Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Powstało centrum fotografii otwarte dla publiczności. MuFo wróci do odnowionej zabytkowej willi przy ul. Józefitów

Julia Kalęba
Julia Kalęba
Budynek Muzeum Fotografii w Krakowie przy ul. Józefitów 16 po przeprowadzonej inwestycji.
Budynek Muzeum Fotografii w Krakowie przy ul. Józefitów 16 po przeprowadzonej inwestycji.
Ukazanie muzealnego życia fotografii od kulis i odkrycie przed zwiedzającymi tego, co zwykle pozostaje w cieniu magazynów i specjalistycznych pracowni - to pomysł Muzeum Fotografii w Krakowie na otwarte dla publiczności centrum w willi przy ul. Józefitów. Właśnie zakończyła się trwająca tam niemal 3 lata inwestycja.

FLESZ - Czym jest długi COVID-19?

To pierwszy w Polsce modelowy budynek muzealny zaprojektowany jako otwarte dla publiczności centrum. MuFo Józefitów ma być nowoczesnym, profesjonalnie wyposażonym miejscem ochrony zbiorów oraz ich odpowiedniego przechowywania, konserwacji i digitalizacji. Będzie służyć pracy naukowej oraz badawczej, a publiczności udostępniona zostanie bogata oferta edukacyjna. W odnowionym oddziale przygotowano także specjalne otwarte dla zwiedzających magazyny studyjne.

- Głównym celem modernizacji obiektu było znaczące powiększenie powierzchni magazynowej Muzeum, zarówno o tzw. magazyny chłodne, w których przechowywana jest większość zbiorów, jak również o magazyn zimny przeznaczony dla obiektów szczególnie niestabilnych chemicznie. Uzyskanie takich warunków pozwala na przedłużenie „życia” zbiorów kilku-, a nawet kilkunastokrotnie - podkreśla Eliza Kubiak, specjalista ds. komunikacji i PR Muzeum Fotografii w Krakowie.

Teraz we wnętrzach willi będzie można także poznać różnorodność zbiorów w ich codziennym, naturalnym środowisku, którym nie są wystawiennicze sale, ale muzealne magazyny i pracownie. Powstało więc miejsce pokazujące to, co zwykle pozostaje zakryte przed oczami zwiedzających.

Ulubiony krakowski park instagramerów w jesiennej szacie. Pa...

- Publiczność podczas wizyt w Muzeum ma niecodzienną okazję poznania zbiorów MuFo oraz zdobycia wiedzy dotyczącej warunków ich przechowywania - mówi Eliza Kubiak. - Ścieżka zwiedzania MuFo Józefitów oparta jest na unikatowej formule, podczas której zwiedzający poznają „muzealne życie” obiektu oraz maja okazję porozmawiać z muzealnikami i muzealnikami o ich pracy. Dodatkowo w magazynach studyjnych MuFo można obejrzeć wybrane obiekty z kolekcji polskich aparatów fotograficznych, powiększalniki i rzutniki oraz polskie i zagraniczne projektory filmowe produkowane od początku XX w. W programie uwzględniono też spotkania z fotografami, artystami wizualnymi, teoretykami i naukowcami oraz cykl filmowy o związkach fotografii z obrazem ruchomym - wymienia.

Inwestycja pod nazwą „Modernizacja i adaptacja zabytkowej siedziby Muzeum Historii Fotografii im. Walerego Rzewuskiego w Krakowie na potrzeby utworzenia centrum magazynowo-konserwatorskiego, digitalizacyjnego oraz badawczego” została zrealizowana dzięki pozyskanym funduszom w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko oraz ze środków Gminy Miejskiej Kraków.

Przypomnijmy, że w zabytkowej willi przy ul. Józefitów 16 muzeum mieści się od 1992 roku. Kamienica pochodzi z lat 1923-1925. Podczas II wojny światowej została ona zaadaptowana oraz częściowo przebudowana przez hitlerowskich okupantów na budynek administracyjny, natomiast po zakończeniu okupacji niemieckiej w budynku działała tzw. Prafilmówka Krakowska, uznawana za początek państwowego szkolnictwa filmowego w powojennej Polsce. W 1950 obiekt przejęło Ministerstwo Bezpieczeństwa Publicznego i do końca lat 80. XX wieku działało tu biuro paszportowe.

Kiedy w 2018 roku rozpoczynał się remont budynku, siedzibą muzeum stała się zabytkowa strzelnica przy ul. Królowej Jadwigi 220 na Woli Justowskiej. Prezentowane są tam obecnie dwie wystawy: stała, poświęcona portretowi fotograficznemu, oraz pokaz nowych nabytków z kolekcji sztuki MuFo, na którym znalazły się prace Anety Grzeszykowskiej, Bogusława Bachorczyka, Anny Orłowskiej i Bownika.

Chociaż Strzelnica miała być pierwotnie tylko tymczasową siedzibą muzeum, w jej wnętrzach ekspozycje MuFo pozostaną na dłużej. - Jest to miejsce, w którym nadal będziemy prowadzić działalność wystawienniczą oraz edukacyjną. Mamy również w planach zagospodarowanie ogrodu wokół budynku Strzelnicy - zapewnia Eliza Kubiak.

Natomiast siedzibą główną MuFo już za rok stanie się budynek przy ulicy Rakowickiej 22. Zorganizowana w jego wnętrzach ekspozycja zostanie otwarta na współdziałanie widza i będzie przełamać stereotypowe wyobrażenia o muzeach fotografi. Stworzy również warunki do krytycznej refleksji na temat fotografii rozumianej jako szeroko pojęty obraz. Wystawa będzie wzbogacona o elementy interaktywne, również te na granicy ekspozycji i instalacji.

W wyniku adaptacji wnętrz dawnej Zbrojowni poza nowoczesną przestrzenią wystawienniczą powstanie także strefa edukacyjna, biblioteka z czytelnią, znajdzie się również miejsce dla księgarni oraz kawiarni. Otwarcie obiektu dla publiczności nastąpi w drugiej połowie 2021 roku, wtedy też w odnowionych przestrzeniach udostępniona zostanie nowa wystawa główna.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Powstało centrum fotografii otwarte dla publiczności. MuFo wróci do odnowionej zabytkowej willi przy ul. Józefitów - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski