Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pozbądź się używanej odzieży i pomóż potrzebującym [WIDEO]

Paulina Szymczewska
Worki z tekstyliami będą odbierać od krakowian dwa specjalnie oznakowane samochody
Worki z tekstyliami będą odbierać od krakowian dwa specjalnie oznakowane samochody fot. Paulina Szymczewska
Akcja. Krakowskie MPO i PCK rozpoczynają nowy program bezpłatnej zbiórki tekstyliów. Już nie będzie pojemników.

Od dziś krakowianie mogą bezpłatnie i praktycznie bez wychodzenia z domu pozbywać się używanych ubrań, pościeli, ręczników, koców itp., a w dodatku przy okazji pomóc osobom potrzebującym. Krakowskie Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania wraz z małopolskim oddziałem Polskiego Czerwonego Krzyża właśnie rozpoczęło pilotażową akcję zbiórki tekstyliów. Program nosi tytuł „100 procent korzyści” - To jest nowość, nikt tego nie robi w podobny sposób w Polsce - podkreśla rzecznik MPO Piotr Odorczuk.

Autor: Paulina Szymczewska

Wcześniej mieszkańcy Krakowa swą używaną odzież mogli zanosić do specjalnych pojemników rozstawionych w całym mieście. Ten system nie bardzo jednak zdał egzamin.

- Niestety, miejsca, w których stały pojemniki, często zamieniały się w dzikie wysypiska - przyznaje prezes MPO Henryk Kultys. Jak mówi, problemem było nie tylko to, że ludzie podrzucali tam różne śmieci. W okolicy pojawiali się też zbieracze, którzy grzebali w pojemnikach, wybierając co lepsze ubrania, a resztę niszcząc i śmiecąc wokół. - Z tego powodu dużo tej odzieży się marnowało, a w dodatku służby miejskie miały bardzo dużo pracy, bo wciąż musiały sprzątać okolice tych pojemników - zwraca uwagę prezes MPO.

- Po wielu nieciekawych doświadczeniach z firmami, które zajmowały się zbiórką używanej odzieży w tych pojemnikach, zdecydowaliśmy się na bardzo radykalny krok, czyli zerwanie z nimi umów. Chcemy to wreszcie ucywilizować, stąd współpraca z MPO - wyjaśnia Paweł Ciećko, prezes małopolskiego okręgowego oddziału PCK.

Już od kwietnia MPO usuwa pojemniki na odzież z terenów gminnych. Większość z nich już została zabrana, postało jeszcze tylko kilkadziesiąt, które powinny zniknąć do marca przyszłego roku.

Teraz stary system zastąpi nowy: mieszkańcy Krakowa, chcący pozbyć się zbędnych tekstyliów, nie będą już musieli szukać pojemników. Wystarczy zadzwonić pod numer infolinii 801-084-084 i umówić się na dogodny termin odbioru, a następnie wybrać niepotrzebne tekstylia i spakować je do worka. W uzgodnionym terminie pod wskazany adres przyjedzie odpowiednio oznakowane auto i ekipa programu „100 procent korzyści” bezpłatnie odbierze wypełnione worki.

- Ten system jest bardzo prosty i sprawdzony. Działa podobnie jak „Elektrobrygada”, która odbiera od mieszkańców zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny. To się sprawdziło i jestem przekonany, że program odbioru tekstyliów też się sprawdzi - mówi Henryk Kultys.

Oto rzeczy, które można oddawać w ramach nowego programu: ubrania, buty, pościel, kołdry, ręczniki, koce, firany i inne tekstylia (z wyjątkiem odzieży roboczej itp.). Oczywiście powinny one być czyste.

- Ta odzież ma się jeszcze komuś przydać, więc przede wszystkim chodzi o to, by była w dobrym stanie - niezabrudzona i niezniszczona. Poprzedni system zbiórki w pojemnikach tego nie gwarantował, a nasz nowy program - już tak - podkreśla Henryk Kultys.

Następnie rzeczy przekazane przez mieszkańców MPO przewiezie do PCK, gdzie zostaną one wyselekcjonowane i przekazane potrzebującym (z Krakowa i Małopolski). Tekstylia, które PCK odrzuci, też się nie zmarnują. Zostaną wykorzystane np. jako czyściwo dla zakładów produkcyjnych. Zaś reszta - jako odpady - trafi do utylizacji.

- Mam nadzieję, że ten system się sprawdzi i będziemy mogli go wprowadzić także w innych dużych miastach Małopolski, np. w Nowym Sączu czy Tarnowie - mówi Małgorzata Pyka, dyrektorka małopolskiego oddziału PCK.

Więcej informacji o nowym programie odbioru tekstyliów można znaleźć na stronie www.100procentkorzysci.pl.

[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski