rodowodem _na czele. Przez lata tytuły te osiągały wielotysięczne nakłady, z czego część dostępna była jedynie w drugim obiegu.
Prószyński i S-ka w listopadzie wydał biograficzną książkę Ewy Beynar-Czeczott _Mój ociec Paweł Jasienica. _Córka pisarza zanotowała w niej zapamiętane wydarzenia, w których portretuje go nie tylko jako pisarza, "_ale także jako człowieka i____ojca
". Wydanie książki, poprzedzonej wstępem prof. Władysława Bartoszewskiego, sprawiło, że sprawą spuścizny Jasienicy znów się zainteresowano.
- Opublikowanie tej książki to jeden zpunktów, które przyczyniły się dorozwiązania kwestii praw autorskich. Najwięcej zawdzięczam jednak panu mecenasowi Maciejowi Bednarkiewiczowi, który był podczas rozprawy kluczową osobą -mówi Ewa Beynar-Czeczott, dodając: - Cieszę się, że książki taty będą znowu mogły się pojawić wksięgarniach. Nigdy nie miałam wątpliwości, że powinno się je publikować. Wiele osób natym skorzysta. Szkolne wykłady bywają nudne, alekcje historii dawane wksiążkach Pawła Jasienicy pozostają wgłowach na____bardzo długo.
(MW)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski