Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pozbawienie małżonka prawa samodzielnego zarządzania majątkiem wspólnym jest możliwe

Mateusz Kierok, aplikant radcowski
Twój prawnik radzi. Każdy z małżonków pozostających w ustawowej wspólności majątkowej powinien prowadzić zarząd składnikami majątku wspólnego we współdziałaniu z drugim małżonkiem.

W szczególności poprzez przekazywanie mu informacji o stanie majątku, wszelakich długach go obciążających, a także czynnościach prawnych, które zamierza przedsięwziąć.

Jeśli współmałżonek nie zgadza się z dokonywaną czynnością prawną (np. zaciąganą umową pożyczki), może zgłosić sprzeciw wobec potencjalnego kontrahenta małżonka. Pojawia się jednak wątpliwość, czy małżonek, który nie zgadza się na czynności dokonywane przez współmałżonka, a zagrażające dobru rodziny, musi każdorazowo zgłaszać sprzeciw czy też istnieją instrumenty prawne dla ograniczenia samodzielnego zarządu jednego z małżonków?

Ustawodawca w art. 40 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego przewidział możliwość pozbawienia jednego z małżonków samodzielnego zarządu majątkiem wspólnym – jeśli istnieją ku temu ważne przyczyny. Mogą mieć one charakter zawiniony lub niezawiniony przez drugiego z małżonków, w każdym jednak wypadku działania małżonka powinny stać w sposób ewidentny w sprzeczności z dobrem rodziny.

Do tego typu czynności zalicza się: trwonienie majątku wspólnego; lekkomyślne, a nawet celowe zaciąganie niekorzystnych zobowiązań finansowych; nieudolność w postępowaniu z majątkiem; schorzenia, takie jak alkoholizm lub narkomania, w wyniku których małżonek nie jest w stanie prawidłowo postępować ze składnikami majątku wspólnego, co może niekorzystnie odbić się na finansach rodziny.

Co do zasady zaś – im dłużej dany proceder trwa, tym większe stanowi zagrożenie dla interesów rodziny, tym większa jednak szansa uzyskania pozytywnego rozstrzygnięcia sądu. Należy przy tym zaznaczyć, że za „ważne przyczyny” nie uznaje się odmienności zdań małżonków w sposobie prowadzenia zarządu majątkiem wspólnym.

Postępowanie w przedmiocie pozbawienia małżonka samodzielnego zarządu wszczyna się na żądanie drugiego z małżonków przed sądem rejonowym właściwym ze względu na jego miejsce zamieszkania. Uczestnikiem takiego postępowania jest drugi z małżonków. Opłata za wniosek wynosi 40 zł. Orzeczenie zapadłe w tej sprawie odnosi skutek względem wszystkich przyszłych czynności zarządu majątkiem wspólnym, bez wpływu na czynności już dokonane.

ul. Kielecka 1, Kraków

www.kancelariaprawnajr.pl

Więcej porad eksperckich znajdą Państwo na blogu kancelarii: http://kancelariaprawnajr.pl/blog/

Bezpłatne telefoniczne konsultacje prawne w sprawach dotyczących treści niniejszego artykułu dla Czytelników w dniu jego publikacji w godzinach 14–16.30, pod numerem tel. 12 417 10 64.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski