Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Powstańcy znów muszą walczyć. Teraz o dobre imię generała [WIDEO]

Piotr Subik
Piotr Subik
Generał Zbigniew Ścibor-Rylski jest oskarżany o współpracę z UB
Generał Zbigniew Ścibor-Rylski jest oskarżany o współpracę z UB fot. Dawid Parus
Kontrowersje. IPN nie chce odpuścić lustracji 99-letniego gen. Zbigniewa Ścibora-Rylskiego.

- Podtrzymywanie kontaktów, jako oficera AK, z UB, odbywało się na rozkaz przełożonych. Celem było pozyskanie informacji dla AK. Niestety, nie żyje już nikt, kto by poświadczył, że generał otrzymał takie polecenie. Wielu kolegów dzięki niemu uniknęło aresztowania - tymi słowami gen. Zbigniewa Ścibora-Rylskiego bronił wiceprezes Związku Powstańców Warszawskich Zbigniew Galperyn. Padły one podczas spotkania powstańców z prezydentem RP Andrzejem Dudą i prezydent Warszawy Hanną Gronkiewicz-Waltz, które w sobotę odbyło się w Muzeum Powstania Warszawskiego.

WIDEO: Proces lustracyjny gen. Ścibor-Rylskiego bulwersuje powstańców. Gorzkie słowa na spotkaniu z prezydentem

Źródło: TVN24/x-news

Gen. Ścibor-Rylski obecnie jest prezesem Związku Powstańców Warszawskich. Wcześniej jednak był wojskowym lotnikiem, m.in. podczas kampanii wrześniowej, a później walczył w szeregach 27. Wołyńskiej Dywizji Armii Krajowej. Podczas powstania był żołnierzem batalionu „Czata 49”, wchodzącego w skład Zgrupowania „Radosław”.

Instytut Pamięci Narodowej doszukał się „skazy” na powojennym życiorysie gen. Ścibora-Rylskiego. Z dokumentów zgromadzonych w IPN wynika, że w 1947 r. został on zarejestrowany przez Wydział I Wojewódzkiego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego w Poznaniu jako TW „Zdzisławski” i współpracował z bezpieką do 1964 r. Wszystko wskazuje na to, że od 1956 r. był też współpracownikiem I (wywiad) i II (kontrwywiad) departamentu MSW, rozpracowując m.in. członków swojej rodziny, środowiska polonijne w USA i Międzynarodowe Targi Poznańskie. Ta współpraca miała trwać do 1981 r.

Dlaczego IPN postanowił lustrować generała? Bowiem w latach 2004-2014 był członkiem kapituły Orderu Virtuti Militari. I składając obowiązkowe oświadczenie lustracyjne nie wspomniał w nim ani słowa o swoich kontaktach z Urzędem i Służbą Bezpieczeństwa. Instytut uznał to za kłamstwo lustracyjne i sprawa trafiła do sądu.

Proces w Sądzie Okręgowym Warszawa-Praga miał się rozpocząć w miniony piątek. Ale generał nie stawił się na rozprawie, jego pełnomocnik Przemysław Rosati wystąpił zaś o zawieszenie sprawy ze względu na zły stan zdrowia gen. Ścibora-Rylskiego. Generał ma bardzo słaby słuch i problemy neurologiczne. Teraz sędziowie czekają na opinię biegłych lekarzy, którzy ocenią, czy rzeczywiście nie może brać udziału w rozprawach.

Przyjaciele gen. Ścibora-Rylskiego podkreślają, że sprawa może mieć charakter polityczny. Generał był bowiem blisko związany z byłym prezydentem Bronisławem Komorowskim, był m.in. członkiem jego honorowego komitetu wyborczego i opowiadał się za Platformą Obywatelską. Sprzeciwiał się też buczeniu i gwizdom, jakie część uczestników poprzednich rocznic wybuchu Powstania Warszawskiego kierowała wobec prezydenta Komorowskiego i śp. Władysława Bartoszewskiego. Przeprosił też cywilnych mieszkańców Warszawy za to, że byli ofiarami walk.

rocznicowe obchody

W Krakowie dzisiaj o godz. 17.05 w Bazylice Mariackiej odprawiona zostanie msza św. Po niej, o godz. 18.30, rozpoczną się uroczystości przy Grobie Nieznanego Żołnierza na pl. Matejki. Później obchody przeniosą się do Muzeum AK. Wcześniej (godz. 17) w całym kraju zawyją syreny.

Z kolei w Warszawie przewidziano na dziś m.in. uroczystości pod pomnikiem Polskiego Państwa Podziemnego (godz. 14) oraz oddanie hołdu powstańcom przy pomniku Gloria Victis na Powązkach (godz. 17).

[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski