Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pożegnanie księdza prof. Michała Drożdża, dziekana UPJPII. "Człowiek, z sercem na dłoni"

Ewa Wacławowicz
Ewa Wacławowicz
We wtorek, 20 czerwca w kolegiacie św. Anny w Krakowie odbyła się msza pożegnalna ks. prof. Michała Drożdża, wieloletniego dziekana Uniwersytetu Papieskiego, pod przewodnictwem kard. Stanisława Dziwisza. Duchownego żegnały tłumy, w tym rodzina, przyjaciele, władze, studenci i absolwenci uczelni. Pogrzeb ks. Michała Drożdża odbędzie się w środę, 21 czerwca na cmentarzu parafialnym w Żeleźnikowej Wielkiej.

Na wstępie uroczystości odczytano dwa listy - od abp. Marka Jędraszewskiego, metropolity krakowskiego i abp. Stanisława Gądeckiego, przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski. W podniosłych słowach podsumowali oni niezwykłe życie ks. Michała Drożdża i jego poświęcenie dla nauki, Kościoła, Uniwersytetu Papieskiego oraz niezwykłą miłość i łagodność jaką obdarzał drugiego człowieka w tym studentów i współpracowników.

Przyjaciele i społeczność akademicka wspominają ks. Michała Drożdża

- Istotą życia ks. prof. Michała Drożdża była służba ludziom i nauce. Nie poświęcenie, ale przeznaczanie swoich myśli i czasu sprawom, które dla innych mniej istotne, zdawały się priorytetami Michała. Miał niezwykłą czujność i czułość dla spraw ludzkich. Nie narzucał swojego zdania zadowalając się wartością współtworzenia i towarzyszenia. Ucieleśniał najwyższe ideały etyki i moralności, o których mądrze i ze znawstwem pisał artykuły i publikacje. Z natury swej dobry i serdeczny, życiem swym pokazał że warto czerpać radość z każdej pracy i każdego spotkania - wspominała prof. Iwona Hofman, prezes Polskiego Towarzystwa Komunikacji Społecznej

W imieniu społeczności akademickiej Uniwersytetu Papieskiego i Instytutu Dziennikarstwa, Mediów i Komunikacji Społecznej, słowem wdzięczności podzieliła się dr Katarzyna Drąg, dyrektor IDIMKS.

- Nie można pamiętać naszego Instytutu bez ks. Michała, bo Instytutu bez niego nigdy nie było. On stał na początku jednostki, jako jej współzałożyciel. Jednostki, w której wszyscy odnaleźliśmy swoje miejsce. Po jego śladach chodzimy w Instytucie każdego dnia, nie uświadamiając sobie nawet tego - mówiła dyr. Katarzyna Drąg.

Przypominając również słowa ks. Michała: "Studenci są sercem Uniwersytetu" podzieliła się świadectwami byłych absolwentów uczelni, którzy zawsze mogli liczyć na jego pomoc.

- Ksiądz Michał wyciągał do nich pomocną dłoń kiedy brak funduszy stał na drodze do ukończenia studiów. Dla wielu wychowanków powiernik rodzinnych problemów, najskrytszych tajemnic serca. Miał dar wyciskania z regulaminu uczelni ostatniej kropli ratunku dla studentów. Nigdy nie pozwolił studentów skrzywdzić. Czasem narzekając na ogrom biurokratycznej pracy zadawałam ks. Michałowi pytanie: po co to wszystko robimy? - dla studentów - odpowiadał. Przecież oni nawet o tym nie wiedzą? - Nie ważne, to jest dla nich - mówił. Tysiące razy powtarzał "oni nam zaufali (...)" - mówiła dyr. Katarzyna Drąg

Ksiądz profesor Michał Drożdż urodził się 19 lutego 1958 roku w Nowym Sączu. Po święceniach kapłańskich, które przyjął 22 maja 1983 roku z rąk bpa Jerzego Ablewicza, rozpoczął swoją naukową karierę. Jego wykształcenie obejmuje magisterium z teologii na Wydziale Teologicznym Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie oraz studia na Politechnice Federalnej w Zurychu. Ks. prof. Drożdż zdobył stopień doktora nauk humanistycznych w zakresie filozofii na Uniwersytecie Leopolda Franciszka w Innsbrucku, a w 2007 roku został habilitowany w Uniwersytecie Katolickim w Rużomberku. W 2020 roku otrzymał tytuł profesora nauk społecznych.

Zapisy na darmowe szczepienie przeciwko wirusowi HPV

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski