Powstanie Warszawskie: Historyczne zdjęcia wkomponowane w...

Powstanie Warszawskie: Historyczne zdjęcia wkomponowane w obraz współczesnej Warszawy. Niezwykły projekt Marcina Dziedzica i Michała Wójcika

Karolina Sarniewicz

Polska

Aktualizacja:

Polska

Nasze zdjęcia za trzy lata będą banałem, za dziesięć  będą śmieszne, a za pięćdziesiąt kultowe, kiedy wróci oldskulowa moda na Photoshop - mówią autorzy
1/16
przejdź do galerii

Nasze zdjęcia za trzy lata będą banałem, za dziesięć będą śmieszne, a za pięćdziesiąt kultowe, kiedy wróci oldskulowa moda na Photoshop - mówią autorzy książki "Teraz '44 historie" ©Materiały prasowe

- Nasza książka nie bez przyczyny kojarzy się z "Tangiem" Rybczyńskiego. Gdyby istniała możliwość przesunięcia panoramicznego, zobaczenia wszystkich powstańców i umieszczenia ich w teraźniejszości, mielibyśmy dokładnie to samo - mówią Marcin Dziedzic i Michał Wójcik, autorzy książki "Teraz '44 historie". Zobaczcie niezwykłe zdjęcia.
Z podekscytowaniem wspominam czasy, kiedy - jeszcze jednoosobowy - projekt zdjęć Marcina Dziedzica pojawił się w internecie. Skąd pomysł na to, żeby połączyć w Photoshopie dwie fotografie z jednego miejsca: pierwsza współczesna, druga z powstania warszawskiego?

Marcin Dziedzic: No właśnie nie wiem. Nie wiem, skąd był, i nie wiem, jak się objawił skończony. Najpierw była myśl, że fajnie byłoby coś takiego zrobić, a później sprawdzanie, czy przypadkiem ktoś mnie nie uprzedził.

I co?

M. D.: Holenderka Jo Hedwig Teeuwisse zrobiła coś takiego pierwsza. Wzięła nazistów z Holandii, wymazała, co niepotrzebne, i zostawiła ich półprzezroczystych. Efekt był taki, że duchy chodziły po ulicach. Zaraz po niej był Rosjanin Sergiej Larenkow, ale zarówno on jak, i Teeuwisse słabo znali się na Photoshopie, ich prace były dość słabe technicznie. Był jeszcze projekt w Muzeum Powstania Warszawskiego, nazywał się "Miasto Feniksa". Tylko tam wszystko było czarno-białe, czyli ta nasza rzeczywistość nie wiadomo dlaczego straciła kolory. Obok kupy gruzów jechał współczesny, ale czarno-biały autobus.

Więc to absolutnie nie było to samo.

M.D.: Nie. Mnie chodziło o to, żeby te dwie rzeczywistości jak najbardziej spasować. Żeby robiły wrażenie jednej przestrzeni, ale żeby elementy z powstania zostały czarno-białe, a te z naszych czasów kolorowe. I właściwie pomysł nadal istniałby tylko w mojej głowie, gdyby nie Szymon Majewski.

63 DNI WALCZĄCEJ STOLICY. POWSTANIE DZIEŃ PO DNIU
ZDJĘCIA ARCHIWALNE | KALENDARIUMTen sam Szymon, którego znamy z telewizji?

M.D.: Tak. On miał dziadka powstańca, którego mundur jest w Muzeum Powstania Warszawskiego.
Michał Wójcik: We trzech znaliśmy się z Radia Zet, a Marcin robił z Szymonem "Szymon Majewski show".
M.D.: Szymon wybierał się do Muzeum Powstania, więc zaproponował, żebym z nim poszedł i pokazał, co mam.

Co Pan miał?

M.D.: Nic. (śmiech) Więc musiałem w trzy dni coś zrobić. Spodobało się i dostałem dostęp do fototeki muzeum - tak to się rozwinęło. Stworzyłem w internecie stronę, na którą wrzucałem zdjęcia. Rozprzestrzeniały się błyskawicznie, bo od momentu, kiedy wrzuciłem pierwsze, za cztery godziny na Natemat.pl był już o nich pierwszy tekst.

Pamiętam. Wszyscy o Panu pisali, ale nikt nie wiedział, kim Pan jest.

M.D.: Dziennikarze zaczęli pisać o jakiejś zakonspirowanej grupie artystycznej, pojawiły się spekulacje. Stwierdziłem, że atmosfera tajemniczości tylko sprzyjała temu projektowi. Na mejle odpowiadałem jedynie, że więcej zdradzę 1 sierpnia po 17. Komentarze do zdjęć były tak budujące, że natychmiast chciało mi się robić następne. Zrobiłem ich 44, żeby ładnie się kojarzyło, a na początku lutego br. odezwałem się do mojego kolegi Pawła Szweda, właściciela Wielkiej Litery i zaproponowałem mu wydanie albumu.

I co?

M.D.: Znał te kolaże, ale zdziwił się, że to ja jestem ich autorem. Potem uznał, że zrobimy książkę. Wydać album każdy przecież potrafi, a gdyby zdjęciom towarzyszyły jeszcze dobre teksty? Wtedy jednogłośnie zawołaliśmy, że napisze je Michał Wójcik.

Zobacz galerię

No ale nie lepiej było zamiast małej książki, zrobić dużą wystawę? Albo powiesić zdjęcia w miejscach, gdzie były robione?

M.D.: Myślałem o tym, chciałbym zrobić wystawę na ulicy, dla każdego, a już szczególnie dla kogoś, kto wysiada zamyślony z metra i trafia nagle na te zdjęcia. Niestety na jej wydrukowanie i ustawienie trzeba mieć pieniądze, a wszystkie rozmowy z potencjalnymi dużymi sponsorami kończyły się na uśmiechach, poklepywaniu po plecach oraz na niczym. Jeśli więc kiedyś zrobimy wystawę, uzbieramy na nią pieniądze przez crowdfunding. Poprosimy o nie ludzi, którym po prostu podoba się projekt, i którzy tak jak my będą chcieli, żeby wystawa powstała.

1 3 4 »

Komentarze (3)

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
no i co teraz mamy

jasio (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 2

Powstancy poniesli kleske ludnosc cywilna zaplacila najwyzsza cene ale jedno jest pewne walczyli o wolna Polske a teraz mamy zlodziei w rzadzie pedalow wszedzie pelno i pedofili w kosciele niech...rozwiń całość

Powstancy poniesli kleske ludnosc cywilna zaplacila najwyzsza cene ale jedno jest pewne walczyli o wolna Polske a teraz mamy zlodziei w rzadzie pedalow wszedzie pelno i pedofili w kosciele niech zyje polska!zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Ci co wydali rozkaz do powstania powinni byc po smierci osądzeni !!!!!

jakim prawem wydali wyrok na warszawę (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 1 / 3

Ponad 200 000 tys warszawiakow zamordowanych i warszawa zrównana z ziemią to bilans glupoty i zaślepienia dowódzcy AK pomimo że meldunki z Anglii mówily że nie nalezy zaczynać powstania....rozwiń całość

Ponad 200 000 tys warszawiakow zamordowanych i warszawa zrównana z ziemią to bilans glupoty i zaślepienia dowódzcy AK pomimo że meldunki z Anglii mówily że nie nalezy zaczynać powstania.
Oczywiście jestem z powstancami młodymi ludżmi patriotami gdzie zostali wyslani na śmierć nie z ich winy a z głupoty dowództwa.
Cześć ich pamięci spoczywajcie w spokoju !!!!!zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
dobra robota

cześć i chwała bohaterom (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 2

ale fajnie to wyszło, gratuluję pomysłu

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Polecamy

Wideo