Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Powstanie aleja zasłużonych

Redakcja
Aleja zasłużonych, pierwsza ściana urnowa i obelisk powstaną jeszcze w tym roku w kwaterze przy wejściu głównym na cmentarz FOT. EWA TYRPA
Aleja zasłużonych, pierwsza ściana urnowa i obelisk powstaną jeszcze w tym roku w kwaterze przy wejściu głównym na cmentarz FOT. EWA TYRPA
Cmentarz na skawińskim osiedlu Korabniki przy ul. Wyspiańskiego powstał 22 lata temu i jest największym miejscem pochówków w gminie. Nekropolia urządzana jest etapami. Sześć lat temu powstał dom przedpogrzebowy, potem m.in. oświetlony parking z przystankiem autobusowym, zbudowano ogrodzenie.

Aleja zasłużonych, pierwsza ściana urnowa i obelisk powstaną jeszcze w tym roku w kwaterze przy wejściu głównym na cmentarz FOT. EWA TYRPA

INWESTYCJE. Na cmentarzu w Skawinie będą pierwsze w powiecie krakowskim ściany na urny

W planie jest budowa alei zasłużonych, która wyznaczona została w pierwszej kwaterze po prawej stronie, tuż przy bramie głównej cmentarza. Jest już gotowy projekt, a niebawem ustanowiony zostanie regulamin z zasadami, na jakich będą w niej chowani zasłużeni dla gminy obywatele. W sąsiedztwie alei zasłużonych powstanie kolumbarium ze ścianami urnowymi do chowania urn z prochami zmarłych. Gmina przygotowuje przetarg na wykonanie tej inwestycji. - Zapotrzebowanie na taką formę pochówku jest coraz większe. Chroni grunty, oszczędza miejsce na tradycyjnych cmentarzach, chociaż akurat na naszym cmentarzu miejsc wystarczy na wiele lat. Jednak ludzie będą mieć prawo wyboru, w jaki sposób będą chcieli pochować swoich bliskich - mówi Adam Najder, burmistrz Skawiny.

- Na razie stanie jedna, trzypoziomowa ściana urnowa z 30 niszami, każda o wymiarach 50 x 60 cm z półką na znicze i flakon. Będzie ona stanowiła segment, który będzie można rozbudowywać o kolejne - mówi Dorota Książek, kierowniczka Wydziału Inwestycji i Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta i Gminy.

Projekt przewiduje też budowę drugiej ściany na urny. Będzie usytuowana w kwaterze w lewej części cmentarza w pobliżu Domu Pogrzebowego, niedaleko drugiej bramy wjazdowej. Tam ściana budowana będzie wtedy, gdy wyczerpywać się będą miejsca w pierwszym kolumbarium. Również powstanie w segmentowej formie z możliwością rozbudowywania. Docelowo przewiduje się budowę około dwustu miejsc na urny.

Aleja zasłużonych i pierwsza ściana powstaną jeszcze w tym roku. Gmina ma to około 200 tysięcy złotych.

Równocześnie, w rejonie alei zasłużonych stanie obelisk poświęcony Polakom poległym w czasie II wojny światowej na terenie dawnego Związku Radzieckiego, m.in. zamordowanych w Katyniu, Miednoje, Kozielsku, a także zesłanych na Syberię, zmarłych tam z wycieńczenia podczas katorżniczej pracy. Pisaliśmy o tym w ubiegłym tygodniu. Inicjatorem tego przedsięwzięcia są proboszczowie skawińskich parafii: ks. Edward Ćmiel z parafii pw. Apostołów Szymona i Judy Tadeusza oraz Włodzimierz Łukowicz z parafii Miłosierdzia Bożego.

Propozycja z budową obelisku pojawiła się niedawno, dlatego władze jeszcze nie zdążyły rozeznać się w kosztach jego postawienia. - Nie musi to być wcale monumentalna budowla, ale pomnik czy obelisk, upamiętniający naszych rodaków, których zabił okrutny system. Teraz ich rodziny repatriowane ze Wschodu będą miały gdzie zapalić świeczkę - podkreśla ks. Łukowicz. Radni Rady Miejskiej na ostatniej sesji jednogłośnie uchwalili budowę takiego miejsca pamięci.

Burmistrz Adam Najder o propozycjach formy obelisku i kosztach, w najbliższym czasie będzie rozmawiał z rzeźbiarzami, m.in. z prof. Czesławem Dźwigajem, twórcą pomnika Kazimierza Wielkiego, znajdującego się w Parku Miejskim przy Pałacyku "Sokół".

EWA TYRPA

[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski