Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Powstanie ośrodek patriotyzmu dla uczniów krakowskich szkół

Agnieszka Maj
Agnieszka Maj
Jedna z akcji ośrodka „Młodzież pamięta” organizowana jest w tramwaju
Jedna z akcji ośrodka „Młodzież pamięta” organizowana jest w tramwaju fot. Adam Wojnar
Inicjatywy. To nie będzie typowy dom kultury: nauczyciele będą wychodzić na lekcje do szkół i organizować akcje w terenie.

- Od 15 lat prowadzimy działania związane z edukacją patriotyczną, ale do tej pory mieliśmy czasem wrażenie, że większy nacisk jest położony na promowanie Unii Europejskiej.

Teraz klimat jest sprzyjający i zamierzamy rozwinąć działalność - mówi Mariusz Cupiał, kierownik Młodzieżowego Ośrodka Edukacji Obywatelskiej. Obecnie ośrodek działa w Centrum Młodzieży im. dr. H. Jordana, a od nowego roku szkolnego ma zostać przekształcony w jego filię. Ośrodek przeniesie się do budynku Szkoły Podstawowej nr 3 przy ul. Topolowej.

Prezydent Jacek Majchrowski przygotował projekt uchwały w sprawie utworzenia Ośrodka Edukacji Obywatelskiej, który będzie głosowany na jednej z najbliższych sesji. Jeśli radni się na to zgodzą, placówka zacznie działać od 1 września tego roku.

To nie będzie typowy dom kultury z zajęciami w swoim budynku: nauczyciele będą wychodzić na lekcje do szkół i organizować akcje w terenie. Ośrodek Edukacji Obywatelskiej w nowej formie ma stać się placówką, która zajmie się edukacją patriotyczną dzieci i młodzieży z całego Krakowa.

Do tej pory jego aktywność koncentrowała się na prowadzeniu zajęć w szkołach na terenie Dzielnicy I Stare Miasto, bo taki jest zasięg działania Centrum Młodzieży.

W szkołach podstawowych, gimnazjach i ponadgimnazjalnych prowadzone były lekcje, które w nieco inny sposób miały przedstawić historię Polski. - Koncentrowaliśmy się na opowiadaniu o konkretnych ciekawych ludziach albo o historycznych epizodach - mówi Mariusz Cupiał. Zwykle te zajęcia odbywały się na lekcjach wychowawczych, nauczyciele z Młodzieżowego Ośrodka Edukacji Obywatelskiej opowiadali na nich m.in. o Tadeuszu Kościuszce, Janie Długoszu albo Romualdzie Traugucie.

Ośrodek organizuje także w kolejne rocznice uchwalenia Konstytucji 3 maja i odzyskania niepodległości przez Polskę akcje „Młodzież pamięta” polegające m.in. na czytaniu w tramwaju utworów patriotycznych i rozpowszechnianiu informacji związanych z historią Polski.

Do stałego repertuaru krakowskich wydarzeń weszła „Parada Szkolnych Patronów”. Podczas niej dzieci przebierają się za historyczne postaci, których imiona noszą ich placówki. Ośrodek organizuje także cykl spotkań z filmem historycznym „Bohaterowie naszej przeszłości” i Przegląd Twórczości Patriotycznej Młodzieży Województwa Małopolskiego.

Z inicjatywy ośrodka powstaje również sieć szlaków historyczno-turystycznych, np. Małopolski Szlak Powstania Styczniowego, który ma upamiętniać miejsca związane z tym wydarzeniem na terenie województwa. Powstał już Małopolski Szlak I Kompanii Kadrowej, w ramach którego tablice informacyjne zostały postawione w 6 małopolskich gminach.

Zdaniem Łukasza Słoniowskiego, przewodniczącego Komisji Edukacji Rady Miasta, takie akcje wpisują się w coraz bardziej popularną metodę promowania patriotyzmu wśród młodzieży, polegającą na zachęcaniu do aktywnego uczestniczenia, a nie tylko biernego słuchania. - Coraz popularniejsze stają się gry terenowe, debaty i wszelkiego rodzaju zajęcia, w których uczniowie muszą coś z siebie dać - mówi Łukasz Słoniowski.

[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski