Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pozbyli się wszystkich oczyszczalni ścieków [ZDJĘCIA, WIDEO]

Barbara Ciryt
Zielonki. Nieczystości z każdej wioski w gminie płyną nowymi kolektorami do Krakowa

Mniej uciążliwości i czyściejsze tereny ma gmina Zielonki, dzięki projektowi oddania ścieków do dużych miejskich oczyszczalni w Krakowie. Udało się to po wybudowaniu odpowiedniej sieci kanalizacyjnej, zarówno w mieście jak i gminie, oraz przepompowni i wielu tłoczni. Realizacja projektu trwała od 2003 roku. Wczoraj podsumowano te działania.

Bogusław Król, wójt gminy Zielonki:

Autor: Barbara Ciryt

- Nasza gmina, która liczy ponad 20 tys. mieszkańców, nie ma już ani jednej oczyszczalni ścieków. Mamy natomiast cztery punkty zrzutu ich do Krakowa - mówi Bogusław Król, wójt Zielonek. Przyznaje, że inwestycja wymagała wiele pracy zarówno po stronie gminy Zielonki, jak i miasta Krakowa. 12 lat temu zaczęły się rozmowy na ten temat wójta Bogusława Króla z wiceprezydentem Tadeuszem Trzmielem oraz Mieczysławem Górą, prezesem Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji.

Wyznaczono zakres zadań do wykonania. Gminie zależało na oddaniu ścieków, a wielkie krakowskie oczyszczalnie potrzebowały nieczystości, żeby efektywnie pracować. Ponadto dzięki projektowi Kraków budował kolektory potrzebne do przyjęcia ścieków, ale także umożliwiające oddawanie nieczystości z domów na peryferiach miasta.

Małgorzata Mrugała, prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska w Krakowie:

Autor: Barbara Ciryt

- Krakowskie przedsiębiorstwo MPWiK musiało wyłożyć niemałe pieniądze. Ale przy podsumowaniu zadania należy podkreślić fakt, że osiągnęliśmy duży efekt ekologiczny zarówno dla Zielonek i Krakowa - mówi Tadeusz Trzmiel, wiceprezydent Krakowa. Chwali współpracę z gminą Zielonki i deklaruje udział w kolejnych inicjatywach sąsiedzkich, m.in. drogowych, dla podnoszenia standardów życia mieszkańców zarówno gminy jak i miasta.

W inwestycji związanej z oddaniem ścieków z Zielonek do Krakowa pomagał Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska - wdrażał Program Operacyjny Infrastruktura i Środowisko, z którego samorządy i zakłady kanalizacyjne czerpały pieniądze na budowę sieci.

W gminie Zielonki w ramach realizacji programu współpracy z miastem udało się zrealizować inwestycje kanalizacyjne na około 80 mln zł, w tym dwa projekty dotowane z POIŚ łączna kwotą około 30 mln zł.

- Zrzut ścieków do miasta planowało kilka podmiejskich gmin, ale kompleksowo zrealizowały go tylko Zielonki. Gmina pozbyła się małych oczyszczalni, które nie są do końca efektywne, jeśli chodzi o oczyszczanie biogenów. Jak wiadomo urządzenia chroniące środowisko nie są dobrym sąsiedztwem - podkreśla Małgorzata Mrugała, prezes Wojewódzki ego Funduszu Ochrony Środowiska w Krakowie.

- Bez tych oczyszczalni gmina otwiera sobie tereny rekreacyjne, przyjazne dla mieszkańców i turystów - dodaje.
Wójt gminy Zielonki Bogusław Król wylicza, że w gminie udało się wybudować 200 km sieci kanalizacyjnych. - To tak, jakby kolektor poprowadzić z Krakowa do Zakopanego i z powrotem - mówi obrazowo Bogusław Król.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski