Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pozbycie się smogu z centrum będzie kosztowało ponad 174 mln zł

Marcin Warszawski
Plan rozbudowy miejskiej sieci ciepłowniczej w centrum Krakowa
Plan rozbudowy miejskiej sieci ciepłowniczej w centrum Krakowa FOT. ARCHIWUM MPEC
Środowisko. W obrębie II obwodnicy działa nadal 6 tys. pieców węglowych. By je zlikwidować, trzeba położyć niemal 40 km sieci ciepłowniczej.

Inwentaryzacja palenisk w centrum przyniosła efekty. Na podstawie zebranych danych krakowscy urzędnicy sporządzili koncepcję przyłączenia do sieci budynków w obrębie II obwodnicy, w których nadal pali się węglem. Według szacunków takich nieruchomości na terenie Starego Miasta jest ponad tysiąc, a w nich 5891 palenisk węglowych.

– Jeśli mielibyśmy podłączyć te wszystkie budynki do miejskiej sieci ciepłowniczej przed wejściem w życie zakazu palenia węglem, musimy rozpocząć ten proces niemal od zaraz – przyznaje Zdzisława Głód, prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej.

Rozbudowa ciepłociągu w ścisłym centrum będzie ogromnym wyzwaniem logistycznym, którego koszt jest szacowany na 175 mln zł. Za te środki trzeba bowiem położyć 26 km nowych sieci ciepłowniczych, zmodernizować prawie 7 km rur, stworzyć 9 km przyłączy oraz zbudować ponad 900 węzłów cieplnych. Pieniądze na ten cel ma zapewnić ze środków własnych MPEC. Na część zadań miejska spółka będzie się starać pozyskać wsparcie z funduszy unijnych.

W ocenie Andrzeja Guły z Krakowskiego Alarmu Smogowego koszty rozbudowy sieci cieplnej w centrum w porównaniu z innymi wydatkami miasta nie są horrendalnie wysokie.

– Musimy zdać sobie sprawę, że jeśli te wyliczenia zostały przeprowadzone rzetelnie, to smogu z centrum w znaczącym stopniu możemy się pozbyć za zaledwie 1/3 pieniędzy wydanych na budowę stadionu Wisły – komentuje Andrzej Guła z KAS.

Okazuje się jednak, że na razie zainteresowanie mieszkańców pozbywaniem się z krajobrazu ścisłego centrum dymiących kominów jest niewielkie. Spośród właścicieli i zarządców 126 budynków, do których MPEC rozesłał oferty w sprawie przyłączenia do sieci, odpowiedziało kilkunastu.

– Nadal czekamy na odzew. Teraz tak naprawdę wiele zależy od samych mieszkańców. Jeśli tylko pojawią się chętni na przyłączenie, będziemy zlecać szczegółowe analizy, przygotowywać dokumentację techniczną, a później starać się o pozwolenia na budowę – zapewnia Zdzisława Głód z MPEC.

Specjaliści przyznają, że najtrudniej do podłączenia będzie przekonać mieszkańców budynków, gdzie ogrzewanie jest bardzo zróżnicowane, czyli mieszkania ogrzewane są za pomocą pieców węglowych, gazowych oraz elektrycznych. Podłączenie takiej nieruchomości do miejskiej sieci ciepłowniczej będzie się wiązać z niemal całkowitą wymianą instalacji w budynku.

Władze Krakowa zapewniają jednak, że jeśli tylko mieszkańcy zdecydują się pozbyć pieca węglowego, dostaną wsparcie. – Finansujemy w niemal stu procentach nakłady inwestycyjne związane z doprowadzeniem sieci jak również wykonaniem instalacji wewnątrz budynku – zapewnił Tadeusz Trzmiel, wiceprezydent Krakowa ds. inwestycji i infrastruktury.

W tym roku na likwidacje palenisk węglowych miasto chce przeznaczyć kwotę 42 mln zł. Obecnie po wsparcie w likwidacji pieca węglowego zwróciło się ponad 1,4 tys. krakowian. Władze Krakowa zapewniają jednak, że nie będzie limitu dla liczby wniosków. – Jeśli będzie duża liczba chętnych spełniających kryteria, zorganizujemy kolejną pulę pieniędzy na dofinansowania – zapewnił Trzmiel.

Przez najbliższe miesiące przedstawiciele MPEC mają osobiście odwiedzać kolejnych właścicieli oraz zarządców nieruchomości i przekonywać ich do przyłączenia się do sieci. Kontynuowana będzie również inwentaryzacja pieców węglowych w pozostałych rejonach Krakowa. Jej całościowe wyniki mają być znane w czerwcu 2015 roku.

Napisz do autora:
[email protected]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski