Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Powstaje szkoła i przedszkole w Niedźwiedziu. Gmina pożyczyła od Unii pieniądze na budowę

Barbara Ciryt
Barbara Ciryt
Przekazanie czeku pożyczki na budowę szkoły z przedszkolem i salą gimnastyczną w Niedźwiedziu
Przekazanie czeku pożyczki na budowę szkoły z przedszkolem i salą gimnastyczną w Niedźwiedziu Fot. Biuro Prasowe UMWM
Placówka dla 450 dzieci powstaje w Niedźwiedziu. Władze gminy Słomniki zaplanowały tu budowę szkoły z przedszkolem i sala gimnastyczną. Nowy budynek ma zastąpić obecną szkołę, która mieści się w pałacu Wodzickich. Burmistrz Słomnik Paweł Knafel podpisał w Małopolskiej Agencji Rozwoju Regionalnego umową na zaciągnięcie pożyczki na ten obiekt.

FLESZ - Żłobki tylko dla dzieci zaszczepionych. Od stycznia nowe regulacje

Pożyczka z pieniędzy Unii Europejskiej w ramach programu Małopolska Pożyczka jest przeznaczona na rewitalizację w gminie Słomniki. Szkoła w Niedźwiedziu jest budowana w ramach tej rewitalizacji.

- Pożyczkę zaciągnęliśmy w wysokości 15 mln zł na 15 lat. Oczywiście to pieniądze do oddania, ale pożyczka jest o tyle korzystna, że ma stałe oprocentowanie 0,75, czyli znacznie niższe niż każda inna, bo przecież normalnie zaciąganie zobowiązań jest na około 3 procent. Oprocentowanie jest niezmienne, nie ma zagrożenia, że pójdzie w górę przy zianie inflacji - zaznacza burmistrz Knafel.

Jak zaznacza Łukasz Smółka, wicemarszałek województwa małopolskiego pożyczka ułatwia rewitalizację miast i odnowę obszarów wiejskich. - Dzięki niej już wkrótce dzieci i młodzież z gminy Słomniki będą mogły uczyć się, rozwijać swoje pasje i zainteresowania w komfortowych warunkach - mówił wicemarszałek Smółka.

Cała inwestycja w Niedźwiedziu jest warta 20 mln zł, z tego 15 mln pochodzi z pożyczki, resztę gmina wygospodaruje we własnym budżecie. To będzie duży obiekt o powierzchni około 4 tys. metrów kwadratowych. - Wyłoniliśmy już wykonawcę zadania. Prace przy budowie ruszyły, forma właśnie wykonuje fundamenty - mówi burmistrz.

Obecnie w szkole w Niedźwiedziu uczy się 350 uczniów. Nowy obiekt będzie na 450 dzieci. Jak mówi szef gminy trochę z zapasem, ale nowe szkoły dobrze wyposażone zapełniają się bardzo szybko.

O konieczności budowy szkoły w Niedźwiedziu mówiło się od wielu lat. Stary zabytkowy obiekt, nie jest dostosowany do obecnych wymogów edukacyjnych, nie ma sali gimnastycznej, a jego utrzymanie jest drogie.

W ramach inwestycji powstanie nie tylko budynek szkolno-przedszkolny z salą gimnastyczną i stołówką, ale zagospodarowany będzie też teren dookoła niego. Zaplanowano dojścia, dojazdy, schody, pochylnie oraz kompleksowo wyposażone boisko sportowe i ogrodzenie zewnętrzne.

- Budynek powstaje między stadionem i zabytkowym kościołem, dlatego teren jest objęty nadzorem konserwatorskim. Wygląd budynku musieliśmy dostosować do wymogów konserwatora. Pierwsze rachunki za prace przy budynku zapłacimy jeszcze w tym roku - zaznacza burmistrz Słomnik. Obiekt ma być gotowy w 2022 roku.

Rewitalizacja w gminie Słomniki objęła wiele terenów i obiektów publicznych. Na niektóre z nich gmina pozyskała dotacje, do innych dopłaca z własnego budżetu. W ramach rewitalizacji jest m.in. zmodernizowany budynek Zakładu Gospodarki Komunalnej i zagospodarowany teren wokół niego, wybudowany Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów, modernizacja oczyszczalni ścieków.

Z Małopolskiej Pożyczki mogą korzystać jednostki samorządu terytorialnego, ich związki i stowarzyszenia, jednostki organizacyjne miast, gmin i powiatów, instytucje kultury, organy prowadzące szkoły i placówki, organizacje pozarządowe, kościoły i związki wyznaniowe, spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe, Towarzystwa Budownictwa Społecznego, parki narodowe i krajobrazowe, Lasy Państwowe, szkoły wyższe, przedsiębiorcy, administracja rządowa.

Dzięki Małopolskiej Pożyczce można sfinansować przebudowę, rozbudowę, modernizację i adaptację obiektów przeznaczonych na cele społeczne, np. żłobki, szkoły, świetlice, obiekty rekreacyjne, ośrodki kultury, obiekty przeznaczone na ożywianie gospodarki. Dzięki tym pieniądzom można inwestować w zagospodarowanie przestrzeni publicznej np. place, skwery, parki, drogi rowerowe; modernizacje, renowację części wspólnych wielorodzinnych budynków mieszkalnych.

Świętowanie z kolędnikami. Kiermasz bożonarodzeniowy i licyt...

Pierwsza Dama odwiedziła Masłomiącą. Spotkała się z senioram...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski