Pożegnanie według Haydna

AMS
Udostępnij:
(INF. WŁ.) Koncert fletowy Iberta, Uwerturę "Uprowadzenie z Seraju" Mozarta oraz Koncert wiolonczelowy C-dur i Symfonię "Pożegnalną" Haydna wykonają muzycy Capelli Cracoviensis na dzisiejszym koncercie w Krakowie, który rozpocznie się o godz. 19.30 w sali Hołdu Pruskiego w Sukiennicach.

Przed dwumiesięcznym tournée Capelli Cracoviensis

Muzyków poprowadzi Stanisław Gałoński. W partiach solowych usłyszymy wiolonczelistę - Jana Voglera i flecistę - laureata I nagrody zakończonego niedawno w Krakowie I Międzynarodowego Konkursu Fletowego - Karla Schütza. Dzisiejszy koncert Capelli Cracoviensis będzie ostatnim występem krakowskich artystów przed dwumiesięcznym tournée.
Na dzisiejszy koncert Stanisław Gałoński zaplanował ciekawy repertuar. Zwłaszcza ostatni utwór - Symfonia Haydna zwana "Pożegnalną" - należy do ciekawostek muzycznych. Utwór ten, nie tak często wykonywany, można nazwać pierwszym performanc’em w dziejach historii sztuki. Bowiem kompozytor napisał symfonię w sposób niezwykły. Pierwsze trzy części nie odznaczają się niczym szczególnym. Początek czwartej części też nie zapowiada nic odkrywczego aż do czasu, gdy... drugi waltornista zakończy granie swojej partii, zgasi lampkę oświetlającą nuty, ukłoni się i opuści estradę. To samo w pewnych odstępach czasu czynią kolejni muzycy orkiestry, by pozostawić na scenie dwóch skrzypków trudzących się nad dokończeniem utworu.
Symfonia ta ma oczywiście swoją historię. Haydn napisał ją w 1772 roku dla księcia Esterhazyego, który zwlekał z udzieleniem muzykom swojej orkiestry należnego urlopu. W ten sposób Haydn jako kierownik zespołu postanowił zwrócić uwagę swego protektora na niestosowność jego postępowania.
Wykonanie Symfonii "Pożegnalnej" Haydna będzie prawdziwym pożegnaniem orkiestry z krakowską publicznością. Bowiem już w połowie maja muzycy wyjadą na najdłuższe w tym roku - prawie dwumiesięczne - tournée. I tak od 15 do 22 maja zespół będzie przebywał w Niemczech, gdzie krakowscy muzycy wykonają młodzieńczą operę Mozarta "Die schuldigkeit des ersten Gebots". Od razu z Niemiec artyści pojadą w swoją już piątą podróż do Japonii. Tam do 29 czerwca wystąpią na ponad 30 koncertach, grając w różnych miastach Japonii, w tym dwa razy w Tokio, także w nowo otwartej operze w tym mieście. W Japonii Capella Cracoviensis będzie nie tylko akompaniowała młodym japońskim pianistom, ale także wykona najpopularniejsze utwory muzyki klasycznej, m.in. Mozarta, Beethovena czy Ravela. Z Japonii krakowscy muzycy pojadą na 10 dni do Seulu. Do Krakowa orkiestra powróci dopiero 10 lipca.
(AMS)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Polski
Dodaj ogłoszenie